Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός τεγίδας με ελκυστήρα


Pappos

Recommended Posts

Το προγραμματάκι αυτό φτιάχτηκε υπό την επήρεια αλκοόλ και φιλοσοφικών αναζητήσεων, δεν είναι όμως ολοκληρωμένο.(οι υπολογισμοί όμως είναι !)

 

Ήθελα να συμβάλλουν και τα υπόλοιπα μέλη και να γίνει ένα ολοκληρωμένο προγρμματάκι για μια τυπική σιδερά κατασκευή. Δηλαδή στο πρώτο μέρος υπολογιμός τεγίδων μετά, στύλων, ευστάθεια πλαισίου με υπολογιμό 2ης τάξης, κ.ο.κ.

 

 

http://rapidshare.com/files/263989475/Profile.rar.html

http://rapidshare.com/files/263994622/Profile.rar.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί επειδή κατέβηκε ήδη 10 φορές.

Τώρα για το δεύτερο δεν ξέρω. Η ιδέα (εντάξει πρέπει σίγουρα να συμαζευτεί) είναι ένα εννιαίο απλό πρόγραμμα ελέγχων και διαστασιολόγησης με τον EC3 για απλές τυπικές σιδηρές κατασκευές. Ο καθένας θα μπορεί να το τροποποιεί και να το καλυτερεύει. Θα κρατηθεί ένα layout που προταθεί από τους χρήστες που θέλουν να συμβάλλουν. Σκοπός είναι να μπορεί κάποιος να κάνει μια μελέτη από την στέγη μέχρι την θεμελίωση.

Αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον πείτε πως δεν ανέβηκε ποτέ το προγραμματάκι αυτό για να το διαγράψω.

Επίσης όσοι το δούλεψαν να πουν γνώμες τους.

Link to comment
Share on other sites

@pappos

 

Αν θες να το ανεβάσεις στο rapidshare κοίτα ΕΔΩ

 

Οι μακροεντολές τι ακριβώς υποτίθεται ότι κάνουν? Επειδή είναι recorded δε βγαίνει εύκολα άκρη. Θέλεις να κάνεις κλικ στην εικόνα του ΙΡΕ πχ και να σε πετάει στο φύλλο εργασίας με τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά?

Link to comment
Share on other sites

Pappos μου φαινεται θες να κλεισεις τις εταιριες λογισμικού και από μια πρόχειρη ματιά νομίζω τουλάχιστον θα τους ξαγρυπνήσεις!!

Ευχαριστούμε και ομολογώ ότι αν είχα λίγο περισσότερο χρόνο τωρα θα ασχολούμουν τώρα...ελπίζω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

@Παναγιώτης

 

Ναι σε πηγαίνουν στα χαρακτηριστικά των διατομών. Μα για αυτό το έκανα έτσι. Πατάς στις διατομές και σε πηγαίνει εκεί για να δεις τα χαρακτηριστικά τους. Οι διατομές θέλουν ακόμα δουλειά. Οι υπολογισμοί είναι μια χαρά από ότι είχα δοκιμάσει.

 

@whatisthis

 

Μια προσπάθεια απλή είναι. Αλλά αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι να γίνει ολοκληρωμένο. Θέλει μια ομάδα να ασχοληθεί μαζί του. Αν δεν βρεθεί κανείς θα το συνεχίσω μόνος μου. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Οι τάσεις von Mises υπολογίζονται μια χαρά. Θέλει δουλειά όπως είπα αλλά αν γίνει σοβαρή δουλειά πιστεύω θα είναι ένα καλό εργαλείο για τους μηχανικούς που ασχολούνται με τις σιδηρές. Και πάλι σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Αν βρω περισσότερο χρόνο θα το κάνω σε Java ή θα το αφήσω προς το παρόν σε EXCEL και βλέπω ανάλογα την κίνηση των ενδιαφερομένων.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξαναβλέπω όμως...πρέπει να είχα πιεί πολύ εκείνη την ημέρα...

Κατεβάστε το από την σελίδα μου: (για όποιον ενδιαφέρεται)

 

Η βασική ιδεά παραμένει

1. Τεγίδες

2. Ζυγώματα

3. Υποστυλώματα

 

Η ανάλυση λόγω ότι είναι πλαίσιο γίνεται ελαστικά...θα γίνει μια προσπάθεια για δευτέρης τάξης αλλά θα πρέπει να ξαναπιώ για να γίνει κάτι καλό...

 

Αυτά για αρχή, μετά ίσως πάμε για συνδέσεις...

 

http://www.eurosteelonline.eu/Downloads/Profile.xls

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Pappos το χω κατεβάσει κι εγω.

Θα το κοιτάξω αυτήν την εβδομάδα και θα σου πω τι γνώμη μου.

Σε επίπεδο προγραμμαστισμού δε ξέρω πόσο μπορώ να βοηθήσω, οι γνώσεις μου στο EXCEL περιορίζονται στα βασικά μάλλον, αλλά αν έχεις κάτι κατά νου μπορώ να συνεισφέρω με FORTRAN.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά dratsiox,

 

Αν θα μείνει σε EXCEL ή σε κάποια άλλη γλώσσα θα το αποφασίσουμε αυτοί που θα ασχοληθούμε μαζί του. Θα δούμε.

 

Αν δεν υπάρξει ενδιαφέρον θα το κάνω μάλλον μόνος μου.

 

edit: Το καλό είναι ότι θα μπορούμε να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα όπου θα ξέρουμε τι υπολογίζει και πώς το υπολογίζει. Αυτό κατά εμέ είναι σημαντικό και δεν θα είναι black box.

 

edit2: Σε περίπτωση που γίνει σε καμία γλώσσα (Java ή C# διότι μοιάζουν πολύ) θα σηκώσω και ένα CVS server για να μπορούμε να δουλέυουμε άνετα. Έχει καιρό που είχα να αχοληθώ με την Java και ίσως επιλεχτεί η C# που είναι σχετικά εύκολη και το περιβάλλον IDE μοιάζει αυτό της Visual Basic. Όλα αυτά επαναλάμβάνω σαν ιδεές. Ακόμα είναι πάρα πολύ νωρίς για να ετοιμαστεί και ο CVS server.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.