Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πύργος ελέγχου αεροδρομίου


 
TANOS79

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

edit: Και εγώ NEXT χρησιμοποιούσα χρόνια αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με το SAP, ETABS

μα δεν ειπα ότι λύνει τα πάντα.

 

αυτο πάντως το λύνει. και λέω ότι η αποκλιση για τον ίδιο φορέα δεν μπορεί να ειναι αυτή που περιγράφει.

 

και για το interface το'χω πει δεκαδες φορές, κόβεις φλέβες.

 

μιλάμε για ένα ελληνικό λογισμικό με ότι αυτο συνεπάγεται. από τα ελληνικά όμως ειναι μακράν το πιο αξιόπιστο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δοκιμάσει να κάνει criss cross τις διατομές στα προγράμματα και να μην ενεργοποιήσει τη βελτιστοποίηση για να δει τα ποσοστά εξάντλησης

Link to comment
Share on other sites

σωστά αλλά και να εχει προσομοιώσει την υποδομη σκυροδεματος ορθα και στα 2. καταρχην μιλάει για διαφορετικες μεταλλικες διατομές.

 

anyway, αυτη η συζήτηση μπορει και να μη τελειώσει ποτέ αφου δεν ξερουμε τι έχει κάνει. για μένα ισχύουν αυτά που ειπα για τις αποκλίσεις

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν και για μένα το next ειναι πολύ αξιόπιστο πρόγραμμα.

Λένε (και το ασπάζομαι) οτι αν λύσεις ένα φορέα με το χέρι και τον ίδιο στο next θα βγάλεις τα ίδια αποτελέσματα. Μέχρι στιγμής δεν με έχει απογοητεύσει.

Απο την άλλη έχει και μια βασική ιδιομορφία απο ότι έχω παρατηρήσει. Αν του "κολλήσει" κάτι, δεν ξέρω τι κάθε φορά, τα αποτελέσματα είναι τραγικά (ποσοστά nv, οπλισμοί δοκών, συνδετήρες κτλ). Ιδίως αν μεταβάλλεται η ακαμψία του κτιρίου καθ'υψος όπως διαφορετικά περιγράμματα μεταξύ ορόφων ή τελευταίος μεταλλικός όροφος (προσθήκες).

Σε τέτοιες περιπτώσεις εμπιστεύομαι περισσότερο το sap ή etabs.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον πύργο ελέγχου αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με μια μεταλλική προσθήκη που είχα στο παρελθόν. Ακόμα και με τις ίδιες διατομές το etabs ήταν δυσμενέστερο. Τα rhs ή shs είναι απλά βελτιστοποιήσεις διατομών και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν σπάνιες περιπτώσεις που απαιτει να ξαναδώσεις τον φορέα.

 

αν λύνεις με fem, την ορθη τοποθετηση την έχω πει στο αντίστοιχο thread.

 

στα μεταλλικά, ειπα για τ'αποτελέσματα.

 

τωρα απο κει και πέρα ο καθενας ξερει πως χειρίζεται το καθε πρόγραμμα και σε τι βάθος ξερει τις ιδιαιτερότητες του

 

π.χ. λες ότι έχεις μια συμμικτη πλάκα στην οροφή του μεταλλικού. αυτη δεν ξέρω πως μπορεί να την έχεις προσμοιώσει

 

ξαναλέω anyway ότι η συζήτηση περί αποτελεσμάτων δεν οδηγει κάπου

Link to comment
Share on other sites

To NEXT έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα. Αν "κολλήσει" δηλαδή βγάζει 20Φ32 σε υποστύλωμα, δοκάρια με παράξενους οπλισμούς (ξαναλέω, δοκό πρόβολο το ΝΕΧΤ βγάζει πολύ χάλια οπλισμό) κ.α. πρέπει όχι μόνο να σβήσεις το αρχείο αλλά να ξαναβάλεις το μοντελό από την αρχή.

Παλιά είχα κάνει όλα τα παραδείγματα του Αβραμίδη και αυτό με το κλιμακοστάσιο και με τον πυρήνα με 3 τρόπους (επιφανειακά τον πυρήνα) και σε σχέση με το SAP τουλάχιστον οι ιδιομορφές είχανε μικρές εώς σχεδόν καθόλου αποκλίσεις.

Τώρα για το s-mode είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.