Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρότυπα πρατηρίου υγρών καυσίμων


Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε πρότυπα ή βιβλία για τη σχεδίαση πρατηρίων υγρών καυσίμων πέρα απο αυτά που επιβάλλονται απο το Π.Δ. 118/2006 και τις ερμηνευτικές εγκυκλίους.

 

 

Το μοναδικό που έχω βρεί στο διαδίκτυο είναι το:

 

1. "Guidance for Design, Construction, Modification, Maintenance and Decommissioning of Filling Stations (Revised March 2005)" του Energy Institute (πρώην Institute of Petroleum)

 

 

Θέλω να κάνω παραλληλισμό με τα Ελληνικά πρότυπα.

 

 

Το προαναφερθέν δεν υπάρχει σε καμία βιβλιοθήκη οπότε και πρίν το παραγγείλω, είναι ακριβό, θα ήθελα να του ρίξω μια ματιά.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ως filling stations εννοεί τους σταθμούς φόρτωσης των βυτιοφόρων (αφού είναι από το Institute of Petroleum, και όχι από κανέναν πιο "ταπεινό" φορέα) , και όχι τα πρατήρια υγρών καυσίμων ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ως filling stations εννοεί τους σταθμούς φόρτωσης των βυτιοφόρων (αφού είναι από το Institute of Petroleum, και όχι από κανέναν πιο "ταπεινό" φορέα) , και όχι τα πρατήρια υγρών καυσίμων ;

 

Αυτό δεν το γνωρίζω.

 

Πάντως τα γεμιστήρια των βυτιοφόρων κατασκευάζονται βάσει του ΑΡΙ.

 

Απ' όσο ξέρω ως Gas stations ή Filling stations αναφέρονται τα πρατήρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την υπόθεση του Κώστα....

 

Τα πρατήρια είναι συνήθως gas stations ή petrol stations (σπάνιο)....

Ψάξε αν μπορείς να βρεις στο internet καμιά περιγραφή του βιβλίου και των περιεχομένων του ή ακόμη και καμιά κριτική...

 

Και φυσικά, να υπογραμμίσω την πιθανότητα να υπάρχουν αναντιστοιχίες με την ελληνική νομοθεσία οπότε προσοχή όταν πας να εφαρμόσεις στην πράξη πράγματα που γράφει το βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.