Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή οριοθέτησης οικοπέδου


Recommended Posts

καλησπέρα!

 

υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει στο εξής απλό ερώτημα?

για μια οριοθέτηση οικοπέδου 200 τμ με πασάλους, τι αμοιβή πρέπει να ζητήσω απο τον ιδιοκτήτη?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα!

 

υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με βοηθήσει στο εξής απλό ερώτημα?

για μια οριοθέτηση οικοπέδου 200 τμ με πασάλους, τι αμοιβή πρέπει να ζητήσω απο τον ιδιοκτήτη?

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια .

 

Πρώτα πρέπει να μετρήσεις το οικόπεδο. Μετά να το αποτυπώσεις. Στη συνέχεια να συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη ανά πόσα μέτρα θα βάλεις πασσάλους. Συνεπώς αποτύπωση και χάραξη που ίσως να μη μπορέσεις να κάνεις μέσα στην ίδια μέρα. Κατά την άποψη μου όχι κάτω από 500ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη αποζημίωση μηχανικού - ΤΕΕ Τμήμα Κεντρικής και Δυτικής Θεσσαλίας

 

aka

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=103

Link to comment
Share on other sites

Στη Θεσσαλία οι τιμές είναι σκοτωμένες! Αν τις ακολουθούσα καλύτερα να ήμουν δημόσιος υπάλληλος...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί. Θα σας παρακαλούσα όμως επειδή το φόρουμ είναι ανοιχτό προεκτιμώμενες αμοιβές σε τέτοιου είδους εργασίες μόνο με πμ.

Link to comment
Share on other sites

φίλε kasvan, στα μέρη σου δεν είναι σκοτωμένες??

συμφωνώ μαζί σου, ότι οι συγκεκριμένες είναι άστα να πάνε..

 

σοβαρά όμως.. μου κάνει εντύπωση, καθώς και στα δικά μου μέρη το μοτίβο της Θεσσαλίας ακολουθείται (ατύπως βέβαια καθώς το Επιμελητήριο μας δεν έχει -προς το παρόν- κάτι αντίστοιχο..)

Link to comment
Share on other sites

.....Πρόσφατα όμως το ΤΕΕ, στο σύστημα προσδιορισμού των αμοιβών που έχει καθιερώσει , έχει ορίσει ως κατώτερη αμοιβή το ποσόν των 984ευρώ.

Η συγκεκριμένη εργασία του ΑΤΜ, δεν πάει στην Πολεοδομία όπως το διάγραμμα αδείας.

 

Επίσης, αυτό που -δυστυχώς- συμβαίνει είναι να βγαίνει η αμοιβή του τοπογραφικού από το πρόγραμμα των αμοιβών και να επικοινωνείς με το ΤΕΕ για να διορθωθεί η ελάχιστη. κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια..

 

p.s. έχεις δίψα για γνώση πάντως, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα. Απλά επειδή απο κάτω έλεγε ότι μπορεί να διεκδικηθεί από τους συναδέλφους-μέλη ΤΕΕ για αυτό το ανέφερα. Τεσπα.

 

 

ΥΓ: Ανάλογα την γνώση! :P Απλά έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου και είπα να το αναφέρω γτ μου έκαναν εντύπωση οι αποκλίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.