Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέλω να ανοίξω γραφείο. Δουλειά θα έχω?


jackson

Recommended Posts

για μελετή-κατασκευη με τις αναθέσεις στους εργολάβους όπως γίνονται δεν χρείαζεσαι απολύτως τίποτα.

 

χρειάζεσαι μελετητικό όταν βγαίνει μελέτη καθαρά ή όταν η αναθεση μελέτη-κατασκευη το καθορίζει.

 

στην επαρχία λοιπόν σου λέω λοιπόν ότι ισχύει το μελέτη-κατασκευή με ανάθεση σε εργολάβο.

 

και από αυτόν, σε όποιον αυτός γουστάρει.

 

ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι παραλλαγές σε αυτό. άλλος υπολογίζει την μεταλλική γέφυρα και άλλος τα ακρόβαθρα

Link to comment
Share on other sites

Σε μελετητικό γραφείο χωρίς εμπειρία νομίζω ότι το ποσό είναι υπερβολικό.Τέτοια ποσά, για αρχή, μόνο στην κατασκευή και αυτό με επιφύλαξη

@ rigid

Αν αναφέρεσαι σε μελέτη-κατασκευή έχεις δίκιο.Είχα στο μυαλό μου τους διαγωνισμούς μελετών.

Βέβαια στην περίπτωση της μελετοκατασκευής πάμε και σε "σκοτωμένες" αμοιβές

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια στην περίπτωση της μελετοκατασκευής πάμε και σε "σκοτωμένες" αμοιβές

αμ dratsiox αυτό είπα από την αρχή αν δεις τα posts μου

Link to comment
Share on other sites

είδες ψηλέ μου? πάλι συμφωνούμε

 

γι'αυτο λοιπόν triumph μεταξυ μιας γέφυρας και ενος οικοδομικού, στο οικοδομικό έχεις εξασφαλίσει την αμοιβή σου με την κατάθεση στην τράπεζα.

 

στη γεφυρα παίρνεις την επιταγή και την κάνεις κορνίζα

 

αν μάλιστα για το οικοδομικούλι εισαι και εργολάβος έχεις πληρωθεί πάρα πολύ καλύτερα από μελέτη γέφυρας

 

(στις περισσότερες περιπτώσεις μάλιστα, ακόμη και να μην εισαι ο εργολάβος στο οικοδομικούλι αυτό ισχύει)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια. Απλώς θέλω κ καμιά άποψη για τα οικοδομικά γιατί καλές οι γέφυρες αλλά με αυτά ξεκινάς. Εκεί λοιπόν παίζει δουλεία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.