Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόχειρη εκτίμηση βάρους Μεταλλικού Κτιρίου


 

Recommended Posts

το χιονι ειναι πάντως πολύ λίγο αλλα και έτσι στα 30μ και μένα δυσκολο μου φαινεται αλλά δεν έχω λύσει και ποτε με 0.24 χιόνι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

0,24 χιόνι δεν υπάρχει ούτε στο Β.Δ.

 

Το Β.Δ λέει ό,τι όπου το h (ύψος χιονιού) δεν είναι επαρκώς γνωστό τότε λαμβάνεις h=0.50m.

Αρα θεωρόντας το h γνωστό π.χ 20cm ύψος χιονιού μπορείς να λάβεις φορτίο 25Kg/m2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω για μένα

Έχω δει 30μετρο με IPE450

Δεν ξέρω για το χιόνι.....μάλλον με 24 κιλά....όπως είχε αρχικά ο EC1

 

Προσωπικά κάνω ανάλυση ανέμου κατά DIN αλλά παίρνω ανεμοπίεση 0,80kN/m2

(ήτοι 36m/sec ή 130km/h) και όχι 0,5 ( 0,5 μπορείς να πάρεις για ύψος μέχρι 8μ.)

Ως χιόνι υπολογίζω πάλι 0,80 kN/m2 ή με βάση τον Ευρωκώδικα.

Οι τιμές του Ευρωκώδικα είναι πολύ υψηλές στη Θεσσαλία και νομίζω ότι είναι επηρεασμένες από την χιονόπτωση του 2003.Τότε είχαμε διπλάσιο χιόνι από την Μακεδονία και θερμοκρασίες έως -20.Κάτι τέτοιο δεν είχαν ζήσει ούτε οι παππούδες μας.Έως τότε είχε 14 χρόνια να στρώσει το χιόνι μέσα στην πόλη της Λάρισας.Πιστεύω από εκεί είναι επηρεασμένος ο Ευρωκώδικας.Από την άλλη ο Όλυμπος συγκεντρώνει περισσότερο χιόνι όταν έρχονται τα σύννεφα νοτιοδυτικά (δλδ από Πίνδο και Θεσσαλία) παρά από βόρεια.Αλλά άλλο Όλυμπος και άλλο Λάρισα (κάμπος).

Εδώ παρακαλάμε να το στρώσει.Σαφώς αν έχεις κτίριο σε ορεινό χωριό θα λάβεις αυξημένη φόρτιση

Το υψόμετρο της Λάρισας είναι 70 μ. περίπου.

 

7. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΦΟΡΤΙΟΥ ΧΙΟΝΙΟΥ ΚΑΤΑ ΕΥΡΩΚΩΔΙΚΑ 1

Συντελεστής σχήματος φορτίου χιονιού για δικλινείς στέγες , μ1 = 0,80 ( 0ο < α < 30ο)

Αριθμός Ζώνης , Ζ = 2 (κατά ΕC1 Γ) ( 0,80 kN/m2)

Υψόμετρο , Α = 70 m

Sk = ( 0,420*Z-0,030)*[ 1 + (A/917)2] = 0,915 kN/m2

S = μi*Ce*Ct* Sk = 0,80*0,915*1,00*1,25 = 0,915 kN/m2

Νομίζω πλέον το ( 0,420*Z-0,030) έχει αντικατασταθεί με 0,40 , 0,80 ή 1,70 ανάλογα τη ζώνη.

Τη Λάρισα και το Βόλο , ο Ευρωκώδικας τις έχει ζώνη Γ ενώ τη Μακεδονία Β.!!!!!

Δε ξέρω τι θα γίνει από το 2010 που θα είναι υποχρεωτικοί οι Ευρωκώδικες.Θα υπάρχει αρκετή γκρίνια από εργολάβους αλλά αν θες να είσαι νόμιμος πρέπει να τους εφαρμόσεις.

 

Δε ξέρω ακριβώς το κλίμα στα Χανιά αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά θερμό.Γύρω στο 0,44 θεωρώ ότι είσαι υπέρκαλυμένος , περίπου 20cm χιόνι.

 

Τύπος χιονιού Ειδικό βάρος (KN/m3)

Φρέσκο 1,00

Στρωμένο (αρκετές ώρες ή μέρες μετά τη χιονόπτωση) 2,00

Παλαιό 2,50 έως 3,50

Βρεγμένο 4,00

 

Σκέψου ότι η στις φορτίσεις υπάρχει και ο συντελεστής 1,50.

Και υπολογίζουμε το κτίριο για την περίπτωση που θα χιονίσει , θα φυσάει και θα κάνει και σεισμό.Οι ΙPE για παράδειγμα έχουν και 14% περίπου περιθώριο πλαστικής αντοχής.

H λύση που θα δώσουμε πρέπει να είναι τεχνικοοικονομική.

Link to comment
Share on other sites

το νότιο/νοτιο-δυτικό χιόνι είναι το πιο ύποπτο. Αντιστοιχεί σε μικρότερη ύψη του βορείου αλλά ειναι πολύ βαρύτερο

Link to comment
Share on other sites

το νότιο/νοτιο-δυτικό χιόνι είναι το πιο ύποπτο. Αντιστοιχεί σε μικρότερη ύψη του βορείου αλλά ειναι πολύ βαρύτερο

 

Συμφωνώ αλλά μου φαίνεται οξύμωρο στον ΕC1 να υπολογίζεις διπλάσιο+ χιόνι στη Λάρισα ,στο Βόλο και τα Τρίκαλα από ότι στη Θεσσαλονίκη ,Κοζάνη , Δράμα , Άρτα κτλ...

Πριν το τελικό κείμενο υπήρχε ένας χάρτης.Στα τελικά ,μεταφρασμένα στα Ελληνικά ,βρήκα μόνο τους νομούς που ανήκουν στη ζώνη Γ.

 

Ζώνη Α: Νομοί Αρκαδίας, Ηλείας, Λακωνίας, Μεσσηνίας και όλα τα νησιά πλην των Σποράδων

και της Εύβοιας

Ζώνη Γ: Νομοί Μαγνησίας, Φθιώτιδας, Καρδίτσας, Τρικάλων, Λάρισας, Σποράδες και Εύβοια

Ζώνη Β: Υπόλοιπη Χώρα

Link to comment
Share on other sites

εκ πρώτης ναι, αλλωστε παλιότερα και στα σεμινάρια τ'αλλάζαμε στις σημειωσεις που μας δίναν γιατι ειχαν γραφτεί ανάποδα.

 

σε βάθος όμως 30-40 χρόνων όμως μπορεί να μην ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ο Ευρωκώδικας να κάνει μετερεωλογική πρόβλεψη για τα επόμενα 30-40 χρόνια.Τότε θα γίνουμε μάλλον Σαχάρα και θα ψάχνουμε τους Αιγυπτιακους και Αλγερινούς κανονισμούς.

Με αυτή τη σειρά που τα έγραψα αναφέρονται και στο επίσημο χαρτί.

Λες να έχουν γραφτεί όντως ανάποδα;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε ημεριδα πριν χρόνια ειχαν γραφτεί ανάποδα από τωρα και μας ειχε πει ο Ερμόπουλος να το αλλάξουμε στα σημερινά

Link to comment
Share on other sites

γενικά ο ευρωκώδικας μου φαίνεται στο χιόνι το τραβάει λίγο από τα μαλλιά, και μιλάμε για τον δυσμενέστερο συνδυασμό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.