Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταχύτητα ανέμου?


 

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

Το προβλημα στο Excel - εχετε δικιο - πως υπαρχει λύνεται με έναν τρόπο νομίζω, με το να μην βαζουμε Functions μπροστά αλλά να προγραμματιζουμαι από πίσω με visual basic. Εαν θέλετε μπορώ να σας στείλω παράδειγμα.

Τώρα θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι άλλο.

Προδιαγραφή αέρα 200 km/hr για ελληνικά νησιά πως την βλέπετε λογική η πολύ συνηρητική?

Ευχαριστώ Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Και ομως παιδια αυτή ήταν η προδιαγραφη που ειχα απο ΔΕΗ για καμιναδες

Φανταστειται τι θεμελιωση ειχα (την θεμελιωση την εκανε συναδελφος σας πολιτκος μηχανικος εγω ειμαι ενα απλος μηχανολογος :) και φοιτητης στους πολιτικους)

Εαν δείτε τη προβλημα ειχα στην στροβιλωδη διεγερση θα τρελαθειται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει το κομμάτι που Ευρωκώδικα που αναφέρεται στις καμινάδες (ευκαιρία είναι!), αλλά η βασική ταχύτητα του ανέμου δεν μπορεί να αλλάζει σε μια περιοχή.

Αυτό που αλλάζει είναι η πίεση επί της κατασκευής λόγω της μορφής της.

Link to comment
Share on other sites

συμβαίνει πολλές φορές ο πελάτης να θέτει προδιαγραφές δυσμενέστερες από αυτές του κανονισμού, έχει το δικαίωμα από το νόμο. Μου χε τύχει σε μελέτες διυλιστηρίων ο πελάτης να θέτει περιορισμούς στις καθιζήσεις θεμελιώσεων και τα βέλη κάμψης μελών pipe rack που σου βγαινε η πίστη να τις σεβαστείς, απλά αυτός εκτιμούσε πως για την ασφάλεια και τη λειτουργικότητα της κατασκευής του ο κανονισμός δεν τον κάλυπτε

Link to comment
Share on other sites

το προφιλ της της ταχύτητας του ανέμου αυξάνεται (αν θυμάμαι καλά γραμμικά) καθώς αποκακρύνεται από το έδαφος. Μήπως η καμινάδα φθάνει σε αρκετά μεγάλο ύψος (ελέω ΔΕΗ) και αναγκαστικά αυξάνεται η ταχύτητα του ανέμου???

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων η μελετη εγινε

το κομματι του ευροκωδικα για chimneys

δεν επιβαλει διαφορετικα φορτια

απλα ηταν απαιτηση του πελατη

Link to comment
Share on other sites

το προφιλ της ταχυτητας μα δειτε δεν αυξανει γραμμικα αλλα λογαριθμικα

δεστε το cr ct ce κλπ./

Ναι ηταν λιγο ψιλες 90 m.

:)

Ομως μιλαμε για 55 m/sec σαν ταχυτητα αναφορας

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.