Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΕΠ


dimitrispsi

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος να μας πει τι διαδικασίες μπορούμε να κάνουνε σε ΚΕΠ?

 

Πχ αντίγραφα τοπογραφικών, γνήσιο αντίγραφο θεωρημένου σχεδίου, κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια περιλαμβάνει όλες τις υπηρεσίες και όχι μόνο αυτές που ενδιαφέρουν μηχανικούς...

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=798

 

και επειδή δεν έχει εγκριθεί ακόμη, ακολουθεί το λινκ για download ticket απευθείας: http://ifile.it/cbl2n5h/IpyresiesKEP.pdf

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι λίγο χαοτικό...

 

Που μιλάει για επικύρωση [ακριβές αντίγραφο] σχεδίων;

 

Eίναι πολύ χαοτικό!:P

Δεν γνωρίζω που το αναφέρει, απλά το έχω το αρχείο με μια λογική "αν χρειαστεί κάπου κάποτε". Και δεν έχω βρει κάτι καλύτερο που να έχει συγκεκντρωμένες τις διαδικασίες...

 

Το ανέβασα ώστε να έχεις κάτι να ψάξεις εάν ένας συνάδελφος δεν έχει κάτι καλύτερο...:rolleyes:

 

Σε γενικές γραμμές ψάχνεις από δεξιά προς τα αριστερά, πρώτα δηλαδή βρίσκεις σε πιο υπουργείο υπάγεται (με εξαιρέσεις, λχ ότι αφορά το ΥΠΕΧΩΔΕ αν θυμάμαι καλά είναι μαζεμένο αλλά στο Παιδείας λχ έχει μειρκές διαδικασίες και πιο χαμηλά αφού αναφερθεί άλλο υπουργείο ενδιάμεσα) αυτό που ψάχνεις, μετά την σχετική υπηρεσία και τέλος την διαδικασία. Τώρα για τα ακριβή αντίγραφα δεν ισχύουν τα ίδια ανεξαρτήτως αν είναι σχέδιο ή εγγραφο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για τα ακριβή αντίγραφα δεν ισχύουν τα ίδια ανεξαρτήτως αν είναι σχέδιο ή εγγραφο?

 

Aυτό θέλω να μάθω... Έστω ότι έχω μια σειρά θεωρημένα αντίγραφα από την Πολεοδομία [θεωρημένα εννοώ με πρωτότυπη μπλε σφραγίδα], μπορώ να βγάλω αντίγραφα των θεωρημένων και στο ΚΕΠ να επικυρώσουν ότι είναι ακριβή αντίγραφα;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως ναι. Τηλέφωνο για να είσαι σίγουρος πριν πας και πες μας μετά και εμάς.

 

Για τον δήμο αθηναίων λχ κοίτα εδώ

 

Για Χανιά εδώ

 

Kάτι ακόμη από την υπερνομαρχία αθηνών - πειραιώς -> εδώ

 

Για όλα τα άλλα ->google και θα βγάλεις (λογικά) άκρη.

 

 

Μιας και το θυμήθηκα:

 

Την επικύρωση φωτοαντιγράφου από το πρωτότυπο ή το από το ακριβές αντίγραφο της αρχής που εξέδωσε το πρωτότυπο μπορεί να ζητήσει ο ενδιαφερόμενος είτε από την υπηρεσία που έχει εκδώσει το πρωτότυπο ή το ακριβές αντίγραφο, είτε από την υπηρεσία στην οποία υποβάλλεται το φωτοαντίγραφο, είτε από οποιαδήποτε δημόσια, δημοτική ή κοινοτική αρχή ή δικηγόρο ή συμβολαιογράφο. Η επικύρωση γίνεται με αντιπαραβολή με το πρωτότυπο ή το ακριβές αντίγραφο που κατέχει ο ενδιαφερόμενος. Δεν απαιτείται επικύρωση αντιγράφου ή φωτοαντιγράφου εφόσον συνοδεύεται από υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 (Ν.1599/86), στην οποία ο ενδιαφερόμενος βεβαιώνει την ταυτότητα των στοιχείων. §3 άρθρου 14 Ν.1599/86

 

Όλες οι υπηρεσίες του δημόσιου τομέα υποχρεούνται να δέχονται τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα πιστοποιητικών, βεβαιώσεων ή άλλων δικαιολογητικών στοιχείων. Τα φωτοαντίγραφα αυτά, όπως και αυτά που συνοδεύονται από την υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 (Ν.1599/86), έχουν αποδεικτική ισχύ ίση με το πρωτότυπο. Διατάξεις που προβλέπουν την υποβολή πρωτότυπων στοιχείων εξακολουθούν να ισχύουν, εκτός αν ρητά καταργηθούν με κοινή υπουργική απόφαση του Υπουργού Παιδείας και του αρμόδιου κατά περίπτωση υπουργού. §4 άρθρου 14 Ν.1599/86

 

Ο Ν.1599/86

 

Λογικά πρέπει να καλύφθηκες...:P

Link to comment
Share on other sites

Kι όμως όχι... γιατί το κάθε κεπ λέει τα δικά του...

 

Υπάρχουν "κεντρικά" για να ζητήσω διευκρινήσεις γραπτώς;

Link to comment
Share on other sites

Kι όμως όχι... γιατί το κάθε κεπ λέει τα δικά του...

 

Στην θέση σου θα πήγαινα με τον νόμο στο χέρι (για αυτό σου έδωσα το link) και αν αρνούνταν να μου το επικυρώσουν τότε θα τους ζητούσα να μου απαντήσουν εγγράφως και επί τόπου με υπογραφή τον λόγο.... Να δούμε μετά στο επικυρώνουν ή όχι?;)

 

Κεντρικά δεν νομίζω να υπάρχουν, αλλά τα κεπ νομίζω υπάγονται στο υπ.εσωτερικών οπότε αν δεν θες να πας με τσαμπουκά τότε μάλλον εκεί πρέπει να απευθυνθείς. Καλή τύχη σε αυτή την περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.