Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέσα αποθήκευσης ηλεκτρικής ενέργειας


absolute1

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Κάνω μία προσπάθεια να μαζέψω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ σχετικά με την αποθήκευση ηλεκτρικής ενέργειας, που θα μου χρειαστούν για την εκπόνηση την διπλωματικής μου. Θέλω όσοι μπορούν να μου στείλουν κάποιες πηγές οι οποίες θα μου φανούν χρήσιμες.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον πυκνωτή, υπάρχουν και άλλα μέσα αποθήκευσης ηλεκτρκής (όχι χημικής ή ηλεκτροχημικής, όχι μηχανικής, όχι, θερμικής, όχι ... ) ενέργειας;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον πυκνωτή, υπάρχουν και άλλα μέσα αποθήκευσης ηλεκτρκής (όχι χημικής ή ηλεκτροχημικής, όχι μηχανικής, όχι, θερμικής, όχι ... ) ενέργειας;

 

Πολύ καλή η παρατήρησή σου συνάδελφε.

 

Ωστόσο πιστεύω ότι ο/η absolute1 ενδιαφέρεται στο να δίνει ηλεκτρική ενέργεια, να την αποθηκεύει με όποιον τρόπο και σε όποια μορφή να 'ναι και να μπορεί να την ανακτήσει στην συνέχεια. Συνεπώς (λογικά?) παίζουν μπάλα οι μπαταρίες και τα ρέστα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή "Αποθήκευση και επανάκτηση ηλεκτρικής ενέργειας με ενδιάμεσες μετατροπές";

Μπαταρίες, σφόνδυλοι, πυκνωτές, ηλεκτρόλυση, κυψέλες καυσίμου, και ό,τι χρειάζεσαι ακόμη, θα το βρεις στην ... wikipedia <ακολουθεί ήχος> Τα-ντααααα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά εχω παρει θεμα για την πτυχιακη μου

"Αποθηκευση ηλεκτρικης ενεργειας απο ανανεωσιμες πηγες"

Και ψαχνω υλικο οπου να μου βγαλει καμια 70 σελιδες και πανω.....μπορειτε να με βοηθησετε...? Είμαι καινουργιος στο φορουμ αυτο και δεν ξερω αν ειναι σωστος ο χωρος που αναφερω το προβλημα μου....θα ηθελα να μου προτεινεται κανενα βιβλιο ή αναφορες και παρουσιάσεις απο κανενα συνεδριο ή κατι τελοσπαντων που να μπορω να μπω στο θέμα και να αρχισω σιγα σιγα τη δουλεια......ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς μας ήρθες .

 

...

Και ψαχνω υλικο οπου να μου βγαλει καμια 70 σελιδες και πανω.....μπορειτε να με βοηθησετε...?

 

Δεν ξεκινάς σωστά με τέτοιο σκεπτικό.

 

Μάλλον ζητάς να αποκομίσεις και γνώση από την όλη διαδικασία και όχι να ετοιμάσεις κάτι με copy - paste που θα πάρει μια τυπική επάρκεια και θα καταλήξει στον κάλαθο...

 

Μπορείς να ξεκινήσεις τη μελέτη από εδώ και να επισκεφθείς και κάποια βιβλιοθήκη όπως αυτή του ΤΕΕ. Και εκείνοι βέβαια που σου έθεσαν όριο σελίδων κάπου λιγάκι τα έχουν μπερδεμένα στο μυαλό τους τα πράγματα αλλά αυτό ανήκει στα δικά τους προβλήματα και δεν θα' πρεπε να μας απασχολεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εεεεεε.....δεν σκοπευω να την κανω copy-paste....ηδη εχω βρει 2 διπλωματικες και δεν μπηκα καν στον κοπο να τις διαβασω ποσο μαλλον να τις αντιγραψω....οχι επειδη δεν με ενδιαφερει το θεμα αλλα ειμαι αρκετα πνιγμενος αυτες τις μερες.....δεν εχω σκοπο να την φτιαξω και τελειωνοντας την να μην μου εχει μεινει ουτε λεξη ουτε γνωση....θελω να με αντιπροσωπευει αυτο που προκειται να παρουσιασω.....οσο αφορα το θεμα της εκτασης του περιεχομενου ο επιβλεπων καθηγητης μου ειπε "περιπου 70 σελιδες μιας και εισαι ενα ατομο αλλα και 60 να ειναι δεν μας ενδιαφερει φτανει να καλυψουμε το ολο θεμα".....αυτα μου ειπε :)....θα αρχισω με αυτα που μου εχεις στειλει...(βασικα αυτα ηθελα για αρχη) και για οτιδιποτε αλλο θα ξαναμιλησουμε.....σε ευχαριστω και respect.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.