Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Η/Μ vs Υπαλληλική σχέση....


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα !!!

 

Θα θέσω ένα ερώτημα - εάν έχει απαντηθεί μη βαράτε - συνεχίζω και το ψάξιμο...

 

Είμαι μηχανικός σε βιομηχανία τροφίμων και είμαστε σε φάση έκδοσης αδειών

- εκσυγχρονισμού Η/Μ εξοπλισμού

- εγκατάστασης

- οικοδομής

 

Αφορούν εγκαταστάσεις της εταιρείας στην Αττική και τη Κρήτη. Τα αρχιτεκτονικά και τα στατικά θα γίνουν από εξωτερικούς συνεργάτες. Τα Η/Μ θα γίνουν από εμένα και έναν συνάδελφο και θα τα υπογράψω εγώ. Είμαι Μηχανολόγος ΕΜΠ, με μπλοκάκι, αλλά μέχρι εκεί - δεν έχω ξαναπάρει αμοιβή για μελέτες, άρα τα περί ΦΕΜ, ΙΚΑ κ.λ.π. δεν τα γνωρίζω...

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν μπορώ σαν υπάλληλος της εταιρίας να κάνω τις μελέτες και να μην δηλώσω αμοιβές στο ΤΕΕ κ.λ.π.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι υπάλληλος της εταιρίας αφού είσαι με μπλοκάκι. Συνεργάτης είσαι... (λέμε τώρα). Αν η εταιρία ήταν μελετητική θα μπορούσε να υπογράψει κάποιος από τους μετόχους. Εδώ όμως δεν είναι αυτή η περίπτωση. Οι αμοιβές πρέπει να πληρωθούν κανονικά όπως και στους υπόλοιπους εξωτερικούς συνεργάτες...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπάλληλος της εταιρείας. Το μπλοκάκι το έχω γιατί παλαιότερα το χρησιμοποιούσα (κακή διατύπωση στο αρχικό μήνυμα...).

 

Το ερώτημα είναι ότι, αφού είμαι υπάλληλος μπορεί να θεωρηθεί ότι οι μελέτες είναι μέρος του μηνιαίου μισθού μου;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσα στα καθήκοντά σου εκεί στη βιομηχανία; Ή επειδή είσαι εκεί σου λένε να την κάνεις εσύ; Βέβαια ξέρεις και τις διαδικασίες παραγωγής καλύτερα.

Για αυτό που ρωτάς όμως ρώτα στο ΤΕΕ στο τμήμα αμοιβών να σου πουν ακριβώς τι παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.