Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψομετρική διαφορά μεταξύ δεξαμενής πετρελαίου και καυστήρα


kserpi

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξείς.

 

Επειδή δεν έχω χώρο αναγκάζομαι και τοποθετώ την δεξαμενή μου κάτω από τον λέβητα περίπου 1,5 μέτρα. (Υψομετρική διαφορά) Θα έχω κάποιο πρόβλημα? Θα μου δουλέψει το σύστημα? Η αντλία του καυστήρα είναι ικανή να ρουφήξει το πετρέλαιο με τέτοια υψομετρική διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, η πλειονότητα των αντλιών των καυστήρων είναι γραναζωτές.

Δεν υπάρχει πρόβλημα αναρρόφησης. Αλλά όταν θα χρειαστείς κάποια στιγμή να κάνεις εξαέρωση, εκεί θα παιδευτείς λιγάκι.

Μάλλον θα παιδευτεί ο καυστηρατζής σου και θα αρχίσει τα μπινελίκια

Link to comment
Share on other sites

ωραίος ο fraar...:D...

για να αντιμετωπίσεις το μελλοντικό πρόβλημα θα βάλεις ένα ταφ στο οριζόντιο τμήμα του σωλήνα και ένα βανάκι όπου οταν θα γίνεται η εξαέρωση θα χύνεις πετρέλαιο με χωνί στο βανάκι για να γίνει η εξαέρωση αφού προηγουμένως θα έχει κλείσει η βάνα στην βάση της δεξαμενής..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λόγω περιορισμένου χώρου η δεξαμενή του πετρελαίου θα μπει στο υπόγειο ενώ ο καυστήρας θα είναι στο ισόγειο. Η μεταξύ τους υψομετρική διαφορά είναι περίπου στο 1,5 μέτρο ενώ η μεταξύ τους απόσταση είναι περίπου στα 4 μέτρα. σχετικά με την αντλία, θα έχουμε κανένα πρόβλημα ως προς την απόδοσή της? θα δουλέυουν όλα εντάξει ή θα έχουμε τακτικά προβλήματα με διακοπές στην τροφοδότηση και με συνεχείς εξαερισμούς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.