Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έξυπνο σπίτι.


antheos

Recommended Posts

Καλησπέρα!Είμαι στο τελευταιο ετος της σχολης μου και μου εχει ανατεθει μια πτυχιακη εργασια με θεμα <<το εξυπνο σπιτι>> και γενικα τα παντα γυρο απο το θεμα αυτο....(συστηματα,αυτοματισμοι,συνδεσμολογια....)Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτημουσα...Φυσικα εχω βρει κ'εγω καποια στοιχεια και την εχω ξεκινησει την εργασια αλλα ειναι τοσα πολλα που δεν μπορω να τα βαλω σε μια ταξη.Ευχαριστω!!!

 

Aπλά μην αγχώνεσαι είχα κάνει ακριβώς το ίδιο θέμα κ με κατασκευή μαζί.Θα πάρεις πολλή βοήθεια μέσα απο την ίδια την siemens με κάποια τηλέφωνα που θα τα βρείς στο site της εταιρίας.Εχω μια ερώτηση όμως έχεις κ κατασκευή ή απλά παρουσίαση γιατί αν έχεις κατασκευή έχεις και τον προγραμματισμό της κ θα σε βοηθήσει ιδιαιτερα το βίβλίο του κυρίου Σαρρή που μιλάει μέσα για το ΕΤS.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω μονο την παρουσιαση.Μελεταω 3 συστηματα:Ιnstanbus,PL,Dupline αλλα και εξοικονομιση ενεργειας .Φυσικα αναφερω λεπτομερως και τον προγραμματισμο αλλα μονο για το συστημα Dupline γιατι δεν βρηκα πολλες πληροφοριες για τον προγραμματισμο των αλλων συστηματων.Πιστευω πως θα εχω καλυψει ενα μεγαλο μερος μια ολοκληρωμενης μελετης για τα εξυπνα σπιτι....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Νομίζω πως μεγάλο θέμα στην αγορά του 'έξυπνου σπιτιού', είναι οι διαφορετικές τεχνολογίες και τα διαφορετικά πρότυπα που μπερδέυουν τον ενδιαφερόμενο και αποπροσανατολίζουν το τεχνικό κόσμο. Νομίζω πως μία τέτοια έρευνα θα έριχνε αρκετό φως, ακόμα και σε όλους εμάς.

Ας μην ξεχνάμε πως στη βιομηχανία το Ethernet τείνει να καταργήσει όλα τα κραταιά fieldbuses, μόνο και μόνο επειδή είναι ένα πρότυπο που το ακολουθεί όλος ο κόσμος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω μονο την παρουσιαση.Μελεταω 3 συστηματα:Ιnstanbus,PL,Dupline αλλα και εξοικονομιση ενεργειας .Φυσικα αναφερω λεπτομερως και τον προγραμματισμο αλλα μονο για το συστημα Dupline γιατι δεν βρηκα πολλες πληροφοριες για τον προγραμματισμο των αλλων συστηματων.Πιστευω πως θα εχω καλυψει ενα μεγαλο μερος μια ολοκληρωμενης μελετης για τα εξυπνα σπιτι....

 

αν σε ενδιαφέρει το instabus (ETS) ένα βιβλίο αναφοράς είναι του Τούλογλου. Εαν θες κάτι πιο συγκεκριμένο εδώ είμαστε...ρώτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.