Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακοί συλλέκτες κενού σε κατοικία


kosmix

Recommended Posts

Σε πολυκατοικία με 4 ορόφους+pilotis (2 όροφοι με καλοριφέρ + 1 μεζονέτα με ενδοδαπέδια+boiler) ο πολιτικός μηχανικός πρότεινε για την μεζονέτα που θα έχει ενδοδαπέδια να τοποθετηθούν και συλλεκτες κενού για βοήθεια στην θέρμανση αλλά και για ζεστό νερό χρήσης το καλοκαίρι. Από όσα διάβασα σε άλλο thread οι συλλέκτες κενού ανεβάζουν την θερμοκρασία σε πολύ ψηλές θερμοκρασίες (130c). Κρίνετε σκόπιμο να μπουνε συλλέκτες κενού από το να τοποθετηθεί ένας απλός ηλιακός θερμοσίφωνας?? Τον χειμώνα καταλαβαίνω ότι θα υπάρχει μεγάλη οικονομία. Αλλά για το ζεστό νερό χρήσης του καλοκαιριού δεν είναι υπερβολή συλλέκτες κενού για ένα μόνο διαμέρισμα?? Η διαδικασία της σκίασης γίνεται με κάποιον μηχανισμό ή θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να ανεβοκατεβαίνει στην ταράτσα??

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα, γιατί συλλέκτες κενού? Γιατί όχι καλούς επιλεκτικούς μετρημένους και πιστοποιημένους για τις αποδόσεις τους?

 

Δεύτερο, η θερμοκρασία που μπορεί να ανεβάσουν οι κενού ειναι 300 βαθμοί και όχι 130, όπως και οι επιλεκτικοί μπορούν να ανεβάσουν 200 βαθμούς, αλλά αυτό τι σχέση έχει?υπάρχουν μηχανισμοί ψύξης αυτών όπως και αντιθερμικές προστασίες..

 

Τρίτο,η σκίαση μπορεί να γίνει σε ένα ποσοστό των συλλεκτών χωρίς να χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνει κανένας. και αυτόματα μπορεί να γίνει φυσικά..

 

Τέταρτον, ο ηλιακός θερμοσίφωνας είναι ένα απλό πράγμα για την παραγωγή ΖΝΧ(θερμοσιφωνικό).

Το να μπούν συλλέκτες στην κεραμοσκεπή μόνοι τους (δηλαδή βεβιασμένο σύστημα), είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Απαιτεί boiler λεβητοστασίου, σωληνώσεις κατάλληλες,διαφορικούς θερμοστάτες, κλπ..Είναι ένα δυναμικό σύστημα το οποίο ενσωματώνεται στο κτίριο..

Το κάθε σύστημα έχει διαφορετικά πλεονεκτήματα..

 

Ο πολιτικός μηχανικός προφανώς θέλει να προσθέσει υπεραξία στο μελλοντικό προς πώληση σπίτι..Ξέρει καθόλου το κόστος των συλλεκτών που σκέφτηκε να βάλει?Ξέρει αποδόσεις?Ξέρει σε τί αναφέρονται οι αποδόσεις,πχ αν χρειάζεσαι 2 τετραγωνικά απορροφητικής επιφάνειας συλλεκτών κενού, απαιτούνται 4,5 τετραγωνικά συνολικής επιφάνειας συλλεκτών κενού?Ξέρει πόσο όγκο χρειάζεται να είναι το Tank in Tank?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα, γιατί συλλέκτες κενού? Γιατί όχι καλούς επιλεκτικούς μετρημένους και πιστοποιημένους για τις αποδόσεις τους?

έλα ντε? γι'αυτο αναρωτιέμαι και εγώ...

 

Το να μπούν συλλέκτες στην κεραμοσκεπή μόνοι τους (δηλαδή βεβιασμένο σύστημα), είναι τελείως διαφορετικό πράγμα. Απαιτεί boiler λεβητοστασίου, σωληνώσεις κατάλληλες........

θα έχουμε boiler έτσι κι αλλοιώς. δεν ξέρω αν εννοείς οτι χρειαζόμαστε και 2ο boiler.

 

Ο πολιτικός μηχανικός προφανώς θέλει να προσθέσει υπεραξία στο μελλοντικό προς πώληση σπίτι..

το σπίτι είναι ιδιόκτητο. Ο πολ.μηχ ανέλαβε μελ-επιβλ.

 

Ξέρει καθόλου το κόστος των συλλεκτών που σκέφτηκε να βάλει?Ξέρει αποδόσεις?Ξέρει σε τί αναφέρονται οι αποδόσεις,πχ αν χρειάζεσαι 2 τετραγωνικά απορροφητικής επιφάνειας συλλεκτών κενού, απαιτούνται 4,5 τετραγωνικά συνολικής επιφάνειας συλλεκτών κενού?Ξέρει πόσο όγκο χρειάζεται να είναι το Tank in Tank?

δεν έχει γίνει ακόμα μελέτη, απλά έκανε πρόταση στην ιδιοκτήτρια.

 

Εν τέλει, πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..

 

έλα ντε? γι'αυτο αναρωτιέμαι και εγώ...

 

ξέρεις πως είναι αυτά..ακούμε κάτι απο δώ κάτι αποκεί και επειδή υπάρχει ημιμάθεια στο αντικείμενο, επιλέγουμε κενού επειδή πιστεύουμε οτι είναι το καλύτερο..

 

θα έχουμε boiler έτσι κι αλλοιώς. δεν ξέρω αν εννοείς οτι χρειαζόμαστε και 2ο boiler.

 

φαντάζομαι οτι έχετε Boiler για τα ΖΝΧ όχι για την ενδοδαπέδια θέρμανση πχ(tank in tank ή 2o για buffer)

 

Εν τέλει, πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο ή όχι???

 

Φυσικά και δεν υπάρχει απάντηση με ένα απλό "Ναί" ή ένα "Όχι"..

Πέρα απο τις πολλές διαστάσεις του θέματος(Οικονομική:Χρόνος απόσβεσης, κλπ,Οικολογική:Γουστάρω να ζεσταίνομαι απο τον ήλιο,Αποφυγή τόνων CO2,κλπ κλπ κλπ, Προσωπική ματαιοδοξία: Θέλω να είμαι μουράτος στην πλούσια γειτονιά με τους κοκοφοίνικες επειδή ο διπλανός μου έχει ισπανό κηπουρό με το όνομα Χόρχε ενώ εγώ ούτε ένα χρυσό πόμολο στην πόρτα, Ενεργειακή: Ανεβάζω την εξέργεια του σπιτιού μου,κλπ και ένα σωρό άλλα)

 

Αυτό που πρέπει να κάνει κάποιος είναι να διευκρινήσει τί θέλει να κάνει, δηλαδή άλλος άσχετα με το κόστος αρχικό εγκατάστασης θέλει να κάνει όσο μπορεί εξοικονόμηση ενέργειας, ενώ άλλος το βλέπει καθαρά με την ελληνική νοοτροπία περί αποσβέσεων του στύλ βάζω τα λεφτά σήμερα και θέλω να τα πάρω διπλά χθές..

 

Απλά εν ολίγοις εξήγησε στον μηχανικό οτι δεν υπάρχει με τα ηλιακά "βάλε συλλέκτες και ότι πάρω..έλα μωρέ δεν βαριέσαι, κάτι θα κάνουν και αυτά"..αυτά κανένας σοβαρός μηχανικός-εγκαταστάτης-οτιδήποτε αλλο δεν πρέπει να το λέει αυτό..Οφείλει αυτός που πληρώνει κάποιες χιλιάδες ευρώ, να ξέρει πόση ενέργεια θα πάρει πίσω..

 

Μπορεί να προσδιοριστεί με προσομοίωση επ'ακριβώς ή με μικρό σχετικά ποσοστό σφάλματος, το πόση ενέργεια μπορεί να εξοικονομήσει ένα σπίτι σε ετήσια βάση, ποσοστό ηλιακής προσφερόμενης ενέργειας/συνολικές ενεργειακές ανάγκες της οικίας, πόσο πετρέλαιο/φυσικό αέριο/ή οτιδήποτε άλλο θα γλυτώσουμε,βαθμό απόδοσης, ποσό συνολικής ηλιακής ενέργειας στο συγκεκριμένο μέρος εγκατάστασης και ένα σωρό άλλα..

 

Απο περιέργεια για πόσα τετραγωνικά μιλάμε ενδοδαπέδιας?Πόσα άτομα κατοικούν στο σπίτι?Πόση επιφάνεια κεραμοσκεπής έχει που να κοιτάει Νότο ?(σε ειδικές εφαρμογές Ανατολή-Δύση)Απόσταση συλλεκτών-boiler?

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις πως είναι αυτά..ακούμε κάτι απο δώ κάτι .....

Καλημέρα κι απο μένα φίλε μου. Ομολογω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με συλλέκτες κενού, για αυτό και ρωτάω

 

φαντάζομαι οτι έχετε Boiler για τα ΖΝΧ όχι για την ενδοδαπέδια θέρμανση πχ(tank in tank ή 2o για buffer)

σωστά φαντάζεσαι

 

 

Μπορεί να προσδιοριστεί με προσομοίωση επ'ακριβώς ή με μικρό σχετικά ποσοστό σφάλματος, το πόση ενέργεια μπορεί να εξοικονομήσει ένα σπίτι....

υπάρχει κάποια μεθοδολογία για αυτό ή κάποιο πρόγραμμα? μπορείς να μου παραθέσεις??

 

Απο περιέργεια για πόσα τετραγωνικά μιλάμε ....

170τμ ενδοδαπεδιας, 5 άτομα, κοιτάει ΒΔ, απόσταση συλλεκτών-boiler 10μέτρα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.