Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροσβεστήρες λεβητοστασίου


Spyros_F

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Απο που προκύπτει (νόμο, διαταξη κτλ.) η χρήση αυτόματου πυροσβεστήρα οροφής στο λεβητοστάσιο και την αποθήκη καυσίμων ; Στο ΠΔ71/88 και στο ΠΔ 922/77 δε νομίζω ότι αναφέρει κάτι σχετικό. Επίσης από που προκύπτει (νόμο, διαταξη κτλ.) για το μηχανοστάσιο ανελκυστηρα η χρήση φορητού πυροσβεστήρα 6kgr CO2 και και ξηράς κόνεως 12kgr ; Εννοώ τους συγκεκριμένους τύπους και όχι γενικα 2 πυροσβεστηρες !!!!!!!!!

Ευχαριστω !

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Αρ. Πρωτ. 52082 Φ701.2/22.12.1998 Πυροσβεστική Υπηρεσία

 

Συνάδελφε, στο παραπάνω που λές που αναφέρεται η χρήση πυροσβεστήρα οροφής;

 

Spyros_F, Πολύ καλό το ερώτημα σου... Εγώ χρησιμοποιώ έναν πυροσβεστήρα οροφής μόνο στο λεβητοστάσιο (όχι στην αποθ. καυσιμων) επειδή έτσι το βρήκα σε παλαιότερες μελέτες. Περιμένω κι εγώ τις απαντήσεις των συναδελφων...

 

http://www.fireservice.gr/pyr/site/home/LC+Primary+Menu/Nomothesia/Piroprostasia/Nea/Dieukrinistikes-diatages/39112-1998.csp

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

πραγματι ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα

 

αρχικα ο '' πυροσβεστήρας '' οροφής δεν είναι πυροσβεστήρας

πολύ χοντρά

πυροσβεστήρας είναι ότι είναι φορητό μέχρι 20 kg μικτο βάρος

και τροχήλατο από 25 kg ή ltr ( σε ποσότητα κατασβεστικού )

 

πρόκειται για ένα κόκκινο δοχείο πίεσης που απλά έχει μέσα κατασβεστικό υλικό ( ξηρή σκονη ) και μάλλον η Π.Υ. το θεωρεί σα συστημα δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο

 

μάλλον θα αναφέρεται σε κάποια εγκύκλιο και έχει μείνει έτσι

 

από όσο ξέρω στη νομοθεσία για οροφής δε λέει πουθενά πέραν των Βιοτεχνιών (ενα σχετικά πρόσφατο ΦΕΚ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.