Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ' ύψος σε οικισμό κάτω των 2.000 κατοίκων


Recommended Posts

Καλημερα σας.

 

Εχω το γωνιακο οικοπεδο που βλεπετε στο attach. σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων. Μεσα στο οικοπεδο υπαρχει ισογεια λιθοκτιστη κατοικια προ’55 (της οποιας το δωμα εχει αντικατασταθει με οικοδομικη αδεια το 1956) η οποια εφαπτεται στον κλιμακωτο δρομο.

 

Για να ειναι οικοδομησιμο βασει του ΠΔ 24.4.85 αρθρο 6, πρεπει οι δυο δρομοι στους οποιους εχει προσωπο το οικοπεδο να εχουν πλατος τουλαχιστον 4μ, αλλιως «πρεπει να τεθει απο τον ιδιοκτητη σε κοινη χρηση λωριδα οικοπεδου τοση ωστε απο το προσωπο του εναπομενοντος οικοπεδου μεχρι τον αξονα του κοινοχρηστου χωρου να επιτρυγχανεται πλατος 2μ.

ΤΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΑΥΤΗΣ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ»

 

Για αυτο και εχουμε παραχωρησει ηδη στον Δημο τμημα του οικοπεδου πλατους 1.25μ προς τον κλιμακωτο δρομο εκτος απο το τμημα (4μ*1.25μ) που καταλαμβανει η κατοικια.

 

Θελω να κανω προσθηκη καθ’υψος σε ολο το ισογειο (και στο γραμμοσκιασμενο τμημα).Για το τελευταιο, η πολεοδομια εχει αμφιβολια αν μπορω η πρεπει να το θεωρησω «ρυμοτομουμενο»

η «μη νομιμως υφισταμενο» .

 

Καμμια αποψη ?

top_128.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω γιατι πρεπει να αφησω 2.50μ απο τον βορειο δρομο (στον κλιμακωτο δρομο μπορω να παω και μεχρι το οριο του) Η προσθηκη δεν ειναι μονο σε αυτο που δειχνω, ειναι και κατ'επεκταση κλπ απλα δεν τα εδειξα για να μην σας μπερδεψω χωρις λογο αφου το θεμα που με απασχολει ειναι μονο αν μπορω η οχι να κανω προσθηκη και πανω απο το γραμμοσκιασμενο τμημα. Η μελετη ειναι ετοιμη αλλα εχει κολησει στον ελεγχο ΓΟΚ (γενικα ειναι μπλεγμενη υποθεση γιατι εχει και αποστασεις απο αιγιαλο κλπ αλλα αυτα δεν ενδιαφερουν το θεμα μου)

Link to comment
Share on other sites

σοφια δεν θυμαμαι να εξηγει καπου οτι πρεπει και στους δυο δρομους να εχει πλατος 4μ..νομιζω οτι αρκει στον εναν..αλλιως φαντασου ενα τεραδτιο οικοπεδο 100 στρεμματων εντος οικισμου με ΜΙΑ πλευρα σεδρομο 4μ πλατους και περιμετρικο δρομο απο 1-3.8μ ...δεν θα ηταν οικοδομησιμο παρα μονον αν παραχωρουαε κλιμακουμενηυ λωριδα γυρω-γυρω για να εχουμε τα 4μ? ατοπο και αποκλειεται..

 

οσο για το αλλο που ρωτας οταν ειναι νομιμως υφισταμενο νομιζω (αλλα ειμαι σπιτι και δεν εχω νομολογια να κοιταξω)οτι στο αρθρο για προσθηκες λεει ακομα και αν δεν επιτρεπεται σημερα μπορεις να κανεις προσθηκη σε νομιμως υφισταμενο΄..

 

εφοσον δε δεν εχουμε πραξη εφαρμογης που να οριζει οικοδομικη γραμμη (κοκκινη) τοτε κτιζεις οπως εισαι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως DAG πρεπει και στους δυο, το εχω ψαξει πολυ, υπαρχουν εγκυκλιοι σχετικες (αχρειαστες να ειναι αλλα αν τις χρειαζεται καποιος να τις αναφερω)

 

Αλλα το τελευταιο που ανεφερες βοηθα παρα πολυ, ευχαριστω:

 

"εφοσον δε δεν εχουμε πραξη εφαρμογης που να οριζει οικοδομικη γραμμη (κοκκινη) τοτε κτιζεις οπως εισαι..."

Link to comment
Share on other sites

τις εγκυκλιους που λενε οτι πρεπει να παραχωρησεις και στους δυο δρομους

τις εχω, αυτες εννοεις ?

Link to comment
Share on other sites

σοφια ειχες δικιο..δεν την ειχα διαβασει σε ολο της το μεγαλειο την εγκυκλιο παρα μονο στο οτι επαιρνα το προσωπο και σπαστο..λοιπον το καλο ειναι οτι συνυπολογιζεις το εμβαδον που δινεις για την αρτιοτητα (και μαλλον για την δομηση αλλως σου προξενει ζημια)..

τωρα μηπως θαπρεπε να δεις λιγο μην ισχυει κανενα διαταγμα για παραδοσιακο οικισμο ,μορφη κλπ? (ανηφορικο σκαλοπατιαστος δρομος)

 

bottom line..dokk=πυθια

 

<<εν>>

τι θελει να πει ο ποιητης?

η ασαφεια υπερ του κατηγορουμενου η του κοβουμε κεφαλι?

προσωπικα εγω θαδινα για θεωρηση το οικοπεδο ΧΩΡΙΣ παραχωρουμενο τμημα και θα περιμενα ΕΓΓΡΑΦΗ,ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ απαντηση που ΔΕΝ μπορουν να δωσουν αφου υπαρχει ΑΣΑΦΕΙΑ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.