Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση δημοτικού φωτισμού με το ΦΟΠ της ΔΕΗ


engine

Recommended Posts

Γεια σας

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Τα φωτιστικά του Δημοτικού φωτισμού πώς θα συνδεθούν με το ΦΟΠ της ΔΕΗ,

Πιο συγκεκριμένα:

Είναι υποχρέωση της ΔΕΗ να συνδέσει το πίλλαρ του δημοτικού φωτισμό με τον ΦΟΠ, ή πρέπει να κάνει τη σχετική σύνδεση ο εργολάβος;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το κάνει η ΔΕΗ...

 

Όπως και να έχει, θα κάνεις αίτηση στο τοπικό κατάστημα της ΔΕΗ και μαζί με το κονδύλι θα σου δοθούν και οδηγίες....

Link to comment
Share on other sites

Το φοπ στο δίνει η ΔΕΗ κατόπιν αίτησης της υπηρεσίας του έργου Αν δεν τους πει ρητά "θέλω ΦΟΠ" η ΔΕΗ δεν σου δίνει γιατί δεν είναι υποχρεωμένη να μεθερμηνεύει τις απαιτήσεις του καταναλωτή.

Τοποθετείται μαζι με τον μετρητή, η λογική είναι ίδια με του νυχτερινού ρεύματος απλώς ενεργοποιείται σε διαφορετική ακουστική συχνότητα, με σήμα από τον αγωγό ρεύματος της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία , να ρωτήσω κάτι , (ίσως αφελές....)

Πώς θα καταλάβω ότι όντως η ΔΕΗ έχει συνδέσει το πίλαρ με ΦΟΠ;

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας, ώστε να φαίνεται στο προφίλ σας.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

ΦΟΠ. (φωτισμός οδικός πόλεως), αφορά τα φωτιστικά που βάζει η ΔΕΗ στους στύλους της, και χρεώνει τις kwh στον τοπικό δήμο. Καμία άλλη πράξη/εγκατάσταση δεν είναι ΦΟΠ .-

μην μπλέκετε τον φωτισμό από πλατείες, δρόμους, κλπ κλπ ο οποίος είναι τοποθετιμένος σε μη ιδιοκτησία ΔΕΗ. Δεν αφορά την ΔΕΗ ο δημοτικός φωτισμός, παρά μόνο τα δικά της φώτα.

Αίτηση ΦΟΠ κάνουν μόνο οι δήμοι/ΟΤΑ στην ΔΕΗ, και αυτοί τοποθετοί στους υφιστάμενους/ή στους μελλοντικούς στύλους φωτιστικά την κατασκευή S-13, S-13Y που είναι τα φωτιστικά. ΚΑΝΕΙΣ αλλος δεν μπορεί να κάνει τέτοια αίτηση στην ΔΕΗ (μόνο στον δικό του δήμο σαν δημότης, και μετά είναι θέμα του Δ.Σ του δήμου να το προχωρήσει ή οχι).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.