Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμική απώλεια θερμαινόμενου χώρου από σταθερό άνοιγμα.


sufirod

Recommended Posts

1) Διαφωνω.

Ο Κ.Θ.Κ προτεινει για τα κλιμακοστασια 10 C και εννοουν προφανως τα εξωτερικα κλιμακοστασια(εκτος του σπιτιου αλλα μεσα στο οικοδομημα).Αν ανατρεξεις στους πινακες, οχι μονο του Σελουντου αλλα και αλλων π.χ του Βραχοπουλου,θα δεις οτι για προθαλαμους,διαδρομους αλλα και τα W.C (ΟΧΙ ΛΟΥΤΡΑ) προτεινουν 15 C.

Η λογικη τους προφανως ειναι οτι δεν παραμενει κανεις πολλη ωρα στους χωρους αυτους οποτε ποιος ο λογος να τους ανεβασεις στους 20 C?

Respect στο δάσκαλο Βραχόπουλο αλλά θα διαφωνήσω στα WC. Το επιπλέον κόστος θέρμανσης καλύπτεται από την άνεση που θα προσφέρει στο χώρο.

 

Για τα περί κρυολογήματος που αναφέρθηκαν, θα σχολιάσω με το εξής.

Πληρώνω θέρμανση και θέλω να ζεσταίνομαι παντού.

 

Το ζουμι ομως,οπως ελεγε και ενας καθηγητης μου, βρισκεται αλλου.

Το θεμα ειναι: ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ. [U]Ασχετα[/u] απο την διαφορα θερμοκρασιας και το μεγεθος του ανοιγματος.

Η ερώτηση είναι παραπλανητική.

Εφόσον υπάρχει άνοιγμα σε μέγεθος πόρτας (δε νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο μικρότερο) και εφόσον είναι μόνιμα ανοιχτή, υπάρχουν 2 λύσεις

- Από το θερμαινόμενο χώρο να καλυφθουν και οι απώλειες του μη

- Ξεχωριστό σώμα στο χώρο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.