Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμική απώλεια θερμαινόμενου χώρου από σταθερό άνοιγμα.


sufirod

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Προσπαθω να υπολογισω τις απωλειες του σαλονιου ενος διαμερισματος το οποιο εχει σταθερο ανοιγμα 2x1,5μ προς μη θερμαινομενο χωρο (διαδρομο).

Τις απωλειες απο τους τοιχους τις εχω υπολογισει.

Δεν ξερω ομως πως να αντιμετωπισω το ανοιγμα για τον υπολογισμο των απωλειων απο το ανοιγμα αυτο.

Εχω παρει θερμοκρασιες 20 για το σαλονι και 15 για τον διαδρομο.

Εχετε καμμια ιδεα????

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι μεγάλος ο διάδρομος (και είναι εσωτερικός) θα μπορούσες να τον "ενσωματώσεις" στις απώλειες του σαλονιού...

Link to comment
Share on other sites

@pggiotas

Αυτο εχω κανει αλλα δεν μου φαινεται και πολυ σωστη η λυση αυτη...

Ο λογος ειναι οτι ενταξει, στην προκειμενη περιπτωση με παιρνει να το κανω λογω θεσης,σχηματος και μεγεθους του διαδρομου.Αν ομως ηταν μεγαλος και μακροστενος ο διαδρομος?Θα εβαζα ενα η και δυο τεραστια σωματα στο σαλονι για να καλυψω τις απωλειες του αλλου χωρου?

Εξαλου η ερωτηση μου δεν αφορα μονο αυτο το παραδειγμα.

Θα ηθελα να μαθω γενικοτερα πως αντιμετωπιζουμε αυτο το "προβλημα".

Δηλαδη την απωλεια θερμοτητας απο ενα ΣΤΑΘΕΡΟ ανοιγμα.

 

Γιατί παίρνεις ως επιθυμητή θερμοκρασία του διαδρόμου τους 15 deg C ;

 

Απο τον πινακα 4.3.1: ΠΙΘΑΝΗ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΗ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ σελ. 4.29 του Σελουντου "Εσωτερικοι χωροι συνορευοντες μόνο με θερμαινομενους χωρους : +15 deg C"

 

Επισης στην σελιδα 1.12 πινακας 1.3.4 (Κ.Θ.Κ) και 1.3.5 (Τ.Ο.ΤΕΕ 2425) για προθαλαμους,διαδρομους και W.C κατοικιων η επιθυμητη θερμοκρασια ειναι 15 deg C.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση (αν και δεν είμαι μελετητής), ότι ως "διάδρομο", ο ΚΘΚ και η σχετική ΤΟΤΕΕ , δεν εννοούν τον εσωτερικό διάδρομο στου σπιτιού, αλλά διαδρόμους κλιμακοστασίων και πάντως μη θερμαινόμενων χώρων.

 

Ο διάδρομος μέσα σε κατοικία ΠΡΕΠΕΙ να θεωρείται θερμαινόμενος χώρος (άν και δεν είναι απαραίτητο να έχει δικό του θερμαντικό σώμα, διότι μπορεί να έχει ελάχιστες θερμικές απώλειες, οι οποίες να καλύπτονται από τους γειτονικούς χώρους που έχουν σώματα) με θερμοκρασία όση και η θερμοκρασία των άλλων δωματίων,

 

Ειδάλλως, αν βγαίνεις μπανιαρισμένος από το λουτρό, και περνάς από διάδρομο με 15 deg C, μέχρι να φτάσεις στο δωμάτιο με τους 21 deg C, θα έχεις αρπάξει το κρυολόγημα.

 

 

 

edit:

Εξαλου η ερωτηση μου δεν αφορα μονο αυτο το παραδειγμα.

Θα ηθελα να μαθω γενικοτερα πως αντιμετωπιζουμε αυτο το "προβλημα".

Δηλαδη την απωλεια θερμοτητας απο ενα ΣΤΑΘΕΡΟ ανοιγμα.

 

Σε περιπτώσεις κατοικιών, απαγορεύεται να υπάρχει αυτό το "πρόβλημα".

Σε γενικότερες περιπτώσεις (χώροι εργασίας κτλ) , μάλλον θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ακτινοβολία, τις γωνίες θέασης των επιφανειών εκατέρωθεν του ανοίγματος, τα ρεύματα αέρα κτλ, κτλ, κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, είναι αστείο να έχεις 20 βαθμούς στο σαλόνι και 15 στο διάδρομο με σταθερό άνοιγμα.

 

Θα υπολογίσεις την επιφάνεια του διαδρόμου στο σαλόνι, ή θα τον πάρεις ξεχωριστά και θα του βάλεις δικό του σώμα. Επίσης, αν ο διάδρομος είναι περικυκλωμένος από θερμαινόμενους χώρους, ε τότε είσαι ΟΚ (εκτός και είναι τεράστιος, δεν έχω εικόνα για αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση (αν και δεν είμαι μελετητής), ότι ως "διάδρομο", ο ΚΘΚ και η σχετική ΤΟΤΕΕ , δεν εννοούν τον εσωτερικό διάδρομο στου σπιτιού, αλλά διαδρόμους κλιμακοστασίων και πάντως μη θερμαινόμενων χώρων.

 

Ο διάδρομος μέσα σε κατοικία ΠΡΕΠΕΙ να θεωρείται θερμαινόμενος χώρος (άν και δεν είναι απαραίτητο να έχει δικό του θερμαντικό σώμα, διότι μπορεί να έχει ελάχιστες θερμικές απώλειες, οι οποίες να καλύπτονται από τους γειτονικούς χώρους που έχουν σώματα) με θερμοκρασία όση και η θερμοκρασία των άλλων δωματίων,

 

Ειδάλλως, αν βγαίνεις μπανιαρισμένος από το λουτρό, και περνάς από διάδρομο με 15 deg C, μέχρι να φτάσεις στο δωμάτιο με τους 21 deg C, θα έχεις αρπάξει το κρυολόγημα.

 

 

 

edit:

 

Σε περιπτώσεις κατοικιών, απαγορεύεται να υπάρχει αυτό το "πρόβλημα".

Σε γενικότερες περιπτώσεις (χώροι εργασίας κτλ) , μάλλον θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ακτινοβολία, τις γωνίες θέασης των επιφανειών εκατέρωθεν του ανοίγματος, τα ρεύματα αέρα κτλ, κτλ, κτλ.

 

Εχω την εντύπωση (αν και δεν είμαι μελετητής), ότι ως "διάδρομο", ο ΚΘΚ και η σχετική ΤΟΤΕΕ , δεν εννοούν τον εσωτερικό διάδρομο στου σπιτιού, αλλά διαδρόμους κλιμακοστασίων και πάντως μη θερμαινόμενων χώρων.

 

Ο διάδρομος μέσα σε κατοικία ΠΡΕΠΕΙ να θεωρείται θερμαινόμενος χώρος (άν και δεν είναι απαραίτητο να έχει δικό του θερμαντικό σώμα, διότι μπορεί να έχει ελάχιστες θερμικές απώλειες που να καλύπτονται από τους γειτονικούς χώρους που έχουν σώματα) με θερμοκρασία όση και η θερμοκρασία των άλλων δωματίων,

 

Ειδάλλως, αν βγαίνεις μπανιαρισμένος από το λουτρό, και περνάς από διάδρομο με 15 deg C, μέχρι να φτάσεις στο δωμάτιο με τους 21 deg C, θα έχεις αρπάξει το κρυολόγημα.

 

1) Διαφωνω.

Ο Κ.Θ.Κ προτεινει για τα κλιμακοστασια 10 C και εννοουν προφανως τα εξωτερικα κλιμακοστασια(εκτος του σπιτιου αλλα μεσα στο οικοδομημα).Αν ανατρεξεις στους πινακες, οχι μονο του Σελουντου αλλα και αλλων π.χ του Βραχοπουλου,θα δεις οτι για προθαλαμους,διαδρομους αλλα και τα W.C (ΟΧΙ ΛΟΥΤΡΑ) προτεινουν 15 C.

Η λογικη τους προφανως ειναι οτι δεν παραμενει κανεις πολλη ωρα στους χωρους αυτους οποτε ποιος ο λογος να τους ανεβασεις στους 20 C?

 

2) Διαφωνω κατα το ημιση.

Απ'οτι καταλαβα προτεινεις να θεωρησω και στον διαδρομο 20 C.

Σ'αυτην την περιπτωση οι γειτονικοι χωροι δεν θα εχουν απωλειες προς τον διαδρομο αυτο αφου ΔΤ=0!!Ομως δεν ειναι ετσι.

Να διευκρινισω ομως κατι σημαντικο.Εδωσα μια λαθος πληροφορια.Ο διαδρομος εχει απωλειες απο το δαπεδο και την οροφη.Τα δωματια περιμετρικα θερμαινονται.

 

3) Διαφωνω και νομιζω οτι υπερβαλεις.

Αν ειμασταν τοσο ευαισθητοι ωστε να κρυολογουμε με μια διαδρομη 2-10 μετρων στους 15 C εγω προσωπικα οπως και οι περισσοτεροι απο εμας ουτε νηπιαγωγιο δεν θα προλαβαιναμε να παμε...Αν μιλουσαμε για -15 C ισως να συμφωνουσα.Και παλι ομως θα διατηρουσα καποιες αμφιβολιες διοτι μιλαμε για μια διαδρομη διαρκειας 1-5 δευτερολεπτων.

 

Το ζουμι ομως,οπως ελεγε και ενας καθηγητης μου, βρισκεται αλλου.

Το θεμα ειναι: ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ. [U]Ασχετα[/u] απο την διαφορα θερμοκρασιας και το μεγεθος του ανοιγματος.

 

Εντάξει, είναι αστείο να έχεις 20 βαθμούς στο σαλόνι και 15 στο διάδρομο με σταθερό άνοιγμα.

 

Θα υπολογίσεις την επιφάνεια του διαδρόμου στο σαλόνι, ή θα τον πάρεις ξεχωριστά και θα του βάλεις δικό του σώμα. Επίσης, αν ο διάδρομος είναι περικυκλωμένος από θερμαινόμενους χώρους, ε τότε είσαι ΟΚ (εκτός και είναι τεράστιος, δεν έχω εικόνα για αυτό)

 

Σε περιπτωσεις οπου εχεις μεγαλο ανοιγμα ναι ειναι αστειο.Αν ομως εχεις ενα μικρο ανοιγμα και σχετικα μεγαλο μη θερμαινομενο χωρο?Ενα παραθυρο για παραδειγμα.Τοτε τι κανεις?Για να σε προλαβω, δεν θα κλεισω το παραθυρο:lol:

Εξαλου η απορια μου δεν ειναι πως να καλυψω τις απωλειες αυτου του χωρου αλλα πως υπολογιζεις τις απωλειες απο το ανοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς τις απώλειες αερισμού; Αν ναι κοίτα εδώ http://teledu.mech.teilar.gr/mod/resource/view.php?id=284 σελ 1.14

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα αυτο μου περασε απο το μυαλο.Εχω την εντυπωση ομως οτι το κεφαλαιο αυτο δεν καλυπτει τετοιες περιπτωσεις καθοτι αναφερεται σε απωλειες χαραμαδων οχι ολοκληρου ανοιγματος.Αυτο καταλαβαινω.Δεν ειμαι σιγουρος ομως.Αν διαφωνει καποιος παρακαλω να το τεκμηριωσει.

Link to comment
Share on other sites

1. Φαίνεται ότι έχεις δίκιο. Αλλά στην πράξη δεν εφαρμόζεται συχνά οι διάδρομοι μέσα στο σπίτι να έχουν θερμοκρασία σχεδιασμού μικρότερη από τους άλλους χώρους

2. Ναι μεν θα υπάρχει Δθ=0, αλλά όταν θα χρειαστεί να υπολογίσεις τις απώλειες αυτού του διαδρόμου προς τους μη θερμαινόμενους χώρους θα βγάλεις κάποιο σημαντικό μέγεθος απωλειών (πάντως μεγαλύτερο από αυτό για 15 deg C) και άρα θα αναγκαστείς να βάλεις σώμα έστω και μικρό.

3. Ναι, υπερβάλλω για το κρυολόγημα. Αλλά η αντίδραση του ενοίκου, μπορεί να είνει εξίσου υπερβολική. Νομίζω είναι στάνταρ πλέον η εσωτερική θερμοκρασία των κατοικιών να είναι 22-23 deg C κατά τις ώρες πριν τον ύπνο, και γύρω στους 18-19 κατά τις ώρες του ύπνου. Στα μπάνια και WC, +2 βαθμούς.

 

Σε διαμερίσματα που έχουν αυτόνομη θέρμανση, και δεν λειτουργεί η θέρμανση λόγω απουσίας των ενοίκων για π.χ. διάστημα 1 εβδομάδας, ακόμη και όταν έξω υπάρχει θερμοκρασία +2 (το βράδυ) έως +10 deg C (την ημέρα), είναι δυνατόν η εσωτερική θερμοκρασία του διαμερίσματος (επαναλαμβάνω, με κλειστά τα καλοριφέρ) να είναι 16-17 deg C, λόγω θέρμανσής του από τα γειτονικά διαμερίσματα. Αρα το 15 deg C το θεωρώ μάλλον ξεπερασμένη προδιαγραφή εάν αναφέρεαι σε εσωτερικούς διαδρόμους κατοικιών.

 

Ας ακούσουμε όμως και τους μελετητές...

 

 

 

 

-----------------------

 

Το θεμα ειναι: ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ.Ασχετα απο την διαφορα θερμοκρασιας και το μεγεθος του ανοιγματος.
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε όμοια γειτονικά δωμάτια (Α και Β) σε ένα σπίτι. Το Α είναι θερμαινόμενο ενώ το Β όχι.

 

Ας υποθέσουμε επίσης ότι μπορούμε να ρυθμίζουμε εμείς το μέγεθος του ανοίγματος που υπάρχει ανάμεσά τους από π.χ. μέγεθος μικρού παραθύρου 30cmX30cm μέχρι το σημείο να φύγει όλη η μεσοτοιχεία.

 

Ας υποθέσουμε επίσης ότι μπορούμε να διατηρούμε σταθερή την θερμοκρασία στο δωμάτιο Α.

 

Το πρόβλημα που έχουμε για τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών είναι ότι η θερμοκρασία του δωματίου Β, δεν είναι εκ των προτέρων γνωστή και εξαρτάται από το μέγεθος του ανοίγματος.

Εάν το άνοιγμα είναι μικρό, π.χ. 30cmX30cm, τότε η θερμοκρασία του δωματίου Β θα απέχει πολύ από την θερμοκρασία του χώρου Α και οι απώλειες μέσω του ανοίγματος θα είναι σχετικά μικρές , ενώ εάν το άνοιγμα είναι π.χ. ολη η μεσοτοιχεία, τότε η θερμοκρασία του δωματίου Β θα είναι πολύ κοντά στην θερμοκρασία του Α (διότι ουσιαστικά θα είναι ένας ενιαίος χώρος και είπαμε ότι μπορούμε να διατηρούμε την θερμοκρασία του χώρου Α σταθερή), αλλά θα έχουμε σχετικά μεγάλες απώλειες προς τον χώρο Β.

 

Αυτή η παραπάνω "παραδοξότητα", δηλαδή μεγάλο Δθ με μικρές απώλειες, και μικρό Δθ με μεγάλες απώλειες, είναι που κάνει το πρόβλημα ιδιαίτερο. Ακόμη και αν πάρουμε το μέγεθος των απωλειών ανά τετραγωνικό μέτρο, νομίζω η λύση δεν θα είναι γραμμική.

 

Πάντως είναι ενδιαφέρον θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.