Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονοσωλήνιο σύστημα - κατακόρυφο διάγραμμα


agoratos56

Recommended Posts

σε ευχαριστώ φίλε jimevi13...δε είπα μου άρεσε πάρα πολύ που ασχολήθηκα και μου πολύ ωραία η δουλειά που κάνουμε...έκανα ένα διαγραμμα και νομίζω ότι είναι κάλο ... θα έχει λαθάκια δε λέω... και γι αυτό το κάνω .. για να μάθω και να μην είμαι άσχετος μηχανικός

να ρωτηυσω κάτι άλλο μπορώ τον συλεκτη να τον βάλω κάτω από το υπόγειο και να φεύγει το καθένα ξεχωριστό...

Link to comment
Share on other sites

γιατί θές να βάζεις σε μια γραμμή περισσότερα απο ένα σώμα?ορθότερο κατα εμέ είναι τα σώματα να μπαίνουν 1-1 με σπάνια περίπτωση ένα πολύ μικρό σώμα κοντά στον συλλέκτη προσαγωγής να το παίρνω με ένα ακόμα για να μην πήγαίνει το νερό στην πιο άνετη διαδρομή!]

Μητσάρα είσαι πολυυύ large στη σωλήνα. Δύο δωμάτια μπορείς να τα βάλεις μαζί, δε χάλασε ο κόσμος.

Σώμα και κύκλωμα ΠΡΕΠΕΙ να τα βάλεις μαζί όταν κάνεις και ψύξη όπου έχεις μικρό Δt στο νερό.

Παύλο είσαι πολύ ωραίος!έλα στα Ιωάννινα να κάνουμε business μαζί!χιχιχιχιχ!

Δε μπορώ έχετε υγρασία!!

(Άθήνα πότε ξαναρχεσαι?)

να ρωτηυσω κάτι άλλο μπορώ τον συλεκτη να τον βάλω κάτω από το υπόγειο και να φεύγει το καθένα ξεχωριστό...

Μπορείς να τον βάλεις σε οποιδήποτε κοινόχρηστο χώρο, και κατ' εξαίρεση σε ιδιοκτησία του ιδίου (πχ μεζονέτα με 2 επίπεδα)

 

Θα φροντίσεις να μοιράσεις τα φορτία και τα μήκη των κυκλωμάτων ώστε να βγουν όλα ίδια, ας πούμε 30% διαφορά. Πιο σημαντικό είναι τα μήκη για να έχεις παντού την ίδια πτώση πίεσης, άρα παρόμοιες ταχύτητες στο νερό.

Αν βάλεις πολλά σώματα σε ένα κύκλωμα, θα τα βάλεις από το μεγαλύτερο στο μικρότερο.

Σκεψου το λόγο και θα σου πω.

 

Ανέβασε τις κατόψεις να δούμε και εμείς

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έκανα από το μικρότερο σώμα στο μεγαλύτερο περίπου... αυτό που λες είναι για να έχει καλύτερη απόδοση το σώμα σωστά...?δε έχω scanner για να τις ανεβάσω και τις κάνω στο χέρι ... αν μπορέσω θα ανεβάσω το κατακόρυφο διάγραμμα που έκανα... σχεδόν ίδια μήκη έχουνε οι σωλήνες μικρή διάφορα...

τα ΓΙΑΝΝΕΝΑ ωραία πόλη... σπουδάζει η κοπέλα μου εκεί και παω ... άλλα σιχαίνομαι την βροχή...

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έκανα από το μικρότερο σώμα στο μεγαλύτερο περίπου... αυτό που λες είναι για να έχει καλύτερη απόδοση το σώμα σωστά...?

Όχι ακριβώς.

Το σώμα το επιλέγεις βάσει της απόδοσης που θες. Και η απόδοση από το Q60 που θα υπολογίσεις.

Όσο μικρότερη η θερμοκρασία νερού προσαγωγής, τόσο μειώνεται ο συνταλεστής απόδοσης του σώματος και ξεφεύγεις στο Q60.

Άρα στο μεγάλο σώμα ξεφεύγεις αρκετά σε μέγεθος, τιμή και φυσικά θέλεις και χώρο να το βάλεις.

Αν όμως είναι σώμα μπάνιου η προσαύξηση σε θερμίδες είναι μικρότερη, το ίδιο και τα υπόλοιπα τιμή και μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο ... πρώτη μελέτη είναι και λαθάκια κάνω... δε μπορώ να το αλλάξω τώρα όμως ...δε πειράζει για την εργασία.. σε μια κανονική θα έκανα πιο επιμελής μελέτη...θερμοκρασία εισαγωγής είναι 90 ...άρε αυτοί οι καθηγητές μισά πράγματα άλλα φταίω και γω γιατί δε ρωτούσα πολλά και τώρα το μετάνιωσα πολύ... που είχα τόσες απορίες.....να ρωτήσω και κάτι άλλο...εγώ πρέπει να κάνω το κατακόρυφο διάγραμμα και να δείξω στην κάτοψη του ορόφου που θα μπουν τα σώματα σωστά ?και όχι να δείξω στο υπόγειο τίποτα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.