Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Μονάδα μέσα στο σπίτι - δεξαμενή στην ταράτσα;


peasantsf

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

ενοικιάζω ένα σπίτι και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες πριν κάνω τη σχετική συζήτηση με τον ιδιοκτήτη...

 

Το σπίτι είναι στον 2ο και τελευταίο όροφο μικρής πολυκατοικίας, και είναι 80 τ.μ. Μέσα στο σπίτι υπάρχει μια μονάδα πετρελαίου Thermostahl 30.000 kcal/h η οποία τροφοδοτείται με πετρέλαιο από πλαστική δεξαμενή που βρίσκεται στην ταράτσα.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτό το σύστημα γιατί φοβάμαι ότι δεν είναι ασφαλές. Χρησιμοποιώ μόνο air condition.

 

Τι μπορεί να γίνει ώστε ο λέβητας να μην είναι μέσα στο σπίτι; Μπορεί να μεταφερθεί στην ταράτσα;

 

Απ' ό,τι έχω δει το διπλανό διαμέρισμα χρησιμοποιεί αυτόνομη θέρμανση με φυσικό αέριο (σωλήνες αερίου ανεβαίνουν ως την ταράτσα εξωτερικά της πολυκατοικίας, εκεί υποθέτω ότι βρίσκεται ο δικός τους λέβητας αερίου).

 

Μπορείτε να μου συστήσετε εταιρίες στις οποίες να ρωτήσω για πληροφορίες (και προσφορές) ώστε να αλλάξει αυτή η εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γειά σας.

 

Έψαχνα στο φόρα για μια απάντηση σε ένα ανάλογο θέμα που με αφορά και βρήκα το μήνυμα του peasantsf.

 

 

Το σπίτι μου (που νοικιάζω) είναι μονοκατοικία.

Ο καυστήρας βρίσκεται μέσα στο υπνοδωμάτιο και είναι μάρκας OlympiaTherm.

 

Προκειμένου να μην ανοίξω άλλο θέμα ήθελα και εγώ να ρωτήσω τα εξής:

 

Είναι ασφαλές να "κλείσω" τον καυστήρα σε κάποιο κουτί γυψοσανίδας ή χτιστό; Με τους απαραίτητους αεραγωγούς και προσβάσεις για συντήρηση.

 

Αν είναι να βγάλω τον καυστήρα εκτός σπιτιού πρέπει να φτιάξω πλήρες λεβιτοστάσιο;

 

Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν είναι ασφαλές να αφήσω τον καυστήρα μέσα στο δωμάτιο, τοποθετώντας όμως κάποιους ανιχνευτές αεριών CO, CO2 (ποιους;).

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ποιές αποστάσεις όμως θα πρέπει να κρατήσω από τον λέβητα;

 

Έχετε υπόψιν σας καθόλου από αισθητήρες αερίων;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 3 years later...

Αυτό που πρέπει απαραίτητος να προσέξεις πέραν από τους ανιχνευτές που σκέφτεσαι να τοποθετήσεις είναι οι πιθανές διαρροές νερού ή πετρελαίου που μπορεί να έχεις στο μέλλον. Καλό είναι να τοποθετήσεις μια λεκάνη κάτω από την ατομική μονάδα με δυνατότητα άμεσης αποστράγγισης στην αποχέτευση. Επίσης καλό είναι η δεξαμενή σου που βρίσκεται στην ταράτσα να μην έχει σωλήνα αναρρόφησης στο κάτω μέρος αλλά με έναν σωλήνα να τραβάς το πετρέλαιο από επάνω. Με αυτόν τον τρόπο και λόγω υψομετρικής διαφοράς δεν θα επιτραπεί να χυθεί όλο το πετρέλαιο στον κάτω όροφο. 

Edited by asd
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.