Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΩΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ


dtouliop

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Από το ΤΣΜΕΔΕ της Θεσσαλονίκης ενημερώθηκα προχτές ότι με τις τελευταίες αλλαγές και από 1/10/2011 έχει αλλάξει το ασφαλιστικό καθεστώς των ελεύθερων επαγγελματιών μηχανικών που εργάζονται και ως ωρομίσθιοι (κυρίως στην εκπαίδευση).

Συγκεκριμένα μου είπαν ότι καταργείται το όριο των 693€ που ίσχυε ως τώρα και ότι πλέον για οποιοδήποτε ποσό ο εργοδότης υποχρεούται να καταβάλει εργοδοτικές & προσωπικές εισφορές, οπότε ο εργαζόμενος μηχανικός μπορεί να ζητήσει συμψηφισμό από το ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώσει μειωμένες εξαμηνιαίες εισφορές.

 

Το γνωρίζει κανείς το θέμα; Σε ποιο νόμο προβλέπονται οι αλλαγές αυτές για να τον ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο Κουτρουμάνης είχε στείλει ένα έγγραφο στο ΤΣΜΕΔΕ που τους κοινοποιούσε τις αλλαγές που αφορούν στο ΕΤΑΑ_ΤΣΜΕΔΕ.

Μεταξύ άλλων:

"Σας γνωρίζουμε ότι στο ΦΕΚ 170/5-8-011, τεύχος Α΄, δημοσιεύθηκε ο ν.3996/2011 «Αναμόρφωση του Σώματος Επιθεωρητών Εργασίας, ρυθμίσεις θεμάτων Κοινωνικής Ασφάλισης και άλλες διατάξεις». Ειδικότερα, στο άρθρο 61 του ανωτέρω νόμου περιλαμβάνονται ρυθμίσεις που αφορούν στους Τομείς του κλάδου κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α.), και στο άρθρο 85 οι καταργούμενες με το νόμο αυτό διατάξεις.

Παρ. 3

Με την εν λόγω ρύθμιση εισάγεται κατώτατο όριο αποδοχών επί των οποίων υπολογίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές, για τους από 1/1/1993 και εφεξής ασφαλισμένους (νέοι ασφαλισμένοι), οι οποίοι υπάγονται στην ασφάλιση του Ε.Τ.Α.Α., ως έμμισθοι.

Ειδικότερα, σύμφωνα με την εν λόγω ρύθμιση, οι αποδοχές των εμμίσθων ασφαλισμένων δεν μπορούν να υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, όπως αυτή διαμορφώνεται κάθε φορά. Για το 2011 το ποσό της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας διαμορφώνεται στα € 693,35, και συνεπώς για τους Τομείς του κλάδου κύριας ασφάλισης του Ε.Τ.Α.Α. η ασφαλιστική εισφορά δεν μπορεί να είναι μικρότερη των € 138,67 (εισφορά ασφαλισμένου 6,67% x € 693,35 = € 46,25 και εισφορά εργοδότη 13,33% x € 693,35 = € 92,42), για τους ασφαλισμένους άνω πενταετίας.

Το ανωτέρω κατώτατο όριο αποδοχών ισχύει και για τον υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών για όλους τους Τομείς του Ε.Τ.Α.Α. στους οποίους υπάγονται οι έμμισθοι ασφαλισμένοι του Ταμείου.

Σε περίπτωση που οι μηνιαίες αποδοχές υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, οι διαφορές που προκύπτουν, τόσο από την εισφορά ασφαλισμένου όσο και από την εργοδοτική εισφορά, καλύπτονται από τον ίδιο τον ασφαλισμένο εντός του πρώτου τριμήνου του επομένου έτους, και σε τρεις κατ’ ανώτατο όριο μηνιαίες δόσεις, εφόσον το οφειλόμενο ποσό υπερβαίνει τα € 150,00.

Για παράδειγμα εάν οι αποδοχές του εμμίσθου είναι μηνιαίως € 580,00, τότε καταβάλλονται από ασφαλισμένο και εργοδότη για κύρια ασφάλιση € 116,00, με αποτέλεσμα να προκύπτει μηνιαία διαφορά € 22,67 και ετήσια € 272,04. Το ποσό αυτό μπορεί να καταβληθεί εφάπαξ ή σε τρεις δόσεις.

Η ισχύς της ρύθμισης αυτής αρχίζει από την πρώτη του επομένου της δημοσίευσης μήνα, δηλαδή από 1/8/2011."

 

Οπότε επειδή είμαι και εγώ ωρομίσθιος σε ΤΕΙ αλλά έχω ήδη πληρώσει το Β' Εξάμηνο του 2011 ως ελεύθερος επαγγελματίας πρέπει να μου επιστραφούν χρήματα. Πώς θα γίνει αυτό???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφε πρέπει να κάνεις αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για διπλή καταβολή εισφορών (από σένα και τον εργοδότη σου) και θα σου επιστραφούν κάποια στιγμή. Ρώτα στο ΤΣΜΕΔΕ να σου πουν τη διαδικασία. Αργεί πολύ η επιστροφή χρημάτων πάντων, να ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πρέπει να κάνεις αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για διπλή καταβολή εισφορών (από σένα και τον εργοδότη σου) και θα σου επιστραφούν κάποια στιγμή. Ρώτα στο ΤΣΜΕΔΕ να σου πουν τη διαδικασία. Αργεί πολύ η επιστροφή χρημάτων πάντων, να ξέρεις...

 

Οι εισφορες αυτες (απο τον εργοδοτη) πώς "φαινονται"? Στην αιτηση τι να αναφερω, αφου δεν ξερω ποσες εισφορες κατεβαλε ο εργοδοτης μου?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να αναφέρεις ακριβές ποσό. Το ΤΣΜΕΔΕ στο σύστημά του τα έχει τα ποσά. Κάνεις μια αίτηση, η οποία αναφέρει ότι για τους τάδε μήνες υπήρξε διπλή καταβολή εισφορών και το εξετάζουν αυτοί. Αν θες πάρε μαζί σου και τις βεβαιώσεις αποδοχών από το ΤΕι, αν και δε νομίζω να σου χρειαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο o dtouliop, το μόνο που χρειάζεται είναι μια φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου τραπέζης για να φαίνεται ο λογαριασμός που θα σου βάλουν τα λεφτά (λέμε τώρα) και μια υπεύθυνη δήλωση που την κάνεις επιτόπου μαζί με την αίτηση όπου λέει ότι θα δηλώσεις τα επιστρεφόμενα στην εφορία. Εγώ είχα πάρει ότι μπορείς να φανταστείς μαζί μου μην τυχόν και τα ζητήσουν αλλά τίποτα.

Πάντως σε κάνα χρόνο και έαν... να περιμένεις χρήματα. Η υπάλληλος μου είπε πρέπει να φτιαχτεί πρώτα πρόγραμμα από τη μηχανογράφηση που να υπολογίζει τις διαφορές και μετά να ελέγξουνε κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επαναφερω το θεμα μιας και υποθετω παλι και φετος οσοι απασχολουμαστε ως ωρομισθιοι θα εχουμε προβλημα...

Μιλησα με το λογιστηριο του ΤΕΙ και αυτοι λενε να μην πληρωνω τις εισφορες μου ως ελευθερος επαγγελματιας και μετα να κανω αιτηση να παρω πισω τις διπλο-εισφορες κτλ κτλ, ΑΛΛΑ να δηλωθω ως μισθωτος στο ΤΣΜΕΔΕ, να πληρωσουν αυτοι τις εισφορες που μου αναλογουν και μετα την απολυση μου να κανω εκκαθαριση με το ΤΣΜΕΔΕ, δηλ να πληρωσω το (εισφορες ελ. επαγγ. - εισφορες που κατεβαλε το ΤΕΙ).

Το να περιμενουμε 3-4 χρονια να παρουμε πισω τις διπλο-εισφορες το θεωρω γελοιο και απαραδεκτο...

 

Εσεις τι εχετε κανει μεχρι στιγμης? Εχει μιλησει κανεις με το ΤΣΜΕΔΕ στα κεντρικα? Ως γνωστον δεν σηκωνουν τηλεφωνα και εμεις απο επαρχεια ειναι δυσκολο να τους βρουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο Κουτρουμάνης είχε στείλει ένα έγγραφο στο ΤΣΜΕΔΕ που τους κοινοποιούσε τις αλλαγές που αφορούν στο ΕΤΑΑ_ΤΣΜΕΔΕ.

Μεταξύ άλλων:

"Σας γνωρίζουμε ότι στο ΦΕΚ 170/5-8-011, τεύχος Α΄, δημοσιεύθηκε ο ν.3996/2011 «Αναμόρφωση του Σώματος Επιθεωρητών Εργασίας, ρυθμίσεις θεμάτων Κοινωνικής Ασφάλισης και άλλες διατάξεις». Ειδικότερα, στο άρθρο 61 του ανωτέρω νόμου περιλαμβάνονται ρυθμίσεις που αφορούν στους Τομείς του κλάδου κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α.), και στο άρθρο 85 οι καταργούμενες με το νόμο αυτό διατάξεις.

Παρ. 3

Με την εν λόγω ρύθμιση εισάγεται κατώτατο όριο αποδοχών επί των οποίων υπολογίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές, για τους από 1/1/1993 και εφεξής ασφαλισμένους (νέοι ασφαλισμένοι), οι οποίοι υπάγονται στην ασφάλιση του Ε.Τ.Α.Α., ως έμμισθοι.

Ειδικότερα, σύμφωνα με την εν λόγω ρύθμιση, οι αποδοχές των εμμίσθων ασφαλισμένων δεν μπορούν να υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, όπως αυτή διαμορφώνεται κάθε φορά. Για το 2011 το ποσό της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας διαμορφώνεται στα € 693,35, και συνεπώς για τους Τομείς του κλάδου κύριας ασφάλισης του Ε.Τ.Α.Α. η ασφαλιστική εισφορά δεν μπορεί να είναι μικρότερη των € 138,67 (εισφορά ασφαλισμένου 6,67% x € 693,35 = € 46,25 και εισφορά εργοδότη 13,33% x € 693,35 = € 92,42), για τους ασφαλισμένους άνω πενταετίας.

Το ανωτέρω κατώτατο όριο αποδοχών ισχύει και για τον υπολογισμό των ασφαλιστικών εισφορών για όλους τους Τομείς του Ε.Τ.Α.Α. στους οποίους υπάγονται οι έμμισθοι ασφαλισμένοι του Ταμείου.

Σε περίπτωση που οι μηνιαίες αποδοχές υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, οι διαφορές που προκύπτουν, τόσο από την εισφορά ασφαλισμένου όσο και από την εργοδοτική εισφορά, καλύπτονται από τον ίδιο τον ασφαλισμένο εντός του πρώτου τριμήνου του επομένου έτους, και σε τρεις κατ’ ανώτατο όριο μηνιαίες δόσεις, εφόσον το οφειλόμενο ποσό υπερβαίνει τα € 150,00.

Για παράδειγμα εάν οι αποδοχές του εμμίσθου είναι μηνιαίως € 580,00, τότε καταβάλλονται από ασφαλισμένο και εργοδότη για κύρια ασφάλιση € 116,00, με αποτέλεσμα να προκύπτει μηνιαία διαφορά € 22,67 και ετήσια € 272,04. Το ποσό αυτό μπορεί να καταβληθεί εφάπαξ ή σε τρεις δόσεις.

Η ισχύς της ρύθμισης αυτής αρχίζει από την πρώτη του επομένου της δημοσίευσης μήνα, δηλαδή από 1/8/2011."

 

Οπότε επειδή είμαι και εγώ ωρομίσθιος σε ΤΕΙ αλλά έχω ήδη πληρώσει το Β' Εξάμηνο του 2011 ως ελεύθερος επαγγελματίας πρέπει να μου επιστραφούν χρήματα. Πώς θα γίνει αυτό???

Είμαι κι εγω ωρομίσθια εκπαιδευτικός νέα ασφαλισμένη με μισθό κάτω του πλαφόν (λίγες ωρες εβδομαδιαίως) ενημερώθηκα απο υπάλληλο του Τσμεδε ότι απο εδω και πέρα πρέπει να πηγαίνω με το ειδοποιητήριο και να μου βγάζουν νεα εκκαθαριστικό το οποίο αφορά τους μήνες που δεν απασχολιούμουν ως μισθωτή πράγμα που έκανα. Πλήρωσα για το Β εξάμηνο του 2013 τους θερινούς μόνο μήνες που δεν απασχολήθηκα, στον ΟΑΕΔ (που απασχολούμαι ως ωρομίσθια)  δεν έχουν κάνει καμία κράτηση, πολύ φοβάμαι ότι το επόμενο ειδοποιητήριο θα ναι επιβαρυμένο. Προσπαθώ να μιλήσω με ΟΑΕΔ δεν καταλαβαίνουν τίποτα! Στο Τσμεδε δεν απαντάει κανείς, αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι, τι έχει γινει με αυτό το θέμα? έχετε πάρει την επιστροφή από τις διπλοπληρωμές? Εγώ ήμουν εργαστηριακός συνεργάτης σε περιφεριακό ΤΕΙ από 10/2008- 07/2013. Κάποιους μήνες έως το 2011 υπερέβαινα τα 693 Ευρώ, κι επειδή είχα προπληρωμένες τις εισφορές του εξαμήνου έκανα μετά την ληξη του εξαμήνου αίτηση για επιστροφή των διπλοπληρωμένων μηνών. Τελευταία αίτηση έκανα τον 12/2011 (την πρώτη τον 09/2010). Ωστόσο, ακόμη δεν έχει επιστραφεί τίποτα!!! Σήμερα, που πήγα και ξαναρώτησα, μου απάντησαν, πως δεν υπήρξε καμια εξέλιξη κι ότι το περιφερειακό ΤΣΜΕΔΕ στο οποίο υπάγομαι, έχει μόνο 1 υπάλληλο, η οποία δεν είναι εκπαιδευμένη στις εκκαθαρίσεις. Συνεπώς, η λυση είναι να περιμένουμε μέχρι πότε θα προσληφθεί νέο, εκπαιδευμένο προσωπικό (Μπορείτε να γελάσετε ελεύθερα!). Πώς να το χειριστώ??

 

Το 2012 οι ώρες μου μειώθηκαν αρκετά, οπότε θεωρούσα πως δεν έφτανα τα 693 ευρώ και πλήρωνα κανονικά εφόσον ερχόταν ειδοποιητήριο. Ωστόσο, πρόσφατα έμαθα και για τον νόμο Κουτρουμάνη. Αυτό σημαίνει πως θα πάω άμεσα να κάνω νέα αίτηση για εκκαθάριση του '12 και '13. Θα υπάρξει πρόβλημα, που έχει περάσει τόσος καιρός?? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.