Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για καφετέρια-σνακ μπαρ


Recommended Posts

Να κάνω μία ερώτηση... Έχω την εξής απορία.

Παίρνει κάποιος προέγκριση για καφέ μπαρ και καλώς ή κακώς ξεκινάει να το λειτουργεί χωρίς να έχει βγάλει την άδεια ακόμα. 

Στην πορεία ας πούμε ότι τρώει μία μήνυση από κάποιον ότι λειτουργεί χωρίς άδεια και του έρχεται χαρτί. Αν υποθέσουμε ότι ο φάκελος είναι κατατεθειμένος την ίδια περίοδο στο δήμο για έκδοση της άδειας μου είπαν ότι και να γίνει κάποια στιγμή δικαστήριο για τη μήνυση δε θα έχει πρόβλημα γιατί ως τότε θα έχει εκδοθεί η άδεια. Μου είπαν λίγο πολύ ότι είναι σαν να σε πιάνουν να οδηγάς χωρίς να έχεις δίπλωμα και καλά).

Δεν ξέρω κατά πόσο το προηγούμενο ισχύει και θα ήθελα να μου το πει κάποιος αν γνωρίζει, αλλά αυτό που πιο πολύ θα ήθελα να ξέρω είναι τι γίνεται σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης ενός τέτοιου μαγαζιού αποφασίζει να πουλήσει το μαγαζί σε κάποιον άλλον, χωρίς να έχει βγάλει άδεια στο διάστημα αυτό. Δηλαδή βγάζει προέγκριση, δουλεύει ας πούμε 15 μέρες, μέσα σε αυτές τις μέρες του έρχεται μάι μήνυση και αμέσως μετά (ενώ δεν έχει βγάλει ακόμα άδεια) κάτι γίνεται και αποφασίζει να πουλήσει κάπου το μαγαζί. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση με την μήνυση που έφαγε; Δεν θα πρέπει να υπάρχει πάλι άδεια που να αποδεικνύει ότι το μαγαζί στις 15 μέρες που λειτούργησε υπό την ιδιοκτησία του λειτουργούσε νόμιμα;

 

Ψιλοακραίο σενάριο αλλά συζητούσα σήμερα με κάποιον μία παρόμοια περίπτωση για έναν ιδιοκτήτη που καθυστέρησε απλά να βγάλει την άδεια και το τραβήξαμε λίγο...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

για την πρωτη παραγραφο : ναι,ισχυει.

αλλα νονιζω οτι αν σκασει υγειονομικο, το προστιμο θα το φαει.

για τη δευτερη παραγραφο : πολλες αμερικανικες σειρες βλεπεις... :D

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

για την πρωτη παραγραφο : ναι,ισχυει.

αλλα νονιζω οτι αν σκασει υγειονομικο, το προστιμο θα το φαει.

για τη δευτερη παραγραφο : πολλες αμερικανικες σειρες βλεπεις... :D

 

Ότι βλέπω βλέπω.  :grin:

Αλλά γιατί αποκλείεται;;; Ο συνάδελφος με τον οποίο το συζήταγα σήμερα μου είπε ότι το έχει ακούσει σαν σενάριο. Ανοίγει με την προέγκριση ο άλλος, δουλέυει ένα τρίμηνο χωρίς άδεια, με την προέγκριση μόνο και τρώει μήνυση μέσα σε αυτό το διάστημα. Στη συνέχεια για x,y λόγο θέλει να πουλήσει το μαγαζί (ενώ δεν έχει βγάλει ακόμα άδεια) και νομίζει ότι αν το πάρει άλλος θα απαλλαχτεί από τη μήνυση που είχε όσο το δούλευε ο ίδιος. Δεν ισχύει αυτό έτσι δεν είναι;

 

Δεν βλέπω γιατί να είναι απίθανο ως σενάριο. Τρία τινά πρέπει να εμπεριέχει που συμβαίνουν νομίζω σε καθημερινή βάση:

α) να δουλεύει ένα μαγαζί χωρίς άδεια

β) να φάει ένα μαγαζί μήνυση από τους γειτόνους του 

γ) να πουληθεί ένα μαγαζί από κάποιον σε έναν άλλον

Συνδυασμός των τριών παραπάνω δημιουργεί την απορία που εξέφρασα...  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εντάξει, πέρα από την πλάκα, δεν είναι και τόσο απίθανο!

 

Δεν είμαι νομικός, αλλά νομίζω ότι η μήνυση γίνεται προσωπικά στον ιδιοκτήτη.

Θεωρώ με το φτωχό μυαλό μου, ότι θα πάει σε δίκη, θα προσκομίσει ότι επίσημο έχει από την προέγκριση και την πώληση και ίσως τη βγάλει καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Πίστευα ότι θα έχει κυρώσεις επειδή θα αποδειχτεί σε ενδεχόμενο δικαστήριο ότι την περίοδο που λειτουργούσε και δέχτηκε τη μήνυση, λειτουργούσε ουσιαστικά παράνομα, αφού δεν είχε άδεια και αφού δεν έβγαλε ποτέ... Δεν θεωρούσα ότι θα την έβγαζε καθαρή...

Link to comment
Share on other sites

χωρίς αδεια λειτουργίας? τι πουλάει? την επιχείρηση? τον αέρα? τι???

 

χωρις άδεια λειτουργίας πουλάει στην ουσία τίποτα...

 

στις 3 μηνύσεις σου κλείνει το μαγαζί για λιγες μέρες αν δεν κανω λάθος...μετα πάμε γι αλλα...και αλλα...!

Link to comment
Share on other sites

Από την προέγκριση, έχει περιθώριο 3+2 μήνες για να πάρει έγκριση.

Εννοώ μέσα σε αυτό το διάστημα που του δίνει ο νόμος, να δεχτεί μήνυση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δεν είναι προσωπική μου περίπτωση.. Το συζητάγαμε με έναν συνάδελφο σαν ενδεχόμενο, για ένα μαγαζί που ακούσαμε ότι λειτούργησε κάπως έτσι...

 

Δεν μπορεί να το πουλήσει με την προέγκριση και τον αέρα και να βγάλει άδεια ο καινούριος θεωτηρικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.