Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περασμα κοινοτικου αυλακιου για ποτισμα κηπων απο θεμελια κατοικιας


Recommended Posts

Γεια σας

Εχουμε το εξης προβλημα. Στο χωριο του πατερα μου εχουμε σπιτι με οικοπεδο. Στα συνορα του οικοπεδου περναει εδω και 80 χρονια περιπου τσιμενταυλακας απο τον οποιο περναει νερο για να ποτιζονται καποιοι απο τους κηπους του χωριου. Το αυλακι διασχιζει ολο το συνορο του οικοπεδου, και στο τελαυταιο τμημα που περναει, βρισκεται το σπιτι του οποιου ο τοιχος ο εξωτερικος, εφαπτεται με τον τσιμενταυλακα. Δηλαδη το αυλακι ειναι κολλημενο επανω στα θεμελια του σπιτιου.

Τοσα χρονια δεν λεγαμε τιποτα γιατι ο πατερας μου ηθελε να εχει καλες σχεσεις με τον γειτονα, γιατι εαν ζητουσαμε να παει παραπερα των θεμελιων το αυλακι, επεφτε στο οικοπεδο του γειτονα γιατι ο τειχος της οικειας μας συμπιπτει με τα συνορα μας.

Τωρα ο τειχος αρχισε να εχει προβληματα υγρασιας κτλ. Αυτο το αυλακι να εξηγησω εχει φτιαχτει με χρηματα του πατερα μου, μετα απο συμφωνια προφορικη, δεν υπαρχει τιποτα γραπτο, η οποια εγινε το 1926 περιπου, μεταξυ των χωρικων, για τις αναγκες ποτισματος του χωριου.

Ιδιοκτητρια του σπιτιου πλεον ειμαι εγω και η αδελφη μου και το αυλακι δεν θελουμε να ακουμπαει τον τειχο μας.

Στο κτηματολογιο εχουμε βεβαιωση οτι στα σχεδια δεν υπαρχει κανενα αυλακι. Αλλα το αυλακι υπαρχει προφορικως. Δεν υπαρχει καμμια γραπτη και υπογεγραμμενη συμφωνια που να λεει οτι εχουμε αυλακι  στο οικοπεδο μας.

6 χρονια κανουμε αιτησεις για την απομακρυνση του, αλλα κανεις δεν μας δινει σημασια. Οποτε πριν καποιες μερες μπλοκαραμε εμεις το αυλακι. Μας τρεχει ο δημος στα δικαστηρια, γιατι λεει υπαρχει δουλεια μετα απο τοσα χρονια, και δεν εχουμε δικαιωμα να βγαλουμε το αυλακι.

Μας ετρεξαν για ασφαλιστικα μετρα, στον ειρηνοδικη, και καναμε συμβιβασμο προσωρινο να περασει σωληνας προσωρινος στο αυλακι για 1 μηνα περιπου να τελειωσουν τα ποτισματα, και επειτα ο ειρηνοδικης θα βγαλει μετρα. Τα μετρα που θα βγουν μας ειπαν ειναι να μελετηθει η κατασταση και να στεγανοποιησουν με κλειστο σωληνα το αυλακι ωστε να μην χαλαει ο τειχος.

Εγω εχω καποια αμφιβολια στο εαν εχουν δικιο. Οκ η δουλεια αλλα εαν μου φτιαξουν μονιμο στεγανοποιημενο αυλακι στον εξωτερικο τειχο του σπιτιου μου, εγω μελλοντικα εαν θελω να κανω αλλαγες οικοδομικες στο σπιτι μου, δεν θα μπορω να τις κανω γιατι θα εχω το αυλακι κολλημενο επανω στο σπιτι.

Εψαξα λιγο στο ιντερνετ και βρηκα το αρθρο 25 του ΓΟΚ περι δουλειας και δικαιωματα οικοδομησης, αλλα δεν καταλαβαινω τα παντα. Σε περιπτωση καταργησης για παραδειγμα της δουλειας για οικοδομικα δικαιωματα μιλαει για αποζημιωση αυτου που θα χασει την δουλεια. Δηλαδη του δημου.

Δηλ. τι αποζημιωση?

Την δουλεια προφορικως μας την αναφεραν. Αλλα γραπτως δεν ειναι γραμμενη πουθενα. Τι δικαιωματα εχω? η δουλεια για κοινοτικο αυλακι μπορει να δεσμευει και θεμελια κατοικιας?

Υπαρχουν αλλες λυσεις να περασει απο αυλλου το αυλακι αλλα κοστιζει πιο πολυ και ο δημος δεν θελει να ξοδευτει γιατι δεν υπαρχουν χρηματα λεει, και δεν θελουν το τετελεσμενο, δηλ. εαν το κανουν σε εμας θα θελουν και αλλοι μετα να κανουν το ιδιο, δηλαδη να βγαλουν το αυλακι απο τον χωρο τους.

Αλλα απο θεμελια σπιτιου απο οτι ξερω ειμαστε οι μονοι που εχουμε τετοιο θεμα.

Ελπιζω να μπορεσετε να μου εξηγησετε πως εχει η κατασταση.

Χιλια ευχαριστω Ολγα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπες

- Στα συνορα του οικοπεδου περναει εδω και 80 χρονια περιπου τσιμενταυλακας απο τον οποιο περναει νερο για να ποτιζονται καποιοι απο τους κηπους του χωριου

"Το αυλακι διασχιζει ολο το συνορο του οικοπεδου, και στο τελαυταιο τμημα που περναει, βρισκεται το σπιτι του οποιου ο τοιχος ο εξωτερικος, εφαπτεται με τον τσιμενταυλακα. Δηλαδη το αυλακι ειναι κολλημενο επανω στα θεμελια του σπιτιου."

Εάν τα παραπανω σημαινουν  οτι περνάει εξω απο το οικοπεδο σας, τοτε δεν "παταει" στην ιδιοκτησία σας..

Ομως,  εάν προκαλεί ζημιες/υγρασιες κλπ στην οικοδομη  σας

υποχρεουνται να λαβουν μετρα προστασιας της ιδιοκτησιας σας.

Και, όπως φαινεται, μολις  τελειωσουν τα ποτισματα θα κανουν κλειστο αγωγο.

Επομενως, ικανοποιειται το δικαιωμα προστασιας.

Ο αγωγος που θα κανουν δεν θα κολλαει με το δικο σου θεμελιο...Θα ειναι ανεξαρτηος

- Εάν  ειναι εντος της ιδιοκτησιας σου, προφανως υπαρχει χρησικτησια δουλειας διελευσης χανδακος και νομιμα το προτεινε ο Δημος. Φυσικα δεν υπαρχει εγγραφο περι αυτου, αλλα το συνομολογείτε οι ιδιες οταν λετε οτι "εδω και 80 χρονια ειναι εκεί  το αυλακι  για ποτισματα"

Βεβαιως, εχεις νομιμη αξιωση να μην προκαλει υγρασιες στην οικοδομη σου

και αυτη η απαιτηση σου ικανοποιειται με την τοποθετηση κλειστου αγωγού.

υγ

Αφου ηδη πηγατε στον Ειρηνοδίκη, ολα αυτα θα πρεπει να σου τα εξηγησε ήδη ο δικηγορος σου

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris GM said:

Οπως ειπες

- Στα συνορα του οικοπεδου περναει εδω και 80 χρονια περιπου τσιμενταυλακας απο τον οποιο περναει νερο για να ποτιζονται καποιοι απο τους κηπους του χωριου

"Το αυλακι διασχιζει ολο το συνορο του οικοπεδου, και στο τελαυταιο τμημα που περναει, βρισκεται το σπιτι του οποιου ο τοιχος ο εξωτερικος, εφαπτεται με τον τσιμενταυλακα. Δηλαδη το αυλακι ειναι κολλημενο επανω στα θεμελια του σπιτιου."

Εάν τα παραπανω σημαινουν  οτι περνάει εξω απο το οικοπεδο σας, τοτε δεν "παταει" στην ιδιοκτησία σας..

Ομως,  εάν προκαλεί ζημιες/υγρασιες κλπ στην οικοδομη  σας

υποχρεουνται να λαβουν μετρα προστασιας της ιδιοκτησιας σας.

Και, όπως φαινεται, μολις  τελειωσουν τα ποτισματα θα κανουν κλειστο αγωγο.

Επομενως, ικανοποιειται το δικαιωμα προστασιας.

Ο αγωγος που θα κανουν δεν θα κολλαει με το δικο σου θεμελιο...Θα ειναι ανεξαρτηος

- Εάν  ειναι εντος της ιδιοκτησιας σου, προφανως υπαρχει χρησικτησια δουλειας διελευσης χανδακος και νομιμα το προτεινε ο Δημος. Φυσικα δεν υπαρχει εγγραφο περι αυτου, αλλα το συνομολογείτε οι ιδιες οταν λετε οτι "εδω και 80 χρονια ειναι εκεί  το αυλακι  για ποτισματα"

Βεβαιως, εχεις νομιμη αξιωση να μην προκαλει υγρασιες στην οικοδομη σου

και αυτη η απαιτηση σου ικανοποιειται με την τοποθετηση κλειστου αγωγού.

υγ

Αφου ηδη πηγατε στον Ειρηνοδίκη, ολα αυτα θα πρεπει να σου τα εξηγησε ήδη ο δικηγορος σου

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που ενδιαφερθηκατε να δωσετε απαντηση.

Ναι ο δικηγορος που πηραμε μας ειπε οτι με τον Δημο δεν τα βγαζεις περα ευκολα.

Το ολο αυλακι περναει μεσα απο το οικοπεδο μας. Και καταλαβαινω οτι μετα απο τοσα χρονια γινεται δικαιωμα του δημου να παραμεινει. Δεν ξερω ομως εαν υπαρχουν εξαιρεσεις στην νομοθεσια για οσον αφορα το περασμα του αυλακιου κολλητα στο κτιριο. Σιγουρα κλειστος αγωγος το προστατευει απο την υγρασια.

Απλα ηθελα να καταλαβω εαν στο μελλον εχονταστον κολλημενο στον τοιχο μας εαν θελησουμε να κανουμε οποιοδηποτε οικοδομητικο εργο στο σπιτι μας  η υπαρξη αυτου του κλειστου αγωγού μας εμποδιζει να κανουμε οικοδομικες εργασιες σε αυτο το μερος του σπιτιου.

Ο δικηγορος σιγουρα θα μας τα πει για να κανουμε τα πρακτικα, αλλα επειδη δεν καταλαβαινω και πολλα στο αντικειμενο, ηθελα να καταλαβω τα ορια μου, και τα δικαιωματα μου. 

Ευχαριστω που μου απαντησατε γραφω για να καταλαβω περισσοτερα στην κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.