Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες θερμότητας - κλιματιστικά


ΟΩΝ

Recommended Posts

τι εννοεις ανεπισημοεπισημο αν το ζηταει η τραπεζα? στο σαιτ του υπεκα το λει καθαρα.

 

Για να υπαχθεί η εγκατάσταση αντλίας θερμότητας στην κατηγορία 3.Δ. «Σύστημα με κύρια χρήση Α.Π.Ε ή ΣΗΘΥΑ» μέχρι ποσού 15.000 €, θα πρέπει η

αντλία θερμότητας να έχει κύρια χρήση Α.Π.Ε. Για να συμβαίνει αυτό θα πρέπει το SPF (SEASONAL PERFORMANCE FACTOR) της αντλίας να είναι πάνω από

3,3 (>3,3).

Αν αυτό αναφέρεται στα πιστοποιητικά από το εργοστάσιο κατασκευής της αντλίας τότε μόνο μπορεί να μπει η εν λόγω δαπάνη στην κατηγορία 3.Δ.

αν ζητησουν το cop τι να δηλωσω αφου το cop δεν ειναι παντα το ιδιο και αλλαζει αναλογα την εξωτερικη θερμ.

εχεις περασει στο εξοικονομω και να εγκριθηκε καμμια αντλια υψηλων της daikin?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και σε τι βαθμους θερμοκρασιας νερου γιατι εδψ εχω 3 διαφορετικα cop αναλογα την θερμοκρασια νερου.

 

 

COP 3.08 (1)

2.50 (2)

4.22 (3) 3.00 (1)

2.48 (2)

3.94 (3)

EW 55℃; LW 65℃; Dt 10℃; συνθήκες περιβάλλοντος: 7°CDB/6°CWB EW 55℃; LW 65℃; Dt 10℃; συνθήκες περιβάλλοντος: 7°CDB/6°CWB

EW 70℃; LW 80℃; Dt 10℃; συνθήκες περιβάλλοντος: 7°CDB/6°CWB EW 70℃; LW 80℃; Dt 10℃; συνθήκες περιβάλλοντος: 7°CDB/6°CWB

EW 30°C; LW 35°C; Dt 5°C; συνθήκες περιβάλλοντος: 7°CDB/6°CWB EW 30°C; LW 35°C; Dt 5°C; συνθήκες περιβάλλοντος: 7°CDB/6°CWB

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

οι τιμές που ανάφερα είναι στους 80οC όπου υποτίθεται ότι λειτουργεί μια αντλία υψηλών θερμοκρασιών, στους 65oC υπάρχουν και άλλες εταιρίες εκτός daikin

Link to comment
Share on other sites

τι δε καταλαβες?

 

δε μου πες οτι σου λενε να ναι το κοπ αντι για το σπφ?

 

ειδες κανα επισημο χαρτι να το λεει αυτο αντι του ενος να βαζεις το αλλο?

 

πρι 2 μηνες που εδωσα το τελευταιο αυτα μου λεγαν.....

 

και αν το κοπ αλλαζει με την εξωτ ξερεις με ποσα αλλα πραγματα αλλαζει το σπφ?

 

εμενα γιατι νοιωθω οτι μου φωναζεις? και ειμαι ευαισθητος?

 

και το θεμα δεν ειναι η αλθερμα αλλα ΟΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

με μπερδεψες γιατι νοιωθεις οτι σου φωναζω?

σε ρωτησα τι μπορω να κανω αν μου ζητησουν spf και εφοσον δεν υπαρχει τι παιζει μετα θα δεχτουν το cop αλλα και παλι η altherma hi temp δεν εχει πανω απο 3

εχεις περασει καμμια altherma hi temp που να εγκριθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.