Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες θερμότητας - κλιματιστικά


ΟΩΝ

Recommended Posts

οχι πατεντα ενος μαγου ειναι απλα μου διαφευγει το ονομα

 

εγω δεν εχω δει εγκατασταση χωρις διαχωρ παντως

 

αλλα εσυ οτι πεις.....

 

αν δεν ειναι δικια μου δουλεια δεν επιμενω!

 

 

edit γνωμη μου βαλε σε αυτοματο λεβητα ποτε δε ξερεις

για κανα χρονο 1μιση

γιανα ισορροπησει το συστημα

μετα παλιοσιδερα

 

γνωμη μου

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χαχα εγω παντως ζητησα κωδικο εξαρτηματος και δεν μου ειπαν αρα κατι μαγικο ειναι.

ρε χρηστο εχεις κανει ασυρματιστης πολυ κωδικοποιημενα μου τα γραφεις και δεν καταλαβαινω. τι να ισορροπησει το συστημα?

τωρα περαν της πλακας τι εννοεις οτι επιβαλλεται να μπει διαχωριστης κυκλωματων και αν δεν τι εννοεις οτι θα εχω προβλημα με τι?

παντως ξερω και εγκαταστασεις χωρις διαχωριστη αρα ποτε ειναι υποχρεωτικο και γιατι?

εχεις καμμια φωτο η κωδικο εξαρτηματος?

Link to comment
Share on other sites

εχω να ταισω κ στρατο στο γουορ2 με αγχωνεις

 

ο διαχωριστης ειναι ενας μικρος εναλλακτης.... απο γνωστο σωληναδικο το περνω

κωδικος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ... λειτουργει ομως.... αλλιως βαλε μπαφερ

 

και γω βαζω παντα .. σου πα και πριν... ο κφορητης του αλθερμα - της ΚΑΘΕ ΑΘ - δε τραβα και αμα μπει η μπυχλα μεσα τον διελλυσες

 

αν ο υδραυλικος σου, σου λεει δε χρειαζεται ......................... εγω παω πασο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

χρηστο με εχουν μπερδεψει οταν ρωταγα για την αντλια σε αντιπροσωπους της daikin αλλοι μου ελεγαν οτι δεν χρειαζεται αφου εισαι πυλωτη οροφος και στη πυλωτη ειναι το λεβητοστασιο αν ημουν σε δευτερο η τριτο οροφο τοτε λογω των αντιστασεων του δικτυου θα βαζαμε αυτος που εχει αναλαβει την εγκατασταση μου λεει οτι πρεπει λογω οτι δεν ξερει τις σωληνωσεις του δικτυου αλλα αν δεν το βαλουμε και εχω προβλημα κυκλοφοριας τοτε μπορω να το βαλω μετα. μου ειπαν οτι διαχωριστης και εργασια ειναι 400 ευρω γιαυτο και κολλησα και ειπα οχι και γιατι καταλαβα οτι δεν ειναι εξαρτημα της daikin και πανε να μου το περασουν σαν τετοιο με 400 ευρω ενω οπως ειπες το παιρνεις απο γνωστο σωληναδικο. τι τιμη εχει και αν δεν μπει εννοεις θα εχω προβλημα και θα χαλασει ο κυκλοφορητης λογω βρωμιας του δικτυου? εχεις καποια φωτο σχεδιο?

Link to comment
Share on other sites

το οτι δε ξερει το δικτυο σου οντως ισχυει

αλλα κανεις μας δε ξερει του αλλου

 

περα απο τις απωλειες εχει να κανει με το ποσο μερακι εχεις για κατι

οντως το μερακι κοστιζει 400 ευρω αν θες το κοιταω

ομως να ξερεις οτι το προσδοκιμο ζωης του θα ναι μικρο

α και κατι αλλο αυτο το βρομικο νερο θα περνα και μεσα στο αλθερμα ε? στον εναλλακτη του

χμμμμμ

 

εγω θα βαζα διαχωριστη λοιπον.... αλλα τα 400 ειναι στη δικη σου τσεπη

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

μου ειπες απο γνωστο σωληναδικο οτι το παιρνεις τοσο εχει η αλλο αυτο και αλλο το buffer. αν θες κοιτα το και πες μου.

εχεις καποια φωτο να δω πως ειναι? παντως σαν υδραυλικο διαχωριστη που το εψαξα στο google δεν εβγαλα ακρη ουτε και σαν buffer.

Link to comment
Share on other sites

οι υδραυλικοί διαχωριστές δεν είναι τύπος εναλλάκτη, απλώς διαχωρίζουν τα κυκλώματα δεν τα απομονώνουν αφού τα νερά πρωτεύοντος/δευτερεύοντος μπορούν να ανακατευτούν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@nvel ειναι υποχρεωτικο να μπει η ειναι ετσι που τα γραφω πιο πανω?

μου ειπαν οτι μπορει να δουλεψει μονο με ενα κυκλοφορητη αυτον της αντλιας και μπαινει μονο οταν βαλουμε στο κυκλωμα ενδιαμεσα και τον κυκλοφορητη του λεβητα οταν εχουμε πολυκατοικια η σε δευτερο οροφο και πανω για να υπερβουμε τις αντιστασεις του δικτυου

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω αν είναι απαραίτητο, πάντως η χρήση του δεν είναι να δημιουργεί πρωτεύον κύκλωμα με καθαρό νερό και δευτερεύον με βρώμικο όπως αναφέρθηκε (αν και αφαιρεί ρύπους και αέρα από το νερό) δεν είναι σωληνοειδής εναλλάκτης δες το animation http://www.youtube.com/watch?v=qTm2Y6h-aH8

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.