Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες θερμότητας - κλιματιστικά


ΟΩΝ

Recommended Posts

Όλα γίνονται, αρκεί να ικανοποιείται η βαρύτητα.

Σε ειδικές περιπτώσεις, μπορούμε να εγκαταστήσουμε FCU με ενσωματωμένη αντλία συμπυκνωμάτων, ή να εγκαταστήσουμε εξωτερικές αντλίες συμπυκωμάτων (όσες και όπου απαιτούνται).

Το ιδανικό βέβαια είναι ένα δίκτυο συμπ. χωρίς αντλίες γιατί η βαρύτητα, μέχρι σήμερα τουλάχιστον, δεν χάλασε.... ποτέ! :smile:

 

 

Υ.Γ. Μετά από κάθε FCU πρέπει να υπάρχει σιφώνι, που εκτός των άλλων σταματάει και τις κατσαρίδες (αν δεν ξέρουν μακροβούτι) :smile:  :smile:  :smile:

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 275
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

antloukidis, το FCU με ενσωματωμένη αντλία είναι ένα σύστημα που απαιτεί διαφορετικές διαστάσεις τερματικών-κεντρικής μονάδας αντλίας? (μεγαλύτερες?) εγώ τώρα έχω περίπου 1χ0.70χ0,30 περίπου διαστάσεις τερματικών και μία εξωτερική μονάδα αντλίας.   απ' όσο καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου, αυτού του τύπου το σύστημα μπορεί να χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις που τα συμπυκνώματα για κάποιο λόγο δεν μπορούν να ακολουθούν τη φυσική ροή λόγω βαρύτητας (δηλαδή με σωλήνα με κλίση προς τα κάτω)?

 

αυτό με το σιφώνι ακούγεται εξαιρετική ιδέα εξόντωσης κατσαρίδων! όμως, σε αυτό το σύστημα που περιγράφεις με ενσωματωμένη αντλία συμπυκνωμάτων σε κάθε FCU λες ότι απαιτείται οπωσδήποτε ένα σιφώνι για κάθε τερματικό? δηλαδή κάθε δωμάτιο θα έχει και το σιφώνι του? :confused: πολύ προβληματικό μου ακούγεται... που τοποθετείται τότε αυτό? :confused: εκτός αν κατάλαβα λάθος...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Aς τα πάρουμε από την αρχή

1. Η Α.Θ. (εξωτερικό μηχάνημα) δεν είναι διαφορετικό.

2. Τα FCU (εσωτερικά μηχανήματα) που συνήθως έχουν αντλία συμπυκνωμάτων είναι οι κασέτες οροφής. Τα υπόλοιπα FCU, ανάλογα με τον κατασκευαστή μπορούν να δεχτούν σαν εργοστασιακό αξεσουάρ την αντλία. Άν όχι υπάρχουν στο εμπόριο αντλίες πολύ μικρές που χωράνε στο εσωτερικό των περισσότερων FCU.  Επαναλαμβάνω, προσωπικά τουλάχιστον, προσπαθώ να τις αποφεύγω, με κατάλληλη σχεδίαση του δικτύου συμπ.

3. Το σιφώνι είναι ένα απλό "U" που γίνεται στην αρχή της σωλ. συμπ., στο εσωτερικό των FCU.

Link to comment
Share on other sites

ok. κατάλαβα. είναι άλλο τότε.

1.τα FCU τί διαστάσεις έχουν συνήθως, π.χ. σε μία κατοικία 130τ.μ. μεζονέτα διώροφη με τους τυπικούς χώρους? είναι όπως αυτές των τερματικών που περιγράφω παραπάνω από το σύστημα ΑΘ με εξωτερική μονάδα? (διαστασιολογήθηκε σύστημα ΑΘ για θέρμανση ψύξη της κατοικίας με τερματικά σώματα και που απαιτεί 1 εξωτερική μονάδα για τη λειτουργία του)

2. οπότε μετά το σιφώνι που είναι τμήμα στην αρχή της σωλήνος συμπυκνώσεως που ξεκινά από την οροφή αυτή και πάλι πρέπει να καταλήξει σε ένα χώρο εξωτερικήςαπορροής (στον περιβάλλοντα χώρο , δεξαμενή, κτλ), σωστά? μία για κάθε FCU ιδανικά? δεν καταλαβαίνω γενικά το όφελος που έχουμε από το  FCU που διαθέτουν εσωτερικά αντλία συμπύκνωσης σε σχέση με το σύστημα ΑΘ που περιγράφω παραπάνω... :confused:

3. το κόστος ανάμεσα στα 2 διαφέρει συνήθως πολύ?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

1. FCU = Fan Coil Unit = Μονάδα Ανεμιστήρα-στοιχείου = Εσωτερική μονάδα Αντλίας Θερμότητας = ότι έβγαλε η μελέτη

2. Σωστά. Οι σωλήνες συμπυκνωμάτων αποτελούν ένα συνηθισμένο δίκτυο αποχέτευσης μικρής σχετικά διατομής (μπορούν να ενώνονται κλάδοι ή όχι αναλόγως τι βολεύει). Οι αντλίες συμπυκνωμάτων είναι αντλίες νερού και δεν έχουν καμιά σχέση με τις Αντλίες Θερμότητας. Χρησιμοποιούνται όταν απαιτείται τα συμπυκνώματα να "ανηφορίσουν" (για να περάσουν κάποιο εμπόδιο και να πέσουν π.χ. στο κεντρικό δίκτυο συμπυκνωμάτων που μπορεί να είναι ψηλότερα). Το σύστημα της Α.Θ. δεν αλλάζει καθόλου.  

3. Όσο το επιπλέον κόστος (μικρό) των αντλιών συμπυκνωμάτων, που θα εγκατασταθούν (αν είναι απαραίτητες).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την πληροφόριση. ενδέχεται στην περίπτωση μου να αποδειχθούν χρήσιμες οι αντλίες στους χώρους ορόφων όπου τοποθετούνται 4 τερματικά οροφής και υπάρχει χαμηλό ύψος χώρου με δοκάρι στον ενδιάμεσο διάδρομο όπου και θέλουμε να οδηγήσουμε τα συμπυκνώματα και να τα 'διώξουμε' όλα μαζί από το βοηθητικό χώρο και το ύψος χώρου μετά την ψευδοροφή που θα χρειαστεί εκεί είναι απαγορευρικά χαμηλό...εναλλακτικά θα θεωρήσουμε έξοδο συμπυκνωμάτων μέσω φυσικής ροής από κάθε τερματικό ή συνδυασμό ανά δύο (2 αποροές)

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω και εγώ κανα δυο πραγματάκια για τις αντλίες γιατί δεν ξέρω πολλά και το συζητούσα χτες με έναν ξαδερφό μου που σκέφτεται να βάλει και μου γεννήθηκαν διάφορες απορίες...

 

1)Καταρχάς έχω διαβάσει κάπου ότι παίζει ρόλο αν είναι σώμα-κύκλωμα, όταν μιλάμε για υπάρχον δίκυο με σώματα καλοριφέρ. Που επηρεάζει αυτό, στο αν θα μπει χαμηλών ή υψηλών θερμοκρασιών (σχετικά με τη θερμοκρασία του νερού που θα φτάνει στο σώμα);

 

2) Για τον υπολογισμό της ισχύος της αντλίας αν έχω σώματα μπορώ να κάνω διαστασιολόγηση από τα σώματα σωστά;

 

3) Αν είμαι σε μονοκατοικία και έχω λέβητα και θέλω να πάω από το λέβητα σε αντλία θερμότητας, η αντλία που θα πρέπει να βάλω θα είναι ίδιας ισχύος με το λέβητα;

 

4) Ξέρω πως παίζουν ρόλο οι απώλειες, η μορφή του σπιτιού (τετραγωνικά κλπ), η περιοχή που βρίσκεται το σπίτι κλπ αλλά υπάρχει κάποιος εύκολος-πρόχειρος τρόπος να υπολογίσουμε τι αντλία θα χρειαστεί να βάλουμε σε ένα σπίτι έτσι ώστε να ξέρουμε περίπου τι να περιμένουμε από αυτό που θα μας πει ο πωλητής/κατασκευαστής/μάστορας που θα τη βάλει; Δηλαδή υπάρχουν κάποιες εντελώς τυπικές τιμές, όπως ας πούμε σπίτι σε κλιματολογικά δεδομένα Αθήνας 100 τετραγωνικών με σώματα (όχι σώμα κύκλωμα) να του φτάνει μία αντλία 10kw; Ή αν έχω σύστημα ενδοδαπέδιας σε σπίτι 200 τετραγωνικών θα κυμανθώ που; Ύπαρχει κάποιος εμπειρικός κανόνας να με προϊδεάζει για το που θα παίξει;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Fade2Black κι εγώ δεν έχω ασχοληθεί σε βάθος με τις αντλίες, όμως θα κάνω ένα γενικό σχολιασμό για να κάνουμε κουβέντα...

 

1) Για να βάλεις χαμηλών θερμοκρασιών σε απλά σώματα, νομίζω ότι απλά το ξεχνάς, ή αυτά θα πρέπει να είναι τρελά υπερδιαστασιολογημένα!

Αυτό γιατί, σε ένα σώμα το νερό προσάγεται σε θερμοκρασίες 70-80 βαθμούς, ενώ η αντλία χαμηλών δουλεύει σε θερμοκρασίες κοντά στους 45 βαθμούς, απότι θυμάμαι.

Δεν θα ζεσταίνει με τίποτα! Οπότε, πας είτε για υψηλής, είτε για χαμηλής με αλλαγή σωμάτων.

 

2) Και ναι και όχι. Συνήθως τα σώματα είναι ο,τι να 'ναι, και υπερδιαστασιολογημένα πάνω στην υπερδιαστασιολόγηση. Το καλύτερο είναι να γίνει διαστασιολόγηση βάσει θερμικών αναγκών.

Αν είναι διαστασιολογημένα σωστά όμως και γνωρίζεις τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά τότε ναι, θα μπορούσες.

 

3) Αν είναι σωστά διαστασιολογημένος τότε θεωρητικά, ναι. Κι εδώ ισχύει συνήθως ότι και στο (2).

 

4) Δεν γνωρίζω αλλά ότι και να σου πει κανεις λάθος θα είναι... άλλα τα κλιματολογικά δεδομένα στον Αγ. Στέφανο, άλλα στο Μαρούσι, άλλα στο Κολωνάκι, άλλα στην Γλυφάδα...

Έναν εμπειρικό κανόνα έχω εγώ, αλλά απαιτεί να γνωρίζεις την χρήση που έχει γίνει στο σύστημα θέρμανσης.

 

Δηλαδή, ένα χειμώνα που ο ιδιοκτήτης έκανε φουλ χρήση του συστήματος θέρμανσης (πετρέλαιο, φυσικό αέριο ή οτιδήποτε άλλο), και ένοιωθε ζεστά και άνετα (προσοχή, με ορθολογική χρήση όχι καταχρήσεις!), πόσο καύσιμο έκαψε;.... Τόσα 1000 λίτρα πετρέλαιο για παράδειγμα...

Πολλαπλασιάζουμε με την θερμογόνο ικανότητα του πετρελαίου και βρίσκουμε τις απαιτήσεις σε ενέργεια (kwh).

 

Πόσες ώρες δούλεψε;...Τόσες...

Διαιρούμε, και βρίσκουμε τα kw. Αλλά αυτό αφορά τις μέσες ανάγκες ισχύος και είναι πολύ προσεγγιστικό! Θα έβαζα μια υπερδιαστασιολόγηση 25% σε αυτό, για να καλύψω τυχόν peaks...ή καλύτερα, περιορισμός στους πιο κρύους μήνες για να δούμε τις μεγιστες απαιτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

mechpanos ευχαριστώ πολύ για τία απαντήσεις!

 

Στο 1, για να συνεχίσω το ερώτημα, γιατί παίζει ρόλο λοιπόν το αν έχω κύκλωμα-σώμα ή όχι; Που επηρεάζει;

 

Κα η μέθοδος που προτείνεις φαίνεται καλή αν και προσεγγιστική..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.