Jump to content

anavatis

Core Members
  • Content Count

    1,437
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

45 Καλή

About anavatis

  • Rank
    Διακεκριμένο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Mε μπερδέψατε....έχει τύχει σε κανέναν και έχει πάρει επίσημη απάντηση από ΥΠΕΚΑ? Η Δήλωση μου είναι ήδη σε οριστική υπαγωγή και εξοφλημένο το 30% και όλα τα σχέδια ανεβασμένα εκτός της ΜΣΕ. επίσης στη τεχνική ξεκαθαρίζω ότι δεν μου ανατίθεται η ΜΣΕ και απαιτείται από πολιτικό μηχανικό. δεν γνωρίζουμε ποιος θα είναι ούτε οι ιδιοκτήτες στη φάση αυτή.
  2. Καλησπέρα. έχω δήλωση Ν.4495/17 που έχει εξοφληθεί το 30% του προστίμου και πληρώνονται δόσεις, έχουν ανέβει όλα τα δικαιολογητικά και μένει μόνο η μελέτη στατικής επάρκειας που δεν αφορά εμένα αλλά οι ιδιοκτήτες θα την καταθέσουν μετά από 5ετία με ευθύνη τους. η μεταβίβαση των ακινήτων θα γίνει μετά από κάποια χρόνια (μετά την 5 ετία). έχω τη δήλωση σε κατάσταση οριστική υπαγωγή. πρέπει να πατήσω και σε κατάσταση περαίωση τώρα?
  3. ok. ευχαριστώ. Αναφορικά με τη διαδικασία διόρθωσης των τ.μ. που τρέχει στο taxisnet, κανονικά πρέπει να ενημερωθεί πρώτα το E9 και μετά η πλατφόρμα του άρθρου 51 του ν. 4647/2019 (Α’ 204) ? ή μπορεί να γίνει και το αντίστροφο?
  4. έχει ύψος 2,80μ. όπως και το ύψος του διαμερίσματος. άρα πάει με κύρια χρήση άσχετα αν χρησιμοποιείται ως αποθήκη. ως προς την παλαιότητα, η οικοδομή έχει οικ. άδεια του 1971. εκτός από αυτή την αυθαιρεσία έχει και μια αυθαίρετη απόληξη του κλιμακοστασίου στο δώμα. βρήκα αεροφωτογραφία του 1978 και αποδυκνύεται για την απόληξη ότι είναι μετά προ του 1978 αν και πάει με αναλυτικό η απόληξη (~ 14τ.μ. με ύψος 2,2μ.) . τώρα ως προς αυτή την αυθαιρεσία στη βεράντα δεν ξέρω τί να βάλω, μπορώ να θέσω την ίδια παλαιότητα ή μπορώ να πάω βάσει της οικοδομικής άδειας δλδ προ του 1975 που κατασκευάστηκε το διαμέρισμα?
  5. Καλησπέρα. σε οικοδομή με ΟΑ του 1971 σε διαμέρισμα (οριζόντια ιδιοκτησία) του Α' ορόφου έχω μια αυθαίρετη επέκταση ~ 4τ.μ. από πάνελς που έχει κατασκευαστεί στη βεράντα της ιδιοκτησίας, χρησιμοποιείται αποκλειστικά σαν αποθήκη και έχει πρόσβαση αποκλειστικά από τη βεράντα και όχι μέσα από το διαμέρισμα. πρέπει να πάει ως υπέρβαση χώρου κύριας χρήσης?
  6. Απόληξη κλιμακοστασίου 14τ.μ και ύψος 2.20, στο δώμα κατοικίας, που χρησιμοποιείται απλά ως απόληξη και λίγος αποθηκευτικός χώρος (2τμ) μπορεί πάει με μειωτικό με το Ν.4495/17?
  7. Καλησπέρα , μπορείτε να μου δώσετε το link με το έντυπο-δείγμα τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου? πρόκειται για απλή επέκταση δωματίου σε κατοικία προς του 1990 και κατηγορία 4. δεν το βρίσκω στα downloads.
  8. καλησπέρα. υπάρχει ένα υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου? πρόκειται για μια τυπική αυθαίρετη επέκταση δωματίου σε κατοικία, κατασκευής μετά το 1990 κατηγορία 4 και απαιτείται τεχνική έκθεση. Καλημέρα. Δεν το βρίσκω. Θα μπορούσατε να το επισυνάψετε ή να μου δώσετε το Link?
  9. καλησπέρα. υπάρχει ένα υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου? πρόκειται για μια τυπική αυθαίρετη επέκταση δωματίου σε κατοικία, κατασκευής μετά το 1990 κατηγορία 4 και απαιτείται τεχνική έκθεση.
  10. Καλησπέρα. Με αφορμή την παραπάνω ερώτησή μου σε προηγούμενο psot υπάρχει καμμιά απάντηση υπάρχει στο βασικό ερώτημα μου που είναι: " άν στο παράρτημα που λέει ότι λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης δηλώνουμε ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση ασχέτως αν το νέο οικόπεδο είναι ή δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο? Και αν στην περίπτωση που είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο το τμήμα μετά την κατάτμηση, δηλώνεται όλη η οικοδομή ως αυθαίρετη?
  11. Καλησπέρα. η άδεια αφορά διώροφη οικοδομή κατοικιών. η κατάτμηση έγινε νόμιμα με την διαδικασία της χρησικτησίας. έχω ζητήσει και έχω όλα τα συμβόλαια ένδικη αγωγή από ειρηνοδικείο και την απόφαση της αγωγής ότι το Ειρηνοδικείο Δέχεται την αγωγή και αναγνωρίζεται ο νόμιμος χρόνος κτητικής παραγραφής επί του 1/2 εξ αδιαιρέτου του ακινήτου. η αγωγή δεν περιγράφει την οικοδομή που υπήρχε στο οικόπεδο κατά την ημερομηνία που γίνεται η αγωγή αλλά μόνο το οικόπεδο. το ισόγειο χτίστηκε περί το 1989 και μετά προστέθηκε ο όροφος του '92. η αίτηση για την αγωγή γίνεται το 91 και το 95 ολοκληρώνεται η χρησικτησία.
  12. (μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33) Καλησπέρα. έχω την περίπτωση: Σε οικόπεδο εντός οικισμού 450τ.μ. εκδόθηκε οικοδομική άδεια του 1992. Μέγιστη δόμηση 400τ.μ. , κατοικία. Κατόπιν μετά από 5 περίπου χρόνια έγινε κατάτμηση σε δύο οικόπεδα 225τ.μ. το καθένα (βάσει τίτλου) Κάθε οικόπεδο ανήκει σε διαφορετικό ιδιοκτήτη. Σήμερα ο ένας ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει αυθαίρετα. Τί γίνεται στην περίπτωση που: α) το οικόπεδο που προκύπτει από την κατάτμηση είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις ισχύουσες σήμερα πολεοδομικές διατάξεις? δηλώνω ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια και όλη την οικοδομή ως αυθαίρετη? β) το οικόπεδο που προκύπτει από την κατάτμηση είναι άρτιο και οικοδομήσιμο με τις ισχύουσες σήμερα πολεοδομικές διατάξεις? τότε πάω με το συντελεστή ότι υπάρχει οικοδομική άδεια και δηλώνω μόνο τις υπερβάσεις? επειδή είναι λίγο δύσκολο να αποφανθεί κανείς για την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα σε αυτές τις περιπτώσεις σκέφτομαι να πάρω όρους δόμησης από πολεοδομία. βασικά η απορία μου είναι και εάν στο παράρτημα που λέει ότι λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης δηλώνουμε ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση ασχέτως αν το νέο οικόπεδο είναι ή δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?
  13. στην περίπτωση που θα είναι επαγγελματική μίσθωση δηλαδή το γραφείο μιας νέας επιχείρισης που ψάξει έδρα τί γίνεται? μπορώ να προχωρήσω για ΠΕΑ γραφείου?
  14. καλησπέρα. έχω ενεργειακή επιθεώρηση σε τμήμα κτηρίου κατοικίας για μίσθωση. 1. αν υπάρχει αυθαιρεσία (που δεν έχει τακτοποιηθεί) και τα τ.μ. είναι 100 αντί 95 που είναι τα νόμιμα τότε λαμβάνω υπόψη τα 100 όπως το έχω αποτυπώσει σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ. Στην έκδοση του πιστοποιητικού δεν θα είναι πρόβλημα τα τ.μ. που δεν θα ταυτίζονται με τα νόμιμα ? Θα είναι πρόβλημα για τον ιδιοκτήτη κατά τη μίσθωση? στο πρόγραμμα που έχω υπάρχει η δυνατότητα διόρθωσης των τ.μ. στην επιφάνεια της θερμικής ζώνης για να φαίνεται η επιθυμητή στον τίτλο του ΠΕΑ αλλά δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει τα αποτελέσματα αν το κάνω, γνωρίζει κανείς εάν είναι σωστό και αν εν τέλει απαιτείται? 2. η νόμιμη χρήση είναι κατοικία και είναι κανονικά στην υφιστάμενη κατάσταση σαν κατοικία, αλλά θα χρησιμοποιηθεί σαν γραφείο. εγώ εκδίδω το πιστοποιητικό σαν γραφείο? θα έχει πρόβλημα κατά την μίσθωση που το πιστοποιητικό θα έχει τίτλο γραφείο 100τ.μ. ενώ τα χαρτιά (Ε1 και τίτλοι αναφέρουν διαμέρισμα 95 τ.μ. κατοικία?
  15. συνάδελφε στην περίπτωση αυτή πως το καταχωρείς στο πρόγραμμα? κατά την επιθεώρηση πρέπει να δω την ισχύ κάθε μηχανήματος? κι αν δεν μπορώ ποια είναι η συνήθης τιμή που πρέπει να καταχωρήσω για να έχω σωστό αποτέλεσμα?
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.