Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταχυθερμαντήρες


Scrooge

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλα ντε...

Αν το ζεστό νερό χρησιμοποιείται συνεχόμενα, δεν ξέρω σε ποιο βαθμό προλαβαίνει να αναμιχθεί με το κρύο νερό που εισέρχεται στο δοχείο.

Πάντως ανάμιξη υπάρχει τελικά και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι το νερό προς το τέλος του γίνεται χλιαρό σταδιακά. Κάτι το οποίο δεν μπορεί να οφείλεται στις θερμικές απώλειες του δοχείου (πότε να προλάβει?) αλλά προφανώς στην ανάμιξη κρύου-ζεστού.

 

Να διορθώσω με την ευκαιρία ένα λάθος στο προηγούμενο post μου.

Σύμφωνα με τον τύπο που υπολόγισα, με Vχ=0 οι απώλειες είναι μηδέν και όχι 100%.

Ουσιαστικά, η γραφική παράσταση των απωλειών είναι ένα ημικύκλιο. Παίρνει τη μέγιστη τιμή Qα/Q = 1/4 = 25% για Vχ = Vδ/2 και μηδενίζεται για τις δύο ακραίες τιμές Vχ = 0 και Vδ.

Edited by Scrooge
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει θερμοστοιχειο στον ηλιακο μου στη θεση του θερμοστατη (ουσιαστικα στη μεση του δοχειου)

κατα την καταναλωση ζεστου νερου απο το πρωτο λιτρο (που λεει ο λογος) η θερμοκρασια του δοχειου (εστω η μεση) πεφτει (βλεπεις τα δεκατα στην αρχη)

λογικο θα ελεγα καθως η εισοδος του νερου αν και ειναι χαμηλα ειναι αρκετα μεγαλη σε ταχυτητα και αρκετα τυρβωδης. αρα για μενα σιγουρα μιλαμε για αναμειξη και αρκετα γρηγορη. δηλαδη αντε το 10% του πανω νερου του δοχειου να προλαβει να βγει πριν η αναμειξη το προλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα οι ταχυθερμαντήρες είναι μια εξυπηρετική μέθοδος θέρμανσης για ζεστό νερό χρήσης. Και πράγματι πρέπει να επιτυγχάνουν οικονομία έναντί θερμαντήρα αποθηκεύσεως. Ωστόσο προσωπικά δεν αισθάνομαι πολύ άνετα να κάνω μπάνιο με νεράκι που διέρχεται από αντίσταση 5-6 Kw. Δεν θα προλάβεις να κάνεις κίχ... Λόγω αυτού του ενδοιασμού και ενώ είχα κάνει έρευνα αγοράς, το μετάνιωσα τελευταία στιγμή και δεν τον τοποθέτησα στο μπάνιο. Μην ξεχνάτε ότι στους κλασικούς ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες λέγαμε παλιά (ακόμα το λέμε) να τον κλείσουμε πριν κάνουμε μπάνιο. Σίγουρα η σωστή ηλεκτρολογική εγκ/ση, καλώδιο με προβλεπόμενα καρε, ασφάλεια και καλη γείωση πίνακα είναι σημαντικά, αλλά δεν παύω να διστάζω, ειδικά όταν σκέφτομαί ότι θα το χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια.

 

Πάντως σίγουρα δεν θα επέλεγα την εταιρεία που αναφέρθηκε, αφού είναι made in china. Θα διάλεγα Redring ή ακόμα καλύτερα Triton.

Edited by mitzi
Link to comment
Share on other sites

5-6 KW εχω την εντυπωση οτι δεν κανεις μπανιο , παρα μονο πλενεις τα χερια σου.

συνηθως πληρη καλυψη οικιακων αναγκων μπαινουν τριφασικοι 12-18KW.

οσον αφορα θεματα ασφαλειας, πιστευω οτι πρεπει να πανε πολλα πραγματα λαθος για να κινδυνευσεις,

η αντισταση για παραδειγμα δεν ειναι απλα ενα συρμα που περνα ρευμα και ζεσταινεται. υπαρχει ενα λεπτο συρμα οντως αλλα κολυμπαει σε αμμο (η συναφες υλικο) και δεν ερχεται σε επαφη με το καλυμα της (ανοξειδωτο λογικα για εφαρμογες νερου) σε καμια περιπτωση.

το κελυφος αυτο συνηθως ειναι γειωμενο για λογους ασφαλειας , δηλαδη αν ακουμπησει το συρμα σε αυτο θα πεσει ο ρελες διαφυγης.

αρα σε καλες κατασκευες ακομα και οταν αστοχησει η αντισταση ειναι εξαιρετικα απιθανο να φτασει κατι στον χρηστη.

(χωρια τις τεχνικες γειωσης της συσκευης πριν το δικτυο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

πράγματι pankrok, δεν αντιλέγω σε αυτά που λές. Ακριβώς τα ίδια είχα πεί και στον ευατό μου για να με πείσω να βάλω και στο δικό μου σπίτι. Η αλήθεια είναι ότι η σωστή ηλεκτρολογική εγκ/ση είναι αυτή που καθορίζει τα επίπεδα ασφαλείας. Αλλά παρ'ολα αυτά τελευταία στιγμή δίστασα. Εγώ προσωπικά ενδιαφερόμουν για 7 kw μονοφασικό μόνο για το μπάνιο οχι για όλο το δίκτυο. Πιστεύεις πράγματι ότι αν τηρηθούν όλα αυτά που είπες, ουσιαστικά η ηλεκτρολογική εγκ/ση να είναι άρτια, αποκλείουμε όλες τις περιπτώσεις ατυχήματος; Δεν λέω, μηχανικοί είμαστε και μελετάμε οτιδήποτε με βάση τα στοιχεία και τις γνώσεις μας, όχι με προκαταλήψεις. Ισως η συμβολή ενός ηλεκτρολόγου εδώ, να ξεδιάλυνε το τοπίο

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δεν ειναι δυνατον να συμβει κατι τετοιο.

εχω την εντυπωση μαλιστα οτι τετοιου ειδους ατυχηματα δεν πρεπει να εχουν συμβει τις τελευταιαες 2 δεκαετιες αλλα μονο παλιοτερα (τουλαχιστον δεν εχω διαβασει προσφατα κατι τετοιο) που θα μπορουσε να σημαινει οτι αυτα οφειλονται σε κακες εγκαταστασεις χωρςι ρελε διαφυγης αλλα και κακης κατασκευης θερμοσιφωνων (δεκαετιων 70 και πριν , οπου πλεον ολοι αυτοι ειναι τρυπιοι και εχουν αντικατασταθει)

συμφωνω οτι ενας ηλεκτρολογος θα μπορουσε να μας διαφωτισει περισσοτερο για το αν αυτα που λεω ειναι σωστα η ξεχναω κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Βλέπω πως το τελευταίο ποστ εδω ήταν πριν 4 χρόνια. Δεν ξέρω αν θα απαντήσει κάποιος αλλά θα ρωτήσω. Είμαι απο Κύπρο και ψάχνω ταχυθερμαντήρα για στο μπάνιο μου. Υπάρχει πιεστικο. Πρότεινετε κάποια μάρκα εκτός απο Triton? Ευχαριστώ

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τhermitron

Ειναι ελληνικοι, εχουμε εγκατεστημενους τρεις αυτη τη στιγμη στα σπιτια μας. Ισχυς τους γυρω στα 4kW. Με θερμοκρασια εισερχομενου νερου γυρω στους 10 κανεις υπερανετα ντους. Απο παλια θυμαμαι να τους χρησιμοποιουν οι δικοι μου (παλιο σπιτι χωρις ιδιαιτερη προβλεψη για Η/Μ)

Ειχα και εγω ως σπουδαστης στην ξανθη ενα, στην κουζινα για να μην βαζω συνεχεια μποιλερ για να πλυνω 2-3 πιατα. 

Αν το νερο υδρευσης δεν εχει πολλα αλατα θα την βγαλεις πολλα χρονια. Εναλλακτικα, ανοιγμα καθε λιγα χρονια και καθαρισμος του θερμαντικου στοιχειου (ευκολη διαδικασια, φανταζομαι ολοι οι ταχυθερμαντηρες θα αντιμετωπιζουν ιδιο προβλημα με τα σκληρα νερα)

 

Τους συνιστω ανεπιφυλακτα.

 

edit: Βλεπω στην σελιδα της εταιριας οτι υπαρχει αντιπροσωπεια λευκωσια... ψαξου. Να ξερεις οτι υπαρχουν και ανταλλακτικα. Πριν ενα μηνα  ο ταχυθερμοσιφωνας του μπανιου εριχνε το ρελε διαρροης και αλλαξαμε την αντισταση με καινουρια που ειχαμε απο παλια φυλαγμενη στην αποθηκη.

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Τhermitron

Ειναι ελληνικοι, εχουμε εγκατεστημενους τρεις αυτη τη στιγμη στα σπιτια μας. Ισχυς τους γυρω στα 4kW. Με θερμοκρασια εισερχομενου νερου γυρω στους 10 κανεις υπερανετα ντους. Απο παλια θυμαμαι να τους χρησιμοποιουν οι δικοι μου (παλιο σπιτι χωρις ιδιαιτερη προβλεψη για Η/Μ)

Ειχα και εγω ως σπουδαστης στην ξανθη ενα, στην κουζινα για να μην βαζω συνεχεια μποιλερ για να πλυνω 2-3 πιατα.

Αν το νερο υδρευσης δεν εχει πολλα αλατα θα την βγαλεις πολλα χρονια. Εναλλακτικα, ανοιγμα καθε λιγα χρονια και καθαρισμος του θερμαντικου στοιχειου (ευκολη διαδικασια, φανταζομαι ολοι οι ταχυθερμαντηρες θα αντιμετωπιζουν ιδιο προβλημα με τα σκληρα νερα)

 

Τους συνιστω ανεπιφυλακτα.

 

edit: Βλεπω στην σελιδα της εταιριας οτι υπαρχει αντιπροσωπεια λευκωσια... ψαξου. Να ξερεις οτι υπαρχουν και ανταλλακτικα. Πριν ενα μηνα ο ταχυθερμοσιφωνας του μπανιου εριχνε το ρελε διαρροης και αλλαξαμε την αντισταση με καινουρια που ειχαμε απο παλια φυλαγμενη στην αποθηκη.

Ευχαριστώ. Με ανησυχεί λίγο η πίεση του νερού. Πήγα σε ενα σπιτι κάποιου φίλου, που έχει και αυτός πιεστικο και ταχυθερμαντήρα μια μαρκα που δεν ξερω. Το νερό που που βγάζει ήταν μεν ζεστό αλλα δεν είχε καθόλου πίεση. Με το ζόρι έβγαινε.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.