Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο με κλίση και διαμόρφωση πίσω αυλής


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Σε οικόπεδο με κλίση θέλω να κάνω μελέτη για ισόγεια κατοικία. Στην πίσω πλευρά του σπιτιού το υψόμετρο του Φ.Ε. φτάνει τα +2,30 ενώ το δάπεδό μου είναι στο +0,90. Θέλω να δημιουργήσω μία αυλή σε υψόμετρο +0,85. Μου επιτρέπεται κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως η κλιση που εχεις ειναι >20% οποτε οπως σου ειπε ο συναδελφος μπορεις να πας με την &4 του αρθρου 15:

 

Α15&4

Σε περίπτωση εκσκαφής ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου για οικόπεδα με κλίση μεγαλύτερη του 20%, η στάθμη του φυσικού εδάφους μπορεί να υποβιβαστεί τεχνητά έως 2,00 μ.

 

Τεχνικη οδηγια

Ειδικότερα, σε οικόπεδα με κλίση άνω του 20%, η εκσκαφή του ακαλύπτου χώρου για υποβιβασμό της στάθμης του φυσικού εδάφους με σκοπό τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου, δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τα δύο μέτρα.

Ο ανωτέρω περιορισμός δεν αφορά το μέγεθος της επίχωσης η οποία επίσης εγκρίνεται από το οικείο ΣΑ, βάσει επαρκούς τεκμηρίωσης για την ανάγκη πραγματοποίησής της.

Link to comment
Share on other sites

Η κλίση του οικοπέδου μου είναι 9%-10%, απλά λόγω περιορισμών πρέπει να τοποθετήσω σε συγκεκριμένη θέση το κτίριο. Γι αυτό και δημιουργείται το "θέμα".

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.