Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεβάφουν τα χρωματιστά αλουμίνια;


Recommended Posts

Φίλε μου Αποστόλη έπεσες στην περίπτωση γιατί εργάζομαι 10 χρόνια στη βιομηχανία κουφωμάτων αλουμινίου στον ποιοτικό έλεγχο και μάλλον γνωρίζω κάποια πράγματα.

Ας ξεκινίσουμε λέγωντάς σου ότι στο σπίτι μου έχω τοποθετήσει συνθετικά κουφώματα. Μην τρομάζεις όμως γιατί οι λόγοι ήταν περισότερο οικονομικοί. Οσον αφορά τα κουφώματα αλουμινίου μπορώ να σου πώ ότι δεν ξεβάφουν απο τον ήλιο, βέβαια εξαρτάται απο την εκάστοτε σωστή προεργασία της βαφής. Ο μεγαλίτερος κίνδυνος για τη βαφή του αλουμινίου έχει να κάνει με την πρόσφυσή της στο αλουμίνιο (σε περίπτωση ηλεκτροστατικής βαφής) δηλαδή υπάρχει ο κίνδυνος μετά από κάποια χρόνια η βαφή να αρχίζει τοπικά να ξεφλουδίζει. Ακόμα υπαρχει η περίπτωση της νηματοειδής διάβρωσης η οποία είναι ποιό έντονη σε περιοχές δίπλα στην θάλασσα. Βέβαια όλα αυτά σε περίπτωση που δεν έχει γίνει σωστή επεξεργασία του αλουμινίου και της βαφής του και μην ξεχνάς ότι οι εταιρείες διελάσεως αλουμινίου σε καλύπτουν με κάποια πολυετή εγγύηση, για την διάρκεια θα πρέπει να ρωτήσεις τον κατασκευαστή των κουφωμάτων. Συμπληρωματικά να σου πω ότι το χρώμα που διάλεξες έιναι πολύ ωραίο και έχει μια "σύγχρονη" όψη αλλά είναι καλίτερο και ανθεκτικότερο με μάτ βαφή. Πάντως να ξέρεις ότι η ανθεκτικότερη και (η ακριβότερη) βαφή αλουμινίου είναι η ανοδίωση. Αυτά τα ολίγα αν θέλεις κάτι άλλο να ρωτήσεις είμαι στη διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά SOS,

Είμαι στη φάση αλουμινίων και θέλω μια άποψη

ακουω Europa, Domal , Alumil , Elvial με διαφορά τιμης κανα 10-20 %

τι διαφορά εχουν τι πρεπει να προσέξω μπορει να με διαφωτισει κανείς

Link to comment
Share on other sites

Don't panic Johny, πάρε τα πράγματα με την σειρά.

1. Επιλογή υλικού κουφώματος (αλουμίνιο ή συνθετικό), αν και έχει μειωθεί η τιμή του αλουμινίου ακόμα τα συνθετικά παραμένουν κατά ένα ποσοστό (5-15%) πιο οικονομικά από τα αλουμινίου αν και λέγοντας "στη φάση αλουμινίων" ίσως να σημαίνει ότι έχεις αποκλείσει τα συνθετικά.

2. Επιλογή είδους ανοιγμάτων δηλαδή ανάλογα τι είδος ανοίγματος έχουμε απηρεάζεται και η τιμή των κουφωμάτων. Αναφορικά ξεκινάω από τα φθινότερα και καταλήγω στα ακριβότερα: επάλληλα, συρόμενα, συρόμενα με θερμοδιακοπή (σχετικά νέα σειρά), ανοιγόμενα, ανοιγόμενα με θερμοδιακοπή. Οι σειρές με θερμοδιακοπή είναι πιό ακριβές γιατί παρέχουν καλίτερη θερμομόνωση. Η τιμή μπορεί να ανέβει και απο το είδος βαφής. Πιό ακριβή η ανοδίωση απο την ηλεκτροστατική βαφή και στην τελευταία ποιό ακριβό ένα οποιοδήποτε χρώμα απο το λευκό (ral9010). Ακόμα την τιμή επηρεάζει σημαντικά και το είδος του εξωφύλλου, πιό ακριβή η λύση των ανοιγόμενων (η συρόμενων) από τα ρολλά

3. Θα πρέπει να πάρεις προσφορά για συγκεκριμένο είδος κουφώματος π.χ. ανοιγώμενο κούφωμα με ρολό χρώματος λευκού. Μόνο με αυτό τον τρόπο θα αντιλειφθείς τις διαφορές των τιμών ανάμεσα στις εταιρείες. Τώρα να μην αναφερθώ σε συγκεκριμένες εταιρίες γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση, πάντως να ξέρεις ότι όπως σε όλα τα προιόντα, αυτά τα κουφώματα που διαφημίζονται συχνά είναι και τα πιό ακριβά χωρίς να σημαίνει ότι είναι και τα ποιοτικότερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Μόνο με αυτό τον τρόπο θα αντιλειφθείς τις διαφορές των τιμών ανάμεσα στις εταιρείες. Τώρα να μην αναφερθώ σε συγκεκριμένες εταιρίες γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση, πάντως να ξέρεις ότι όπως σε όλα τα προιόντα, αυτά τα κουφώματα που διαφημίζονται συχνά είναι και τα πιό ακριβά χωρίς να σημαίνει ότι είναι και τα ποιοτικότερα!

 

τα ειπες ολα φιλε μου.οσοι καταλαβαν καταλαβαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Φίλε μου Αποστόλη έπεσες στην περίπτωση γιατί εργάζομαι 10 χρόνια στη βιομηχανία κουφωμάτων αλουμινίου στον ποιοτικό έλεγχο και μάλλον γνωρίζω κάποια πράγματα.

Ας ξεκινίσουμε λέγωντάς σου ότι στο σπίτι μου έχω τοποθετήσει συνθετικά κουφώματα. Μην τρομάζεις όμως γιατί οι λόγοι ήταν περισότερο οικονομικοί. Οσον αφορά τα κουφώματα αλουμινίου μπορώ να σου πώ ότι δεν ξεβάφουν απο τον ήλιο, βέβαια εξαρτάται απο την εκάστοτε σωστή προεργασία της βαφής. Ο μεγαλίτερος κίνδυνος για τη βαφή του αλουμινίου έχει να κάνει με την πρόσφυσή της στο αλουμίνιο (σε περίπτωση ηλεκτροστατικής βαφής) δηλαδή υπάρχει ο κίνδυνος μετά από κάποια χρόνια η βαφή να αρχίζει τοπικά να ξεφλουδίζει. Ακόμα υπαρχει η περίπτωση της νηματοειδής διάβρωσης η οποία είναι ποιό έντονη σε περιοχές δίπλα στην θάλασσα. Βέβαια όλα αυτά σε περίπτωση που δεν έχει γίνει σωστή επεξεργασία του αλουμινίου και της βαφής του και μην ξεχνάς ότι οι εταιρείες διελάσεως αλουμινίου σε καλύπτουν με κάποια πολυετή εγγύηση, για την διάρκεια θα πρέπει να ρωτήσεις τον κατασκευαστή των κουφωμάτων. Συμπληρωματικά να σου πω ότι το χρώμα που διάλεξες έιναι πολύ ωραίο και έχει μια "σύγχρονη" όψη αλλά είναι καλίτερο και ανθεκτικότερο με μάτ βαφή. Πάντως να ξέρεις ότι η ανθεκτικότερη και (η ακριβότερη) βαφή αλουμινίου είναι η ανοδίωση. Αυτά τα ολίγα αν θέλεις κάτι άλλο να ρωτήσεις είμαι στη διάθεσή σου!

 

Όντως το θέμα της νηματοειδούς διάβρωσης είναι σημαντικό αλλά παρουσιάζεται σε προφίλ αλουμινίου τις προηγούμενης δεκαετίας. Σήμερα οι περισσότερες εταιρείας διέλασης αλουμινίου που παράγουν τα προφίλ, χρησιμοποιούν την μέθοδο sea side class, η οποία έχει εκμηδενίσει το πρόβλημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όσον αφορά το θέμα του χρώματος στα αλουμίνια...επειδή υπάρχει ένας μεγάλος μύθος το κατά πόσο ξεβάφουν τα χρωματιστά αλουμίνια. Η απάντηση είναι ότι τα αλουμίνια σε χρώμα RAL αλλά και γενικότερα τα χρωματιστά κουφώματα ακόμα και σε χρώμα ξύλου δεν ξεβάφουν με τις προηγμένες και σύγχρονες μεθόδους βαφής. Η ηλεκτροστατική βαφή τελευταίας γενιάς προσφέρει άψογη επίστρωση όταν γίνεται η σωστή επεξεργασία από το πιστοποιημένο βαφείο και δίνει αποτελέσματα σε ποιότητα εφάμιλλα του λευκού. Η μόνη περίπτωση για να ξεβάψει το αλουμίνιο είναι η νηματοειδής διάβρωση η οποία όμως παρατηρείται σπάνια και σε περιπτώσεις σφάλματος ποιότητας προφίλ και διαδικασίας παραγωγής βαφής. Στην περίπτωσή σας θα επέλεγα χρωματιστά αλουμίνια αφού έχουν μεγαλύτερο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον.

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.