Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mισθωτός μηχανικός σε ΝΠΔΔ


rainman

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι.Εχω μια απορια παρόλο που εψαξα στο φορουμ δν βρηκα κατι.

 

Λοιπον,ειμαι με συμβαση εργασιας ιδιωτικου δικαιου ορισμενου χρονου σε ΝΠΔΔ.ΤΣΜΕΔΕ δεν εχω ακομα,και τωρα σκοπευω να γραφτω δλδ το Φλεβαρη.Η συμβαση ξεκινησε μεσα Νοεμβρη.Ο μικτος μισθος ειναι 1560.Μου παρακρατουν 300 γιατι μου κολλανε μονο ΙΚΑ και αρα πεφτουμε στα 1260.Χωρις να εχω παρει την κατασταση μισθοδοσιας στα χερια μου,αυτα τα 300 που κρατανε για ΙΚΑ ειναι οι δικες μου εισφορες και αλλες πληρωνει το ΝΠΔΔ που ειμαι?Αν γραφτω στο ΤΣΜΕΔΕ θα υπαρξει σημαντικη διαφορα στις εισφορες?Απο οτι ειδα για νεο μηχανικο ειναι 11% περιπου + 4.18% ΙΚΑ για παροχες σε χρημα.Αρα στο 15% περιπου επι του μικτου μισθου χωρις το κινητρο αποδοσης που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι 100 περιπου.Αρα κοντα στα 218 ευρω.Η ερωτηση ειναι αν απο τα 1280 που απομενουν περιπου θα αφαιρεθουν και οι εργοδοτικες εισφορες η αυτες ειναι ανεξαρτητες.

 

Σορρυ αν σας μπερδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

οι εργοδοτικές εισφορές δεν αφαιρούνται από το μεικτό μισθό, καθώς είναι επιπλέον ποσό που δίνει ο εργοδότης.

 

Αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.