Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναρρωτική άδεια απο ΤΣΜΕΔΕ


max100

Recommended Posts

4 hours ago, athka said:

Καλησπέρα σας,

γνωρίζετε αν έχουμε κάποια ιδιαίτερη διαδικασία ή απαίτηση για την αναγνώριση της αναρρωτικής και την χορήγηση του επδόματος ασθενείας από τον ΕΦΚΑ; Είχα μία εβδομάδα αναρρωτική αυτόν τον μήνα και μέσω του online συστήματος ηλεκτρονικής αίτησης του ΕΦΚΑ, αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που αναφέρει η AndrNoe παραπάνω. Σε επικοινωνία με το τοπικό ΙΚΑ, μου επιβεβιαώνουν ότι τα στοιχεία μου είναι εντάξει, έχω ασφαλιστική ικανότητα, δεν υπάρχει εκκρεμότητα οφειλών και δεν μπορούν να βρουν τι φταίει... 

Είχα μία παλαιότερη έναρξη που τώρα είναι σε αδράνεια, μου είπαν όμως ότι φαίνομαι ως μισθωτός και δεν επηρεάζει αυτό.

Αν γνωρίζετε κάτι... Ευχαριστώ.

Έκανες την αίτηση online; Πρόσφατα έκανα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

προσπάθω να την κάνω online... Μου βγάζει σφάλμα "δεν βρέθηκε ασφαλιστική ικανότητα στον τέως φορέα που έχει επιλεχθεί". Βέβαια δεν μου δίνει δυνατότητα επιλογής φορέα, εμφανίζει μόνο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. 

Edited by athka
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, athka said:

Καλησπέρα,

προσπάθω να την κάνω online... Μου βγάζει σφάλμα "δεν βρέθηκε ασφαλιστική ικανότητα στον τέως φορέα που έχει επιλεχθεί". Βέβαια δεν μου δίνει δυνατότητα επιλογής φορέα, εμφανίζει μόνο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. 

Εμένα στον τέως φορέα βγάζει "Ε.Τ.Α.Α. -ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΟΛΗΠΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ"

Πότε έκανες εγγραφή στο ΤΕΕ και από πότε δουλεύεις μισθωτός. Αν έκανες εγγραφή στο ΤΕΕ μετά το 2017 και έχεις εργαστεί μόνο ως μισθωτός ίσως να χρειαστεί να κάνεις εγγραφή στον τομέα υγείας του πρωην ΤΣΜΕΔΕ. Γνωστός μου, εγγεργραμένος στο ΤΕΕ μετά το 2017 και μόνο μισθωτός αντιμετώπισε πρόβλημα με την ασφαλιστική ικανότητα και του ζήτησαν εγγραφή στον τομέα υγείας του πρωην ΤΣΜΕΔΕ (παρ'όλο που δεν είχε καμία λογική)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mecheng_ said:

Εμένα στον τέως φορέα βγάζει "Ε.Τ.Α.Α. -ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΟΛΗΠΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ"

Όχι δεν μου βγάζει την επιλογή! Μόνο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και έχω ξεκινήσει από ΤΣΜΕΔΕ το 2009. Ευχαριστώ για το input, πιθανότατα κάτι τέτοιο είναι, θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

On 11/24/2023 at 9:01 PM, athka said:

Όχι δεν μου βγάζει την επιλογή! Μόνο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και έχω ξεκινήσει από ΤΣΜΕΔΕ το 2009. Ευχαριστώ για το input, πιθανότατα κάτι τέτοιο είναι, θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη.

Θα πρότεινα να πας από τον ΕΦΚΑ μισθωτών (πρώην ΙΚΑ), σίγουρα θα βρεθεί λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.