Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση αγωγών με μούφα 4"


ariss

Recommended Posts

Costas αν έχεις όρεξη έχω ένα παρόμοιο ερώτημα.

Εχω βρεί ένα τύπο που δίνει το απαιτούμενο πάχος σωλήνας ανάλογα το ύλικό πίεση θερμοκρασία κλπ. Ο τύπος αυτός νομίζω είναι κατα AASME.

Υπάρχει κάποιος αντίστοιχος ή κάποια άλλη μέθοδος για να υπολογίζω πάχος σωλήνα αλλα για εφελκυσμό. Δηλαδή η καταπόνηση θα είναι εφελκυσμός και όχι λόγω της εσωτερικλης πίεσης. Α και θα έχει και σπείρωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η στήριξη που θέλουμε να μελετήσουμε είναι η σύνδεση με σπείρωμα. Στο σχεδιάκι θεωρούμε ότι η μούφα είναι πακτωμένη.

Μία κάθετη στήλη σωλήνων στηρίζεται μόνο σε μία σύνδεση με σπείρωμα.

Μεγέθη, εσωτερική και εξωτερική διάμετρος σωλήνα. Φορτίο μόνο το βάρος.

Ενδεικτικά σωλήνας 4 ιντσων, και βάρος 2000 Kgr.

 

http://img713.imageshack.us/img713/1014/syndesh.png

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες και οι συνδέσεις τους, υπολογίζονται, όπως σωστά είπες, με βάση τα ANSI/ASME B xx.yy πρότυπα.

 

Ανάλογα με την εφαρμογή σου, θα πρέπει να δεις ποιό πρότυπο πρέπει να ακολουθήσεις, και από εκεί θα προκύψουν το τι είδους σπείρωμα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

 

Ο τύπος που λες, ποιός είναι; Και ποιό είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος αυτός υπολογίζει πάχος σωλήνα για φορτίο την εσωτερική υπερπίεση. Πριν λίγο είδα οτι υπάρχει και στα downloads http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=575

Tο πρόβλημά μου είναι ότι εγώ έχω εφελκυστικό φορτίο και δεν νομίζω ότι ισχύει ο τύπος αυτός.

Και ότι δεν έχω όλο το πρότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ποιό είναι το πρόβλημα που σε απασχολεί. Εκτός από το ότι δεν ξέρεις πώς να αρχίσεις...

 

Υπάρχει ο σωλήνας ή είναι σχέδιο για νέα κατασκευή;

Ποιό είναι το ρευστό; Και αν μπορείς να περιγράψεις γενικά την εφαρμογή.

Τι πιέσεις και θερμοκρασίες αναμένονται;

 

Σε απασχολεί η αντοχή του σπειρώματος στο εφελκυστικό φορτίο των 2 τόννων; Σε απασχολεί η στεγανότητα του σπειρώματος;

 

Αν απαιτείται στεγανότητα για σπειρώματα πάνω από 2" , θα πρέπει να γίνει με άλλα μέσα (π.χ. εσωτερικά o-ring, ή και φλαντζωτή σύνδεση) και όχι μόνο με σπείρωμα.

 

Περισσότερο, εμένα, θα με απασχολούσε η καλή ποιότητα κατασκευής του σπειρώματος, και το καλό βίδωμα των δύο (ή τριών) τεμαχίων.

 

Υλικό (προδιαγραφές, e-books, άρθρα κτλ) για αγωγούς μπορείς να βρείς σε αυτό το μήνυμά μου.

Link to comment
Share on other sites

Με απασχολεί η αντοχή του σπειρώματος στο εφελκυστικό φορτίο. Η τελος πάντων ποια η σχεση του παχους του σωλήνα με το φορτίο που αντέχει.

Πιέσεις και θερμοκρασίες σχετικά χαμηλές ώστε να επηρεάζουν σημαντικά.

Απο αυτή τη μούφα θα κρεμαστούν ας πούμε 400 μέτρα σωλήνα. Και θέλουμε να βρούμε το πιο οικονομικό πάχος σωλήνα ώστε να αντέχει το φορτίο αυτό.

Είναι σαν ασκηση αντοχής υλικών αλλα είπα μήπως κάποιος έχει κάποιον πρόχειρο τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις τις προδιαγραφές σωλήνα και μούφας (υλικό, με ραφή ή χωρίς) και το είδος σπειρώματος; Και θέλεις να υπολογίσεις ποιό πάχος θα αντέξει;

Ή θέλεις να επιλέξεις και τις προδιαγραφές αυτές;

 

400 μέτρα σωλήνας 4", αν δεν κάνω λάθος, ζυγίζουν παραπάνω από 2 τόννους

Link to comment
Share on other sites

Τις γνωρίζω.

Χαλύβδινος χωρίς ραφή. Είδος σπειρώματος? Το κλασσικό των σωλήνων. Δε γνωρίζω πως λέγεται.

Και θέλω να υπολογίσω πιο πάχος θα αντέξει.

Τα νούμερα είναι ενδεικτικά.

Είναι μία εφαρμογή που γίνεται αρκετά συχνά με διαφορεικά νούμερα και διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πολύ τεκμηριωμένος τρόπος ο παρακάτω, αλλά είναι μία προσέγγιση.

 

Εάν έχεις εφελκυστική δύναμη F και επιφάνεια διατομής Α, τότε είναι σαν να ασκείται εσωτερική πίεση p=F/A, οπότε εάν η σύνδεση αυτή προτείνεται για αυτές τις πιέσεις τότε καλύπτεσαι.

 

F=2.000 kp

Για σωλήνα 4", schd 40, η
cm2

Αρα, η ισοδύναμη πίεση είναι 24,35 bar. Πολύ υψηλή για τον σωλήνα αυτόν.

Γενικά, δεν έχω συναντήσει υπολογισμό αντοχής σε εφελκυστικά φορτία σε σπείρωμα σωλήνων, διότι τα σπειρώματα σωλήνων δεν είναι σχεδιασμένα να φέρουν φορτία μεταξύ των αγωγών, αλλά για να στεγανοποιούν τις συνδέσεις.

Σε μία σύνδεση σωλήνων με σπείρωμα, δεν υπάρχει η έννοια της ροπής σύσφιγξης, της προέντασης, της ασφάλισης του σπειρώματος ώστε να μην χαλαρώσει.

 

Οπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, για συνδέσεις αγωγών πάνω από 2", δεν συνιστάται η σύνδεση με σπείρωμα σωλήνων. Η μέγιστη τιμή στα σπειρώματα σωλήνων είναι 3" ή 4". Αυτό γίνεται και για κατασκευαστικούς λόγους. Δεν είναι πρακτικό να κατασκευάσεις ποιοτικό σπείρωμα πάνω από 2", και ούτε είναι πρακτικό να το βιδώσεις και κυρίως να το ξεβιδώσεις.

 

Εναλλακτική μέθοδος είναι με φλάντζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.