Μετάβαση στο περιεχόμενο

Boiler ως δοχείο διαστολής ;


Vlad

Recommended Posts

λεβητοστασίου θες ή για ζεστό νερό χρήσης σε διαμέρισμα?

εδώ να ρωτήσω και γω κάτι που δεν έχω καταλάβει καλά,

το μπόιλερ στο λεβητοστάσιο χρησιμοποιείται και αντί δοχείου διαστολής για λόγους ασφάλειας 1ον)

υπάρχουν άλλοι λόγοι?

Link to comment
Share on other sites

το μπόιλερ στο λεβητοστάσιο χρησιμοποιείται και αντί δοχείου διαστολής για λόγους ασφάλειας

Διαστέλεται το μπόιλερ στο λεβητοστάσιο;:shock:

Link to comment
Share on other sites

COSTASV ελα ντε οχι...

οι προβληματισμοι μου υπάρχουν όταν στη πολυκατοικια οταν ημουν πολυ μικρος βγαλανε αυτο που καταλαβαινω ως ανοικτο δοχειο διαστολης στη ταρατσα..και τοποθετησανε μποιλερ :-S

κοιτουσα λιγο προσφατα και αναρωτιομουν τι #@$@2 εχει να κανει το μποιλερ στο λεβητοστασιο.

εν τελει οταν ανεφερα στη μανα μου τη λεξη δοχειο διαστολης,

ναι μου λεει αυτο ειναι...το ίδιο είναι :-S, και ερχομαι εγω να ρωτησω γιατι υδραυλικός το αντικατέστησε πρόσφατα και μπόιλερ το ελεγε, γιατί αναφέρονται "όλοι" στο δοχείο διαστολής ως "μπόιλερ"????δεν ειναι το ίδιο...

 

μετά βρήκα και αυτη την ιστοσελίδα στο ιντερνετ, 3ος τρόπος-http://www.fantakis.gr/ARTHRA/H%20YPERTHERMANSH%20.pdf

και σκέφτηκα ότι όντως ειναι μπόιλερ??, εγώ καταλαβαίνω ότι είναι κλειστό δοχείο διαστολής αλλά και πάλι γιατί να το ονομάζουν μπόιλερ?

Link to comment
Share on other sites

[χιούμορ] Αχχχχ, οι μάνες φταίνε τελικά για πολλά πράγματα ... :smile: [/χιούμορ]

 

Αν και διαφωνώ με το σκεπτικό των λύσεων στο πρόβλημα της υπερθέρμανσης του λέβητα. ο συνάδελφος στο pdf δεν αναφέρει πουθενά ότι το boiler μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως δοχείο διαστολής.

Αλλο Boiler (ερμηνέυεται στα ελληνικά ως θερμαντήρας, ή ως λέβητας, και στην καθομιλουμένη είναι συνήθως ηλεκτρικός θερμοσίφωνας που έχει επιπλέον και έναν εναλλάκτη θερμότητας από κύκλωμα κεντρικής θέρμανσης), και άλλο δοχείο διαστολής. Καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω τη διαφορά, ξερω τι ειναι το μποιλερ και τι το Δ.Δ. και γιαυτο αναρωτιεμαι τι στο καλο εκανε το μποιλερ στο λεβητοστάσιο μας(ζεστό νερό χρησης στα διαμερισματα με χρηση ηλεκτρικού θερμοσιφωνα και μονο)....η μανα η καημενη δε φταιει σε κατι, αν ολοι οταν θελουν να πουν δ.δ. αντι να πουν δ.δ λεγανε μποιλερ, ολη η πολυκατοικια και ο υδραυλικος μαζι ο οποίος ειναι ενοικος...

καταλαβαινω οτι αυτο που λεει ο σλαλομ εχει γινει..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια συνάντηση με τους ενοίκους της πολυκατοικίας και εξήγησε τους με απλά λόγια γιατί άλλο ΔΔ και άλλο μπόιλερ.

Link to comment
Share on other sites

χαχα, ηδη κουραστικα που το εκανα στη μανα μου :razz:,

αν ξανατυχει το οτιδήποτε σχετικα με το λεβητοστάσιο εννοείται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.