Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Yπόγειο που έγινε ισόγειο.


nikos1969

Recommended Posts

καλημερα σε ολα τα μελη του φορουμ

ειμαι κατοχος μιας μονοκατοικιας σε αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου εντος ζωνης με υποτιθεμενο υπογειο

γιατι ενω φαινεται στα χαρτια οτι ειναι 1,5 μετρο στην γη ειναι ισογειο

ξερω θα μου πειτε πλακα μας κανεις

πηρα το ρισκο αν και ο μηχανικος με προετρεψε να γινει

ηταν αποφαση δευτερολεπτων (πεστε το οπως θελετε)

στο ζητουμενο τωρα

το σπιτι κατασκευαστηκε το 2001 περασε πολεοδομια το 2004

αλλα δεν ειχε περασει το ικα

ο μηχανικος που ηταν να περασει το σπιτι απο ικα δυστυχως σε ενα αυτοκινητιστικο σκοτωθηκε

λογω οτι το ικα θα ερθει για αυτοψια επειδη κινησα πλεον μονος μου τις διαδικασιες να ερθει για ελεγχο

για να κλεινει ο φακελος του σπιτιου

εχω πληρωσει 20 ενσημα επιπλεον των προβλεπομενων εργασιων

τωρα στο υπογειο κατω δηλαδη (το σπιτι ειναι μονο με σουβα χωρις πατωματα βαψιματα και τα συναφη απλα ειναι γεματο με πραγματα αποθηκη κανονικη)

το ικα τι προστιμο περαν του σουβα εξωτερικα και βαψιματος λογω οτι ειναι εκτος γης μπορει να βαλει???

να σημειωσω οτι εχει απο εξω κανονικη οψη σπιτιου με παραθυρα και μπαλκονοπορτες

απλα απο μεσα ειναι σκετος σουβας

 

σημειωση και ενα γκαραζ 50 μετρων με λαμαρινα γαλβανιζε!!!

στο αγροτεμαχιο τον συντελεστη δομησης τον εχω καλυψει

και απο οτι ρωτησα τον νεο μηχανικο για να βγαλω αδεια γκαραζ δεν υφιστανται λογω καλυψης των μετρων

σας ευχαριστω για τον χρονο σας να με ακουσετε

Link to comment
Share on other sites

τα έκανες όλα με άλλα λόγια!

το γκαράζ καθαίρεση!

πάντως αν σου κάνουν καταγγελία και έρθει η πολεοδομία θα σου τα βρει όλα!

Link to comment
Share on other sites

δεκτα αυτα που μου λες

αλλα τι προστιμο ριχνει το ικα περαν της πολεοδομιας?

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ δεν ελέγχει τη νομιμότητα τον κατασκευών, ούτε ξεκινάει με το πρόστιμο. Απλά θα σου ζητήσει να πληρωθούν οι ασφαλιστικές εισφορές για όλες τις κατασκευές που υπάρχουν στο αγροτεμάχιο. Στη συνέχεια επί του ποσού αυτών των εισφορών θα υπολογίσει τις νόμιμες προσαυξήσεις, αναλόγως του χρονικού διαστήματος που έχει μεσολαβήσει από τις κατασκευές. Θα αφαιρέσουν τα ποσά που έχουν ήδη πληρωθεί, θα προσθέσουν ένα εφάπαξ ποσό ως πρόστιμο λόγω διαφοροποίησης από την αρχική δήλωση, νομίζω 300Ε, και "έτοιμο το κοστουμάκι".

Τι να κάνεις για να ξέρεις το ποσόν:

Ζητάς από το μηχανικό σου να σου κάνει μια πρόχειρη αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης και να σχεδιάσει τα σκαριφήματα των κατασκευών (μόνο περιγράμματα και χρήσεις των χώρων). Από τα στοιχεία της αποτύπωσης (εμβαδά κλπ) θα σου ετοιμάσει τους πίνακες 1 και 3 και θα σου πει πόσα ένσημα θα έπρεπε να έχεις πληρώσει για κάθε εργασία. Στη συνέχεια υπολογίζονται τα συν και πλην που περιγράφω παραπάνω.

Θα μπορούσες ίσως να επικαλεστείς ότι μέρος των κατασκευών το έκανες μόνος σου για να γλυτώσεις μερικά χρήματα, αλλά νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει δεκτό από το ΙΚΑ επειδή είσαι υδραυλικός (=πρώην ΤΕΒΕ) και όχι οικοδόμος.

Link to comment
Share on other sites

δεκτα ολα αυτα φυσικα και θα πληρωσω το τιμημα

απλα εκλεισα τον προηγουμενο μηνα το ικα με τα τελευταια ενσημα που κολησα και ηθελα να κλεισω και οριστικα τον φακελο

θα μου πεις αφου δεν σου παν να ερθουν τους καλας εσυ??

τους καλω γιατι θελω να ειμαι με ελαφραν καρδια

οχι οτι ειμαι νομιμος ετσι

απλα θελω να κλεισω τωρα πριν το βρουν τα παιδια μου σκουρα

το οτι ξεκινησαμε αυτην την παρανομια ηταν γιατι ειχαμε επιλεχθει να ειμαστε στα επομενα μετρα του χωριου μεσα καθοτι το σπιτι απεχει 50 μετρα απο το τελευταιο σπιτι του χωριου και απο οτι λεγανε ετσι θα ειχαμε επιπλεον μετρα καλυψης λογω οτι ειναι 4 στρεματα

κακη πληροφορηση!!! πηρε 9 χρονια και ακομη δεν εγινε τιποτα με την επεκταση

τουλαχιστον με υσηχασες απο την πλευρα του θεματος του ποσου καπως!!

σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας

αυριο που θα μου ρθει το ικα θα σας πω τα νεα

ελπιζω τουλαχιστον να ειναι ευχαριστα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ nikos1969 απαραίτητη εξήγηση για το ποσόν που θα προκύψει:

Το ΙΚΑ θα σου υπολογίσει "ένσημα" για τις πραγματικές κατασκευές που θα βρει. Αυτά που έχεις ήδη πληρώσει νομίζοντας ότι είναι τα τελευταία, ήταν αυτά που είχαν υπολογιστεί για τα νόμιμα μέτρα των κατασκευών.

Άρα μην εφησυχάζεις για τι θα σου υπολογίσουν ότι χρωστάς! Μπορεί και να είναι αρκετά μεγάλο το ποσόν. Και μάλλον θα χρειαστεί να συμβουλευτείς το νέο μηχανικό σου και ίσως να πρέπει να του ζητήσεις να ελέγξει τους υπολογισμούς που θα σου κάνει αύριο (;.) το ΙΚΑ.

Τώρα το γιατί έγιναν οι παρανομίες καταλαβαίνεις ότι δεν ενδιαφέρει κανέναν: όλοι έχουν τους λόγους τους που κάνουν ότι κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

για την εξελιξη δεν εχω τιποτα μεχρι στιγμης

πηρα τηλεφωνο αλλα μου ειπαν οτι δεν εχουν αυτοκινητο!!!!

λεω πως κανετε ελεγχους??

και μου λεει μην βιαζεσαι καποτε θα ρθουμε

οποτε τι κανω τωρα εγω (ρε μαστορια) σορυ αλλα χαιδευτικα

μπερδευτηκα καπως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.