Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ αλλαγή από ελ. επαγγελματίας σε μισθωτός


Christi

Recommended Posts

Είμαι μηχανικός ΑΕΙ, ελεύθερος επαγγελματίας και είμαι γραμμένη στο ΤΣΜΕΔΕ εδώ και 4 χρόνια. Προέκυψε μια δουλειά δε Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου και θέλουν να με προσλάβουν ως μισθωτό.

 

1) Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες αλλαγές γίνονται, καθώς έως τώρα πλήρωνα μόνη μου το ΤΣΜΕΔΕ? Ασφαλίζομαι και στο ΙΚΑ?

 

2) Μπορώ να ασκώ κανονικά το επάγγελμά μου ως ελεύθερος επαγγελματίας? Υπάρχει κάποιος περιορισμός?

 

3) Με συμφέρει ή να απαιτήσω αντί για μισθωτός να κάνουμε σύμβαση έργου?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι, μόνο για παροχή εις χρήμα σε περίπτωση ασθενείας (δηλ. να σου πληρώσουν τα 3 πρώτα ημερομίσθια από την αναρρωτική άδεια). Ουσιαστικά είναι λεφτά που πληρώνεις τελείως άδικα, αλλά δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.

2. Οχι, κανένας περιορισμός. Αρκεί να μην έρχεσαι σε σύγκρουση με τα συμφέροντα του εργοδότη σου.

3. Στο 99% των περιπτώσεων συμφέρει η αορίστου χρόνου σύμβαση. Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να συμφέρει η σύμβαση χρόνου. Εξαρτάται από την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει δοθεί η δυνατότητα να κάνω σύμβαση αορίστου χρόνου με ιδιωτική επιχείρηση, ωστόσο έχω κάποια έργα (ιδιωτικά) σε εκκρεμότητα που θέλω να τα συνεχίσω.

 

Αλλάζει κάτι στον τρόπο φορολόγησης εάν είμαι μισθωτή και παράλληλα κόβω κάποιες ΑΠΥ σε τρίτους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.