Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάκτωση κατακόρυφης κοιλοδοκού


 

Recommended Posts

Μια απορία απλοϊκή... Θέλω χωρίς πολλούς ελέγχους να εξασφαλίσω ότι ένα κατακόρυφο μεταλλικό στοιχείο ύψους 2,80μ που στην κορυφή του ασκείται ένα οριζόντιο φορτίο περίπου 80kg δεν θα στρίψει... Δε γίνεται να κατασκευαστεί "πέδιλο" στη βάση όποτε αυτό που μου απομένει νομίζω είναι μια καλή πάκτωση... Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ, εφόσον τοποθετήσω τέσσερα γωνιακά ισοσκελή (ένα σε κάθε πλευρά) και τέσσερις κοχλίες στο καθένα (4 στο δάπεδο και 4 στη κατακόρυφη κοιλοδοκό) είμαι εξασφαλισμένος; Σαν διαστάσεις κοιλοδοκός 80x80x5, γωνιακά 130x130x10 και κοχλίες Μ16 είναι οκ;; επισυνάπτω κι ένα σκαριφηματάκι...

skarifima.pdf

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις και νευρα (σχήμα τριγωνικο, stifακια που λέμε) στις 4 λάμες, σύνολο 8 νευρα διαστάσεων 120Χ120Χ5, μήπως κοιλοδοκό να βάλεις των 6mm.

Πάνω σε τί θα πακτώσεις; Τα γωνιακά μπορείς να τα μεγαλώσεις λιγο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ακόμη πάνω σε τι θα βιδωθούν οι κοχλίες. Μάλλον σε μεταλλικό έλασμα. Να μεγαλώσω εννοείς το πάχος του γωνιακού ή τη διάσταση του; μπορώ και τα δύο. Οι διαστάσεις που πρότεινα είναι ενδεικτικές νόμιζα ότι είναι υπεραρκετές..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το κάνεις με μια λεπτή λάμα έδρασης με νευρώσεις?

Τα αντατικά μεγέθη είναι μικρά.

Όμως δεν συζητάμε την ουσία όταν λες

 

"Δε γίνεται να κατασκευαστεί "πέδιλο" στη βάση όποτε αυτό που μου απομένει νομίζω είναι μια καλή πάκτωση"

 

Τι εννοείς...πως θα κάνεις πάκτωση?

Το πέδιλο και η πάκτωση είναι έννοιες αλληλένδετες

Link to comment
Share on other sites

Γράφοντας δεν μπορεί να κατασκευαστεί "πέδιλο" εννοούσα ότι στην έδραση της κατακόρυφης κολώνας δεν μπορώ να βγώ περιμετρικά περισσότερο από 20-30cm πέραν της διατομής της κοιλοδοκού.

Η λεπτή λάμα (μάλλον τετραγωνική - διαστάσεις?) πως θα πακτώνεται στο δάπεδο; με τέσσερις κοχλίες, έναν σε κάθε γωνία; η κοιλοδοκός με τη λάμα όπως και οι νευρώσεις με την κοιλοδοκό και τη λάμα προφανώς χρειάζονται συγκόλληση.. ήθελα κάτι όσο το δυνατόν ευκολότερο στην κατασκευή του.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι κοχλίες δε χωράνε. Καλύτερα να βάλεις νεύρα και να συγκολλήσεις από κάτω μια πλάκα, την οποία και θα αγκυρώσεις στο πέδιλο ή ό,τι φτιάξεις από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πακτώσεις σε δάπεδο αλλά σε θεμέλιο (εκτός και αν ξέρεις πως είναι φτιαγμένο το δάπεδο)

 

Κατασκευαστικά δύσκολο είναι αυτό που προτείνεις.

Είναι μπελάς το βίδωμα κοχλία σε κοιλοδοκό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.