Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοκοινοτικές αγορές - αποκτήσεις


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους,

 

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας πολιτικός μηχανικός.

Θέλω να αγοράσω κάποιους υπολογιστές από Γερμανία για το γραφείο μου.

Ρώτησα το λογιστή μου και μου είπε να κάνω έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών στην εφορία μου. Μου είπε ακόμα ότι το ΦΠΑ δεν θα το πληρώσω ούτε στο εξωτερικό ούτε στην Ελλάδα. Θα πρέπει όμως να κάνω κάθε μήνα (και όχι κάθε τρίμηνο) διαφορετική και ξεχωριστή δήλωση για το ΦΠΑ αυτών των αγορών. Μάλιστα θα πρέπει να κάνω μηδενική δήλωση για το ΦΠΑ ακόμα και αν δεν έχω αγορές.

 

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Αξίζει τον κόπο η διαδικασία για κάποια όχι και τόσο μεγάλη οικονομική διαφορά σε αυτά τα προϊόντα?

 

Συγκεκριμένα πρόκειται για υπολογιστές Apple που Ελλάδα (χωρίς λόγο) είναι ακριβότεροι από ότι είναι στην υπόλοιπη Ευρώπη.

 

Και κάτι ακόμα, αν αγοράσω οτιδήποτε άλλο εκτός γραφείου και το πάρω με αυτό τον τρόπο τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Θα γλιτώσω το ΦΠΑ; Θα πρέπει και αυτό να το δηλώσω;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, και καλή συνέχεια με το πολύ χρήσιμο φόρουμ.

 

Μπάμπης

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή τσέκαρε εάν η Apple Germany μπορεί να πουλήσει pc, μεσώ internet, στη Ελλάδα.

 

Θα πάω Γερμανία σε ένα μήνα και μετά πάλι το καλοκαίρι.

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τιμές δεν έχουν τρελές διαφορές... τουλάχιστον με Γερμανία. Αν πούμε για Αγγλία ή US τότε αλλάζουν τα πράγματα. Και μην ξεχνάς την υποστήριξη ιδιαίτερα αν πρόκειται να πάρεις πάνω από ένα - δύο μηχανήματα.Εγώ πάντως για τόσο μικρές διαφορές δεν θα αγόραζα από έξω. Και ότι σου είπε ο λογιστής ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.