Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση


Recommended Posts

Καλησπέρα

Διάβασα ένα ρεπορτάζ στην εφημερίδα "ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ" 21/02/10 για την κατάργηση της δόμησης σε οικοπεδα απο κατάτμηση με αναδρομική ισχή απο το 1985 με απόφαση του συμβουλείου επικρατίας ακόμα και σε οικόπεδα που έχουν κάνει παραχωριση τμήματος οικοπεδου για κοινοχρηστο χώρο .

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι :

Σε ένα οικόπεδο το οποιο δεν εχει τίτλο ιδιοκτησίας ,δηλαδή πρόκειτε να γίνει συμβόλαιο με χρησηκτισία ή καπια κληρονομιά επίσης είναι προυφιστάμενο του 1985 με υπευθ.δήλωση δημάρχου αλλά για να είναι οικοδομίσιμο έχει κανει παραχωριση τμήματος στον Δήμο το 200+

α) Η παραχώρηση τμήματος στον δήμο κανει το οικοπεδο τμήμα κατάτμησης ;

β) Το παραπάνω οικόπεδο επίρεάζεται απο τη συγκεκριμένη απόφαση του ΣΕ ;

 

Να συμπληρώσω οτί το οικόπεδο είχε πρόσωπο σε δημοτικο δρόμο 2 μέτρων ο οποίος εγινε θεωριτικά 4 μ μέτα απο την παραχώριση

 

Το οικόπεδο είναι εντός οικισμού

 

Παρακαλώ μεταβείτε στο Πίνακας Ελέγχου -->Προσωπικό Προφίλ-- >Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων και στο πεδίο επάγγελμα συμπληρώστε την ειδικότητά σας. avgoust

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αναζήτηση στο φορουμ θα ζεις για την απόφαση 551/2008 του ΣΤΕ για υποχρέωση προσώπου σε αναγνωρισμένη οδό εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα (τον υπάλληλο σε πολεοδομικό γραφείο της περιοχής μου)για περίπτωση όπου σε οικόπεδο που είχα κάνει παραχώρηση μικρής λωρίδας μήκους 4 μ. για να αποκτήσει πρόσωπο σε όλο το μήκος μιας πλευράς και να διαπλατυνθεί ο δρόμος και πήρα άδεια για ισόγειο και μου είπε ότι μπορώ να κάνω προσθήκη ορόφου .Δεν είναι ακριβώς όμοια η περίπτωση αλλά ελπίζω να βοηθάει (αν βέβαια είναι ορθή η άποψη του του υπαλλήλου της πολεοδ. γιατί είναι πρόσφατη η εγκύκλ.)

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στο ερώτημα βρίσκεται στην εγκύκλιο 1/2010 του ΥΠΕΚΑ, με την οποία το Υπουργείο, με αρκετή καθυστέρηση από την έκδοση της απόφασης 1828/2008 του ΣτΕ, έδωσε οδηγίες στις πολεοδομίες να μην εκδίδουν άδειες στα οικόπεδα των οικισμών <2000 τα οποία δεν έχουν πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο και οι ιδιοκτήτες τους θέλουν να παραχωρήσουν τμήμα του οικοπέδου.

 

Με αναζήτηση θα βρεις τη συζήτηση που αφορά στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.