Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά βιβλίου από το Amazon.com


civileng

Recommended Posts

Προσπαθώ να αγοράσω ένα βιβλίο (το Structural Analysis του Hibbeler..) αλλά όταν φθάνω στη μέθοδο πληρωμής έχω επιλογή: με πιστωτική ή "Check or Money Order" όπως χαρακτηριστικά αναφέρει το amazon. Κάρτα δεν διαθέτω οπότε πηγαίνω μέσω της δεύτερης μεθόδου.. Όποιος γνωρίζει και έχει ασχοληθεί τι προτείνει;;; Άσε που δεν γνωρίζω τι γίνεται με την επιταγή, μέσω ποιας τραπέζης κλπ.. το amazon αναφέρει:

 

A special note to our customers outside the United States:

 

We will only accept checks and money orders that are:

 

* Denominated in U.S. dollars

* Drawn on a U.S. bank

* Preprinted with a nine-digit bank routing number

 

Μήπως θα ήταν καλύτερο να ζητήσω από κάποιο γνωστό να με εξυπηρετήσει με την πιστωτική του;;;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στις τράπεζες για τις giftcards,. Κάπως έτσι λέγονται. Είναι σαν πιστωτικές, μόνο που βάζεις εσύ όσα λεφτά θες στον λογαριασμό σου πχ 50Ε. Δεν εχει δηλ πιστωτικό όριο για να σε κλέψει ο άλλος... Ρώτα στην Αττικής.

Αυτή την κάρτα την χρησιμοποιείς σαν πιστωτικη διότι έχει αριθμό κτλ,κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον acnt.

AtticA Gift Card Visa για ποσά από 30€ έως 3.000€.

 

Πάντως ούτε με την πιστωτική κάρτα διατρέχεις κίνδυνο. Ακόμα και αν σε κλέψουν παίρνεις πίσω όλα τα χρήματά σου αν είναι πάνω από ένα ποσό, 50€ αν θυμάμαι καλά, σε σχετικά σύντομο διάστημα.

 

Αν αγοράζεις από κατάστημα εκτός Ε.Ε. νομίζω ότι για ποσά πάνω από 100$ μπαίνεις σε διαδικασίες, τελωνείο κλπ. Καλύτερα ψάξε στο http://www.amazon.co.uk.

 

Από αγορές που έχω κάνει σε τρεις μέρες το είχα στο γραφείο μου! Πιο γρήγορα από το ψώνιζα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

@Civileng το βιβλίο αυτό του που αναφέρεις είναι αξιόλογο?Θα μου συνιστούσες την αγορά του?

Ενδιαφέρομαι και γω αλλα εχω μπερδευτεί..

Link to comment
Share on other sites

Από τα καλύτερα βιβλία που κυκλοφορούν για ανάλυση γραμμικών φορέων με τις διάφορες μεθόδους (μοναδιαίου φορτίου, θεώρημα αμοιβαιότητας Betti-Maxwell, αρχή δυνατών έργων..) αλλά και ανάλυση με μητρώα και με πολλά παραδείγματα!!! Δες εδώ τα περιεχόμενα της 6ης έκδοσης του βιβλίου.. 5 Μαϊου κυκλοφορεί στην Αμερική η 7η έκδοση την οποία και θέλω να αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

civileng

 

Θα μπορούσες να σκεφτείς να πάρεις μια χρεωστική κάρτα (debit card). Την χρησιμοποιείς σαν πιστωτική κάρτα με μόνη διαφορά ότι έχεις τόση πίστωση όσο είναι και το ποσό του λογαριασμού σου. Δηλαδή ανοίγεις ένα ξεχωριστό λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η κάρτα σου και κάθε φορά που θέλεις να κάνεις μια αγορά, καταθέτεις το αντίστοιχο ποσό. Με αυτόν τον τρόπο ότι και να γίνει το μέγιστο ποσό που μπορείς να χάσεις είναι το ποσό που έχεις στο λογαριασμό σου + δεν μπλέκεις με πιστωτικές (τόκους κλπ), έχοντας όμως τις ευκολίες τους για αγορές μέσω ιντερνετ.

 

Ρώτα στην τράπεζα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες τράπεζες δίνουν χρεωστικές που δεν χρειάζεται να ανοίξεις κάποιο λογαριασμό.Έχεις μόνο την κάρτα σου και αυτό είναι.Και όταν θες να βάλεις λεφτά πας με την κάρτα σου σε ένα ταμείο και τελείωσες.Εγώ μία τέτοια έχω της Eurobank για αγορές από internet.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να σκεφτείς να πάρεις μια χρεωστική κάρτα (debit card)

...μόνο που εάν στην "χακέψουν" θα έχουν πρόσβαση στα λεφτά σου. Πιστεύω πως η καλύτερη και ασφαλέστερη λύση είναι σάν την AtticA Gift Card Visa (χωρίς να κάνω διαφήμιση-απλά αυτή ξέρω...).

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάζεις στην debit card μόνο το ποσό που θες για αγορές

Εξάλλου και στην gift card αν στην "χακέψουν" μπορούν να σου πάρουν όσα έχει μέσα

Άσε που θέλει και προμήθεια κάθε φορά που πας να την "γεμίσεις" ενώ η χρεωστική όχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.