Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκόλληση Οπλισμού


 

Recommended Posts

Θέλω να συγκολλήσω τα κάτω σίδερα μιας πλάκας διατομής Φ12. Έχω αφήσει αναμονές από το δοκάρι 80cm. Η συγκόλληση με παράθεση σύμφωνα με τον ΚΤΧ για Φ12 θέλει περίπου παράθεση μεταξύ των ράβδων 15cm. Εσεις τι λέτε;

post-2322-13188719887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H πλάκα είναι τετραέριστη. Ναι όπως δείχνει το σχήμα. Υπάρχουν οι αναμονές και θέλω να τις συγκολλήσω με τα νέα σίδερα της πλάκας

Link to comment
Share on other sites

O ΚΤΧ για συνδεση κατα παράθεση λέει στην &8.4.3 διακενο απο το ακρο 10μμ - κόλληση 4*12=48μμ - κενό 24μμ - κόλληση 4*12=48μμ και κενό 10μμ , άρα σύνολο 140μμ όπως είπες. Αν το κάνεις είσαι οκ. Αυτο που θα έκανα εγώ (αν και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα) είναι να έβαζα άλλη μια κόλληση και να είχα ακόμα ένα κενό 24μμ - κόλληση 4*12=48μμ , και σύνολο 212μμ ή και παραπάνω εφόσον υπάρχει η αναμονή.

 

Πρέπει να είσαι πάντως όμομα και πράγμα ε? Ο ay8airetos με το αυθαίρετο ε? :D -- πλακα κάνω - ολοι κάνουμε τέτοια ψιλά

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η όλη κατάσταση με φοβίζει. Ο ΚΤΧ λέει αυτά τα πράγματα αλλά το Φ12 αγκυρώνεται έτσι όπως το έχεις; Μήπως όχι; Επίσης, τί θα κάνεις με την σκυροδέτηση της πλάκας στην πλευρά της δοκού πάνω απο τις αναμονές; Μήπως θα έπρεπε να έχεις και κατακόρυφες αναμονές και εκεί, πάνω απο τη δοκό, να σκυροδετήσεις και να αγκυρώσεις την πλάκα σου με πάχος πλάκας 10-12εκ η οποία να αυξάνεται στα 15-16 (ενδεικτικά πάντα μιλώ) εκεί που έχεις τώρα αναμονές, δημιουργώντας ένα αρμό;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το Φ12 είναι άνω οπλισμός , η άσπρη γραμμη για την Π1 είναι πρόχειρα σχεδιασμένη και ότι έχεις και κάτω αναμονές, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα σίδερα που δείχνω είναι τα κάτω. Acnt έχω αφήσει κατακόρυφες αναμονές, (δεν έδειξα όλη τη λεπτομέρεια) απλά το ερώτημά μου ήταν για την συγκόλληση. Έχω αφήσει <<τρελή> ή να κάνω αυτό που λεει ο Άρης;

Link to comment
Share on other sites

αυθαίρετε το Φ12 αγκυρώνει μόνο στο δοκάρι? Δεν έχει συνέχεια σε πάράπλευρη πλάκα? Άν όχι δεν θα έπρεπε να είναι μεγάλη η πλάκα. Αν το πρόβλημα είναι ο αρμός τότε θα πρέπει (γενικώς θα πρέπει) να κάνεις εκτράχυνση της παρειάς της δοκου και αν δεν νιώθεις ακόμα σίγουρος βάλε βλήτρα με ρητίνες για να αναλαμβάνουν extra διάτμηση. Αν και κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητες, εγω το έχω εφαρμόσει σε δική μου κατασκεύη (πριν 4 χρόνια) και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Άρη εκτράχυνση της παρειάς της δοκου θα γίνει δεν υπάρχει περίπτωση, οι άνω αναμονές που λέω είναι ουσιαστικά φουρκέτες που μπαίνουν ανα αποστάσεις ίσες με των συνδετήρων της δοκού. Η πλάκα είναι περίπου 9x6, η τομή που δείχνω είναι παράλληλη των 9 μέτρων όπου δεν υπάρχει συνέχεια. Στην άλλη διάσταση όπου τοποθετείται και ο κύριος οπλισμός οι δοκοί έχουν πλάτος 35cm , οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα αγκύρωσης εάν αυτό εννοείς. Το ερώτημά μου έγκειται στο εάν υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά την συγκόλληση. Δηλαδή τι είναι προτιμότερο να υπάρχει η αναμονή των 80cm και να γίνει συγκόλληση στα 15cm ή θα μπορούσε προφανώς να υπήρχε αναμονή 30cm;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.