Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημέρα του "π"


gvarth

Recommended Posts

Τι μαθαίνει κανείς ;)

 

piday10-hp.gif

 

Την τιμητική της σήμερα έχει η σταθερά "π" σήμερα σύμφωνα με την google

 

Ο λόγος της περιμέτρου του κύκλου (του κάθε κύκλου, σε σχέση με την διάμετρό του. Σταθερός για κάθε κύκλο και ίσος με : 3.14159265358979323846264338327950288...

 

 

Περισσότερα χρήσιμα , γνωστά αλλά και άγνωστα , μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δύο τρία πράγματα που μου έκαναν (και συνεχίζουν να μου κάνουν) εντύπωση για το π.

 

1. Δεν υπάρχει κύκλος που να έχει για περίμετρο και διάμετρο ακέραιους αριθμούς, όσο μεγάλος και αν είναι και ό,τι μονάδα μέτρησης και αν χρησιμοποιηθεί.

2. Το ότι το π είναι υπερβατικός αριθμός. Tην υπερβατικότητα την θεωρούσα ως μία ανώτερη κλάση. Μέχρι που διάβασα το άρθρο της wikipedia ότι οι υπερβατικοί αριθμοί είναι σχεδόν όλοι οι πραγματικοί αριθμοί. Και έπεσαν στην υπόληψή μου :smile:

3. Το ότι το π μπορεί να προκύψει και ως λόγος του μήκους ενός ποταμού (μετρούμενο με τα ζιγκ-ζαγκ του), προς την απόσταση αρχής και τέλους. Και όσο πιο επίπεδος είναι ο κάμπος όπου μετριέται το ποτάμι, τόσο κοντύτερα στο 3.14159 είναι ο λόγος αυτός.

 

Παραδείγματα με κείμενα σε διάφορες γλώσσες που το πλήθος των γραμμάτων σε κάθε λέξη αντιστοιχεί με την σειρά του σε κάθε ψηφίο του π, μπορείτε να διαβάσετε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα !

 

Ειδικά η παραπομπή στην τελευταία παράγραφο. Με έστειλε αδιάβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Μία άλλη σύμπτωση είναι τα επίθετα των διοικούντων μας σήμερα, αρχίζουν από Π.

Παπούλιας, Παπανδρέου, Πάγκαλος, Παπακωνσταντίνου, και κολλάνε και οι Παμπούκης και Πεταλωτής.

Βέβαια η τρέχουσα συγκυρία μου φέρνει στο μυαλό και άλλες λέξεις από π..., αλλά πρέπει να σταματήσω να σκέφτομαι πονηρά :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.