Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με ελάχιστο ύψος κατοικίας


Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω την γνώμη σας.

Πελάτης έβγαλε άδεια για αποθήκη, είναι ένα ορθογώνιο κτίσμα 4 μέτρα πλάτος 22 μήκος με μονόριχτη στέγη από κεραμίδια. Ο αρχικός μηχανικός είχε δώσει ύψος 1,85μ στην μια πλευρά και 2,40 στην άλλη. Στην πράξη έγινε η μια πλευρά 2,30 και η άλλη 2,70 μέτρα ελεύθερο ύψος. Ήρθε σε μένα λοιπόν για να κάνω αλλαγή χρήσεις σε κατοικία. Το ελάχιστο ύψος για κατοικία είναι 2,40 . Πως μπορώ να βγάλω την άδεια? Ο πελάτης φοβάται καταγγελία από έναν γείτονα. Μου πρότεινε ένας παλιός μηχανικός λοιπόν να κάνω μια τεχνική έκθεση και να γράψω ότι το ύψος είναι 2,40. Έχετε καμία άλλη ιδέα πως θα μπορούσα να το λύσω χωρίς να παρανομήσω και εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Tα υψη μετρανε απο την οριστικη ( διαμορφωμενη σταθμη εδαφους).

Μια ζαρτινιερα για παραδειγμα κατα μηκος μιας οψης οριζει το μηδεν σου και στην ουσια ''ανεβαζει'' ολο το κτιριο σου.

Πειραματισου μ αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα μπορούσες να δείξεις ντουλάπες από τη χαμηλή μεριά της στέγης οι οποίες να εκτείνονται σε πλάτος μέχρι το ύψος των 2,40 καθ.,με την προϋπόθεση

ότι σου εξασφαλίζουν ένα ικανό πλάτος στον υπόλοιπο χώρο.

(που στη δική σου περίπτωση με τα 4,00 μ. πλάτος δεν υπάρχει πρόβλημα)

Για αποθηκευτικούς χώρους δεν έχεις πρόβλημα ελάχιστου ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο ήταν αποθήκη με την αλλαγή χρήσης χρειάζομαι αναγκαστικά διάδρομο για να έχουν πρόσβαση τα δωμάτια όποτε δεν μπορώ να βάλω ντουλάπα.

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο φεροντα στοιχεια της στεγης ( π.χ δοκαρια) το ελαχιστο υψος μειωνεται στα 2.00μ

Μηπως βοηθαει καθολου αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.