Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός σε τράπεζα


nikos3301

Recommended Posts

Γεια σας, ειμαι εδω κ 7 χρονια εργαζομενος σε γαλλικη τραπεζα στην αθηνα,ενω ειμαι μηχανικος ΕΜΠ, με αριθμο μητρωου στο ΤΕΕ, απασχολουμε στο λογιστικο κλαδο της τραπεζας κ οχι στο τεχνικο. Πληρωνω ΤΣΜΕΔΕ στις κρατησεις μου καθως κ 4% υπερ του ΙΚΑ...θελω να γνωριζω αν δικαιουμε τα επιπεδα μισθων που αναφερονται στο pdf στο site του ΤΣΜΕΔΕ "Μισθωτοι μηχανικοι στον ιδιωτικο τομεα" οπου λεει οτι ισχυει για 9-12 ετη ελαχιστος βασικος στα 1650+επιδοματα. ο βασικος μου μισθος ειναι 950+επιδοματα αφου ακολουθει τη ΣΣΕ της ΟΤΟΕ...τελικα τι ισχυει, αν μετακινηθω στον τεχνικο κλαδο της τραπεζας θα ισχυει αλλο καθεστως? δεν θελω να απευθυνθω για ευνοητους λογους στο τμημα προσωπικου της τραπεζας. επισης θελω να ξερω αν μπορω παραλληλα να κανω εναρξη ελ. επαγγελματια κ να υπογραφω μελετες που εχω δικαιωμα με βαση τα οσα οριζει το ΤΕΕ.. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι στο λογιστήριο είναι εύκολο! Κάνε μία διακριτική ερώτηση στον αρχιλογιστή (ή υπολόγισε μόνος σου), πόσα θα έπαιρνες αν ήσουν με την σύμβαση Μισθωτών μηχ. ιδιωτικού τομέα. Εάν το ποσό αυτό είναι μεγαλύτερο (τόσο που να αξίζει τον κόπο) από όσα παίρνεις, σε ετήσια βάση, τότε δικαιούσαι να ζητήσεις τα παραπάνω. Δεν έχει σημασία εάν ασχολείσαι στο λογιστήριο, ή στο μηχανογραφικό κέντρο, ή στο τεχνικό τμήμα ή όπου αλλού. Σημασία έχει ότι πληρώνεις εσύ και ο εργοδότης σου ΤΣΜΕΔΕ. Αρα σε έχουν ως μηχανικό. Αλήθεια στην σύμβαση σου τι γράφει για την ειδικότητά σου και το αντικείμενο εργασίας;

 

Για το δεύτερο ερώτημά σου, φυσικά ναι. Μία προσοχή, να μην υπάρχει σύγκρουση συμφερόντων μεταξύ των μελλοντικών πιθανών πελατών σου με τον νυν εργοδότη σου. Δηλ. δεν θα πρέπει να παίρνεις πελάτες π.χ. της τράπεζας και να κάνεις δουλειές τους που έχουν σχέση με την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου, ειμαι στο λογιστικο κλαδο κ συγκεκριμενα σε παραγωγα επιτοκιακων προιοντων, η συμβαση μου ειναι "μονιμο προσωπικο τραπεζας" μια κ ημουν πριν την εξαγορα απο τους γαλλους...το θεμα ειναι οτι πληρωνομαστε πολυ λιγοτερο απ οτι αξιζουμε αλλα τωρα κατι σου ειπα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο (δυστυχώς) το τι αξίζει κανείς. Αλλά το σε ποιά σύμβαση ανήκει. Το ότι στην σύμβασή σου δεν αναγράφεται ρητώς ότι η ειδικότητά σου είναι π.χ. ελαιοχρωματιστή, είναι καλό. Οχι ότι αν έγραφε ότι είσαι π.χ ελαιοχρωματιστής, δεν θα μπορούσες να διεκδικήσεις την υπαγωγή σου στην σύμβαση Μισθωτών Μηχανικών ιδιωτικού τομέα.

 

Αλλά όπως είπα, θα πρέπει να διεκδικήσεις. Δϋσκολη η συγκυρία, και θα σου πρότεινα να προχωρήσεις με μικρά και σίγουρα βήματα. Κάνε μία ερώτηση σε μερικά σωματεία μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε πόσο είναι και η αποζημίωση απόλυσης για να εισαι σίγουρος.

 

Γιατί αν σε εχουν προσλάβει για δουλειά μη μηχανικού και σου δινουν τα μισά, σιγα μην κάτσουν να δωσουν τα διπλάσια. Εισαι onerqualified.

 

Από την άλλη πλευρά, αν εχεις όντως εργασίες αρμοδιότητες μηχανικού, αλλάζει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε πόσο είναι και η αποζημίωση απόλυσης για να εισαι σίγουρος.

 

Γιατί αν σε εχουν προσλάβει για δουλειά μη μηχανικού και σου δινουν τα μισά, σιγα μην κάτσουν να δωσουν τα διπλάσια. Εισαι onerqualified.

 

Από την άλλη πλευρά, αν εχεις όντως εργασίες αρμοδιότητες μηχανικού, αλλάζει το θέμα

 

το θεμα ειναι οτι εχω συμβαση μονιμου προσωπικου τραπεζας μια κ ειμαι στην τραπεζα πολυ πριν γινει η εξαγορα, οποτε δεν παιζει τετοιος λογος, δεν ξερω μαλλον θα πρεπει να ρωτησω καποιον απο μεσα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι καλό, εχεις μια ασφάλεια.

 

Από την άλλη πλευρά, δεν γνωρίζω αν δικαιουμαστε την συλλογική αν απασχολούμαστε σε θέση ασχετη με το πτυχίο μας.

 

Δλδ αν πιάσω δουλεια σαν πχ σερβιτορος. μπορώ μετά να πάω να απαιτησω την συλλογική? (ρητορικό ερωτημα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.