Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση σταβλικών εγκαταστάσεων


panmyr

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθειάς σας σε μια υπόθεση που αντιμετωπίζω.

 

Πελάτης, του έχει παραχωρηθεί έκταση από την περιφέρεια με σκοπό την ανέγερση σταβλικών εγκαταστάσεων. Η απόφαση παραχώρησης έχει ημερομηνία 10-4-2003.

Το παραχωρητήριο αναφέρει ότι οι εγκαταστάσεις πρέπει να γίνουν μέσα σε 3 χρόνια από την μεταγραφή της απόφασης.

 

Ο πελάτης έκανε, χωρίς άδεια σταβλική εγκατάσταση 180τ.μ. από λαμαρίνες και σιδηροσωλήνες.

 

Το θέμα είναι ότι από την Περιφέρεια ζητούν από τον πελάτη μου, την οικοδομική άδεια και την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας, αλλίως γίνεται ανάκληση της απόφασης

 

Σκέφτηκα τα παρακάτω :

 

1)Εξαίρεση από κατεδάφιση πτηνοκτηνοτροφικών μονάδων (απορρίπτεται καθώς ισχύει για μονάδες που έχουν γίνει πριν το 20-3-2010)

 

2)Έκδοση οικοδομικής άδειας κτιρίου [δεν μπορεί να εκδοθεί ως σταβλική εγκατάσταση, καθώς δεν έχει ισχύ το παραχωρητήριο(εγκαταστάσεις μέσα σε3 χρόνια από την μεταγραφή της απόφασης παραχώρησης)]

 

3)Σταβλικές εγκαταστάσεις θερμοκηπιακού τύπου, οι οποίες δεν απαιτούν άδεια, αλλά δεν ξέρω αν στην Περιφέρεια θα το δεχθούν.

 

4)Νομιμοποίηση αυθαίρετης κατασκευής σύμφωνα με το Άρθρο 22 του ΓΟΚ (κατασκευή εγκαταστάσεων μέσα στο 2003), πληρωμή προστίμων κτ.λ. Πέρα από την νομιμότητα της εγκατάστασης κατά ΓΟΚ, τις αποστάσεις από τα όρια, κτλ με προβληματίζει και η στατική αποτύπωση του δομήματος, καθώς ο φορέας είναι λαμαρίνες και σιδηροσωλήνες. Το πρόστιμο ανέγερσης- διατήρησης μόνο στην εφορία είναι περίπου 5000, απ’ότι μου είπαν στην πολεοδομία, αλλά υπάρχει και πρόστιμο από το ΙΚΑ σωστά, καθώς δεν έχει περάσει δεκαετία. Γνωρίζει κανείς που κυμαίνεται αυτό ;

 

Κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.