Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θερμομόνωσης


xenia

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω μια μελέτη μόνη μου-χωρίς κάποιο απο τα προγράμματα που κυκλοφορούν, και εχω μερικες βασικές απορίες.

Καταρχήν χρειάζεται να παραδώσω σχεδια όψεων σε 1-50 ? ή αρκουν τα σκαριφηματα απλώς που γίνονται στο τευχος θερμομόνωσης?

Επίσης οι στρώσεις των υλικών πρεπει να ειναι ακριβως ιδιες με το σχεδιο των Λεπτομερειων που έχω κανει στα Αρχιτεκτονικα? Δηλαδή γίνεται κάποια συγκριση ή απλώς αρκει να διατηρείται το ίδιο συνολικό πάχος?

Γενικά δικαιούμαι να μονώσω το υπόγειο?

Σε περίπτωση που μονώνω το δάπεδο υπόγειου χρειάζεται μόνωση στο δάπεδο ισογείου ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

για εκδοση οικοδομικης αδειας η κλιμακα 1:50 είναι υποχρεωτικη (εκτως και ειναι τοπογραφικο-μεγαλο σχεδιο που βαζεις 1:100 ή πιο αραια 1:200).

η μελέτη θερμομόνωσης απαιτεί να δειχτούν οι προσανατολισμοί του υπο μελέτη κτιρίου, τωρα αν αυτο μπορει να φανει καθαρο στο απλο φύλλο, ή θέλει ξεχωριστό σχέδιο είναι υποκειμενικό. (απλά σκέψου το και απο την πλευρα του ελεγκτή για να μην μπλοκαρεις).

γενικα δεν πρεπει να υπαρχουν αναντιστοιχιες στα διάφορα τεύχη των μελετών, στην πράξη βέβαια πάντα θα υπάρχει και κάτι που θα εχει ξεφυγει.

Στην θερμομονωση δεν ειναι μονο το παχος, τα διάφορα δομικα στοιχεια (και το κενο αερα) που έχουν διαφορετικους συντελεστες. το κάθε ένα είναι και διαφορετικό και έχει άλλη βαρυτητα! Μην ξεχνας δάπεδα και οροφές !!! (συχνό λάθος).

Γενικα θερμομονωση κανεις στο κέλυφος του κτιριου που μελετας, αν εχεις θεωρησεις οτι το υπογειο ειναι το κατω μερος του κελυφους τοτε το ισογειο δεν το παιρνεις υποψην. Σε περιπτωση που το υπογειο δεν ειναι χωρος που υπαρχουν χρησεις και ειναι μονο αποθηκες/μηχανολογικος εξοπλισμος, εγω δεν θα το επερνα και θα ξεκινουσα απο το ισογειο και πανω.

 

ελπιζω να βοηθησα...παντως προγραμματα για θερμονωση υπαρχουν πολλα και οχι μονο της 4Μ, οποτε μπορεις να κανεις την δουλεια σου πολυ γρηγορα...(για να μην βασανιζεσαι με το χερι).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Καταρχήν χρειάζεται να παραδώσω σχεδια όψεων σε 1-50 ?

Ναι, 2 αντίτυπα και με μαρακαδόρο ή στο autocad φτιάχνεις με κοκκινο χρώμα το περίγραμμα του θερμομονωμένου χώρου.

 

Επίσης οι στρώσεις των υλικών πρεπει να ειναι ακριβως ιδιες με το σχεδιο των Λεπτομερειων που έχω κανει στα Αρχιτεκτονικα? Δηλαδή γίνεται κάποια συγκριση ή απλώς αρκει να διατηρείται το ίδιο συνολικό πάχος?

 

Δεν νομίζω αλλά θα μας πει κάποιος πολιτικός μηχανικός που ξέρει καλύτερα :)

 

Γενικά δικαιούμαι να μονώσω το υπόγειο?

Σε περίπτωση που μονώνω το δάπεδο υπόγειου χρειάζεται μόνωση στο δάπεδο ισογείου ή οχι?

 

Μονώνεις ότι θερμαίνεις. Δεν εχω δει ποτέ μόνωση υπογείου σε κατοικία

Link to comment
Share on other sites

Μονώνεις όπου έχεις θερμαινόμενο χώρο να συνορεύει με μη θερμαινόμενο χώρο.Πρέπει επίσης να σχηματίζεται ένας κλειστός όγκος που θερμομονώνεται

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδια για τις πληροφορίες σας..

Αποφασισα να μονώσω κ το υπόγειο τελικα.

 

bill :

Σου έχουν ζητήσει δηλαδή εκτός από τα σκαριφήματα κ κανονικά σχέδια (1-50) ?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια πας κανονικά σχεδια πάνω στα οποία χαράζεις το μονωμένο όγκο που επιλέγεις (ενιαίο περίγραμμα μονωμένου όγκου προς μη θερμαινόμενο χώρο)

 

Αν μονώσεις στη μελέτη το υπόγειο καλό είναι να μπορείς να απαντήσεις και το γιατί το επέλεξες αυτό στον έλεγχο. Αν σε ρωτήσουν ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατεβασα, πολυ καλο προγραμμα-οργανωμενο ! Συγχαρητηρια Χαρη.

Μια ερώτηση πανω σ'αυτο: Τα έντυπα με τον αναλυτικό υπολογισμό επιφανειών των όψεων μαζι με τα σκαριφηματα δεν είναι απαραίτητα ? Ή τα κάνω χωριστά?

Επειδή κ στο πανεπιστήμιο που καναμε μελετη θερμ. τα βάλαμε..

Link to comment
Share on other sites

Οι υπολογισμοί είναι. Τα σκαριφήματα όχι.

Αυτή βέβαια είναι η προσωπική μου γνώμη. Το τι ζητάνε σε κάθε πολεοδομία είναι άλλο θέμα.

Στις νομοθεσία που έχει τις προδιαγραφές των μελετών θερμομόνωσης δε θυμάμαι να αναγράφεται κάτι για σκαριφήματα. Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το "άθλημα".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.