Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΚΑ για αποπεράτωση εργασιών σε οικοδομή


Recommended Posts

Παιδιά καλησπερά,

 

Σας παρακαλώ αν μπορείτε βοηθήστε με να λύσω μια απορία που εχω.

 

Έχω μια οικοδομή η οποία έχει μείνει στην μέση της κατασκευής της. Δλδ έχει τελειωθέι το υπόγειο και το ισόγειο και εχει περαστεί το ρεύμα στο ισόγειο, τα υδραυλικά, ο σοβάς και το βάψιμο αλλα οχι τα πλακάκια.

 

Ο πρώτος και δέυτερος όροφος ειναι ακόμα τούβλα και μπετό δλδ δεν έχει σοβαντιστεί ούτε έχει ρεύμα ούτε υδρυλικά.

 

Τώρα σιγά σιγά θέλω να αρχίσω να τελειώνω την οικοδομή αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν πληρωθεί ολα τα ένσημα που χρειάζονται διότι ηταν ο παππούς μου που τα τακτοποιούσε αυτα.

 

Πώς μπορώ να μάθω τι εχει γίνει? Και τι πρέπει να κάνω για να αρχίσουν παλι οι εργασίες νομιμα?

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,

 

Γιάννης Π.

Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινα όλα αυτά; Ποιός είναι δηλωμένος ως εργοδότης (εργοδότης είναι ο ιδιοκτήτης βάσει των συμβολαίων); Παραμένει ο ίδιος, ή έχει αλλάξει εν τω μεταξύ (πχ πώληση, γονική παροχή κλπ); Δηλώθηκε κάποτε διακοπή εργασιών;

 

Θα σου έλεγα να πας στο ΙΚΑ να ρωτήσεις ...και μάλλον τελικά εκεί θα καταλήξεις, αυτοί έχουν καρτέλα και φάκελο με όλα τα στοιχεία. Αν όμως δώσεις μερικά στοιχεία παραπάνω ίσως μπορέσω να σου πω κάτι παραπάνω για την διαδικασία που σε περιμένει.

 

Υ.Γ: Εννοείται πως θα κάνεις κάθε προσπάθεια να βρεις τι χαρτιά κρατούσε ο παππούς σου!

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη ευχαριστώ για την απαντησή σου.

 

Η άδεια της οικοδομής ειναι του 1992. Η οικοδομή σταμάτισε το 1996 και έμεινε στην κατάσταση που περιγράφω παραπάνω. Εργοδότης ηταν ο παππούς μου.

 

Το κτίριο είναι μοιρασμένο μεταξύ μελών της οικογένειας μου, θεία, θειο, μητέρα, αδερφής μου και εμένα.

 

Ο παππούς μου πέθανε το 2000 οπότε πιστεύω πως θα είχε γίνει διακοπή εργασιών.

 

Είναι πιθανό να μην εχουν πληρωθεί ολα τα ένσυμα ή πληρώνονται ολα μαζί?

 

Υπάρχει περίπτωση να εχω κάποιο πρόστιμο να πληρώσω αν δεν είχε γίνει διακοπή?

 

Ευχαριστώ,

 

Γιάννης Π

Link to comment
Share on other sites

Τα ένσημα πληρώνονται ανά μήνα για τα δεδουλευμένα ημερομήσθια. Αν πληρώθηκε κάτι άλλο, κακώς, αλλά θα το μάθεις.

Ναι το πιθανότερο (καθαρά στατιστικά) είναι ότι κάποια παράληψη θα υπάρχει (μη διακοπή ή κάτι άλλο) που θα οδηγήσει σε πρόστιμο.

Αν έχουν αλλάξει οι ιδιοκτήτες από την απογραφή του έργου πρέπει να δηλωθούν. Αν δεν έγινε, υπάρχει πρόστιμο ...οπότε κατ' αρχάς τουλάχιστον, μην το αναφέρεις.

Όπως το βλέπω, μάλλον πρέπει να πας στο ΙΚΑ περιγράφοντας την κατάσταση (και κάνοντας τον χαζό) για να λάβεις ενημέρωση... Η διαδικασία δήλωσης των ενσήμων, είναι απλή στην βάση της, κρύβει όμως πολλές παγίδες. Θα χρειαστείς σημαντική καθοδήγηση για να μπορέσεις να κάνεις αυτή την δουλειά...

Δυστυχώς στα διάφορα καταστήματα το επίπεδο εξυπηρέτησης διαφέρει δραματικά. Αν θες πες που υπάγεσαι, μήπως γνωρίζει κανείς το κατάστημα και σε προετοιμάσει ...ψυχολογικά.

Αν έχεις κάποιον φίλο μηχανικό ή λογιστή, συμβουλέψου τον!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.