Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

σε άδεια 2πλοκατοικίας με υπόγειο ισόγειο όροφο, στέγη και 2 πισίνες,που έβγαλα το 2008

ο πίνακας 1 στο σύνολό του έχει 560 ένσημα στο σύνολο τα οποία επιμέρους είναι :

οικοδομικός σκελετός : 168

τοιχοποιία : 84

επιχρίσματα : 123

δάπεδα : 90

χρωματισμοί : 62

λοιπές εργασίες : 33

 

κατά την επίσκεψη του ιδιοκτήτη στο υποκατάστημα ΙΚΑ πριν από λίγες μέρες (έχοντας κολλήσει όλα τα του Πίνακα 1 ένσημα) του δόθηκε στα χέρια του ενημερωτικό σημείωμα το οποίο αναφέρει:

 

σας γνωστοποιούμε ότι σύμφωνα με τον πίνακα 1 που μας υποβάλλατε και τους οριζόμενους από το άρθρο 38 του Κ.Α. ΙΚΑ συντελεστές οι ημέρες εργασίας με βάση τις οποίες θα υπολογιστούν οι ελάχιστες καταβλητέες εισφορές για το έργο.....ιδιοκτησίας......είναι 632!!!

 

επιμέρους είναι :

οικοδομικός σκελετός : 189

τοιχοποιία : 95

επιχρίσματα : 139

δάπεδα : 101

χρωματισμοί : 70

λοιπές εργασίες : 38

 

είναι η 1η μου φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο

δεδομένου ότι τα τετραγωνικά μέτρα είναι σωστά με βάση τα οποία προκύπτουν και τα ένσημα του ΙΚΑ στον πίνακα 1 , με ποια δικαιολογία το ΙΚΑ προσαύξησε τα ένσημα από 560 σε 632?? ( δεδομένου ότι ούτε καν αυτοψία δεν έχει γίνει για την επιβεβαίωση των ενσήμων)

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

dimkourt

 

μου το εξηγείς λίγο σε παρακαλώ.

στον πίνακα 1 αναγράφονται κατηγορία (7) πισίνες συντριβάνια μ2 Χ 0,89 συντελεστής και έχουν υπολογιστεί.

 

δεν κατάλαβα τι μου εξηγείς.

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.