Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέμβαση σε τοιχοποιία, είναι φέρουσα ή όχι;


 

Recommended Posts

σε συνεχεια προηγουμενου θεματος για παρεμβαση τοιχοποιιας...εχει προκυψει ενα νεο προβλημα.

Το σπιτι ειναι δεκαετιας του '20-'30 και στηριζεται περιμετρικα και με καποια ενδιαμεσα τοιχωματα με φερουσα τοιχοποιια,ομως υπαρχει ενας τοιχος , δρομικος κατασκευασμενος απο τουβλα κοινα ο οποιος ενω φαινεται οτι δεν παιζει ρολο στην ευσταθεια της πλακας τον φοβαμαι αρκετα διοτι αν πεσει ο τοιχος (γεγονος που μας βολευει αρχιτεκτονικα) δημιουργειται ενα μεγαλο ανοιγμα...πιο συγκεκριμενα εχουμε ορθογωνικη πλακα σταθερου πλατους 3,70μ και μηκους 4,70μ αν πεσει ο τοιχος 2,7Χ3,2Χ0.2 μ εχω ανοιγμα 7.4 απο 4.7.

Η ερωτηση ειναι λοιπον αν μπορει ενας δρομικος τοιχος (υψος 3.2, παχος 0,2 και πλατος 2,70 μ) να εχει υπολογιστει να παραλαμβανει ( η οντως να παραλαμβανει) φορτιο.

Σε περιπτωση καθαιρεσης του τοιχου εχω σκεφτει προσωρινη υποστηριξη της πλακας και ενα μεταλλικο πλαισιο.

Σχεδια πλακας και διαφορων λεπτομερειων δεν υπαρχουν. Η πολεοδομια τα εχει χασει και ο μηχανικος δεν βρισκεται πια αναμεσα μας.

Ευχαριστω εκ των προτερων

post-121-131887195189_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ ΤΥΠΙΚΑ Η ΠΛΑΚΑ ΑΠΟ 4-ΕΡΕΙΣΤΗ ΤΕΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΑΜΦΙΕΡΕΙΣΤΗ, ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ Η ΤΟΙΧΟΠΟΙΙΑ ΧΤΙΣΤΗΚΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΚΥΡΟΔΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.... ΟΠΟΤΕ Η ΠΛΑΚΑ ΣΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πρεπει να ανησυχείς Strikethrough: [s:c5b5472e02]text[/s:c5b5472e02]

Ο τοίχος φαίνεται να είναι απλά διαχωριστικός. Συμφωνώ με τον EEFTHIM .

Για κάτι πιο εξεζητημένο πάρε καμμία μέτρηση με κρουσίμετρο schimdt στην πλάκα και έλεγξέ την σε λειτουργικότητα (G+Q)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.