Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτύπωση για φροντιστήριο


Recommended Posts

Χαίρετε,

Μου ζητήθηκε να κάνω μία αποτύπωση ενός χώρου ο οποίος προορίζεται για φροντηστήριο.

Δε βρέθηκε η άδεια στην πολεοδομία και μάλιστα είναι προσθήκη στον 4ο όροφο. Ο κύριος που επικονώνησε μαζί μου θέλει να το νοικιάσει και του ζητήσαν μία κάτοψη για να πάρει άδεια λειτουργίας. Υπάρχει μία κάτοψη από πριν αλλά λέει δεν ανταποκρίνεται ακριβώς στις διαστάσεις.

 

1. Τι πρέπει να προσέξω στο θέμα;

2. Τι αμοιβή υπάρχει για κάτι τέτοιο. Θέλει υπογραφή 2 μηχανικών στο σχέδιο.

3. To σχέδιο αποτύπωσης είναι όπως είναι η κατάσταση τώρα, οπότε αν απλά κάνω αυτή την αποτύπωση τι θα γράψω πάνω στο σχέδιο;

 

Θα κάνω και αποτύπωση στατικών;

Έλεγχό τους;

 

Στις αμοιβές θα βαλω αποτύπωση αρχιτεκτονικών και τα μέτρα και μόνο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Thodoris4,σχετικά με φροντιστήρια κατέβασε από τα downloads αυτά:

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=358

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=368

Έχω να σου πω τα εξής:1)Ζήτα από τον πελάτη σου αναλυτικά τα δικαιολογητικά που απαιτούνται από την δευτεροβάθμια.(Μπορεί να διαφέρουν από περιοχή σε περιοχή)

2)Υπάρχουν κάποιες ελάχιστες προδιαγραφές σε ότι αφορά τους χώρους αλλά και άλλοι περιορισμοί(πχ να μην υπάρχει πρόσβαση στα μπαλκόνια).Αν υπάρχει μικρή διαφορά στην αποτύπωση σε σχέση με τα απαιτούμενα δεν χάλασε ο κόσμος να "πειράξεις " λίγο τις διαστάσεις ώστε να "βγαίνουν".Προσοχή όμως!!Γίνεται αυτοψία από τριμελή επιτροπή,ένας εκ των μελών της οποίας είναι υπάλληλος της οικείας πολεοδομίας.Έχω ακούσει ότι αν έχουν σοβαρές αμφιβολίες βγάζουν ταινία και μετράνε....,οπότε μην το παρακάνεις.

3)Για στατικά νομίζω ζητάνε δήλωση επάρκειας.Δέν έχω ακούσει για 2 υπογραφές μηχανικών.Την αμοιβή δεν χρειάζεται να την βγάλεις από πρόγραμμα.Δεν ξέρω πόσα ζητάνε,αλλά γύρω στα 300€ πρέπει να είναι καλα.

Αυτά

ΥΓ:Κράτα ενήμερο το θέμα σχετικά με τις εξελίξεις

Link to comment
Share on other sites

Άρα δε θέλει αμοιβή αποτύπωσης αρχιτεκτονικών από το ΤΕΕ;

Τότε πότε την κάνουμε αυτή; Συγνώμη αλλά είμαι νέος και θέλω να μάθω ενημερωτικά.

Απλά μία κάτοψη θα του κάνω δηλαδή και θα γράψω στο σχέδιο κάτι συγκεκριμένο;

 

Δηλαδή εφόσον δε πάει πολεοδομία δε χρειάζεται πινάκιο αμοιβής από ΤΕΕ και δε το υπολόγίζω την αποτύπωση από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ σίγουρο το ότι θα χρειαστείς άδεια κανονικότατη, αφού κάποια από τις απαιτήσεις είναι 2WC με προθάλαμο και επίσης καθαρό ύψος 2.80... Επίσης δες και τα ανοίγματα, είναι κάπως μεγαλύτερες οι απαιτήσεις. Το λέω μη κάνεις τη δουλειά σε κάτι που δεν κάνει για φροντιστήριο και κυνηγάς τα λεφτά σου μετά... Γιατί αν όντως δεν κάνει,για τον ιδιοκτήτη θα είναι πεταμένα λεφτά και μπορεί να σου βγάλει το λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εφόσον δε πάει πολεοδομία δε χρειάζεται πινάκιο αμοιβής από ΤΕΕ και δε το υπολόγίζω την αποτύπωση από εκεί;

Ναι δεν είναι απαραίτητο.Αν θες να την υπολογίσεις από εκεί μπορείς,δεν είναι απογορευτικό..

 

JTB τί εννοείς "άδεια κανονικότατη";

Link to comment
Share on other sites

Αν απλά του κάνω την κάτοψη - σχεδιάγραμμα και τη βεβαίωση στατικής επάρκειας και τα καταθέσει αυτός και πληρωθώ μόνο για αυτά, θα έχω κανένα πρόβλημα αν πάει πολεοδομία;

Μία απλή αποτύπωση θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρέπει να διαβάσω και τις προυποθέσεις που είπες Butcher για να ξέρω τι να του πω από σκάλες, χώρους και γενικά κτιρίου..

Ευχαριστώ

 

Τελικά αμοιβή 300 ευρώ για απλη μετρηση αποτυπωση και κατοψη μετα και μια βεβαιωση στατικης επάρκειας είναι καλα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αμοιβή 300 ευρώ για απλη μετρηση αποτυπωση και κατοψη μετα και μια βεβαιωση στατικης επάρκειας είναι καλα;

 

Ειναι ακριβό. 2500 με ΦΠΑ ειναι ολη η επιθεωρηση μαζί με την αποτύπωση. Δεν ξερω που βρήκες τετοια νουμερα?

Link to comment
Share on other sites

300 ευρω για βεβαιωση στατικης επαρκειας και μαλιστα σε φροντιστηριο μηπως ειναι Παρα πολυ λιγα?

καταλαβαινεις οτι επωμιζεσαι οτι εχει κανει ο καθε κατασκευαστης?

οτι αν σε ωρα λειτουργιας γινει κατι εχεις και ποινικο και αστικο αδικημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.